Hareket algılama ile görüntüsüz basit alarm sistemi

yenice

Üye
Yavruları olan bir kedi evin kullanmadığım bir odasının camının önüne muhtelif saatlerde gelerek bekliyor ve fark edersem yiyecek vererek besliyorum. Geldiğini görmezsem veya meşgulsem bir süre bekledikten sonra yavrularının yanına aç dönüyor.

Camın iç tarafına pil ile çalışan bir hareket sensörü koymak istiyorum. Sensör için kablolama olmasın, pil ile çalışsın. Sensör kedi gelince başka bir odaya sinyal yollasın ve alıcının olduğu odada kablo ile elektriğe bağlı bir zil çalsın ve beni uyarsın. Video görüntü gerekmiyor. Sadece hareket algılama ile zil çalsın yeter.

Sensör ile zil (verici ve alıcı) arasında 8 ila 10 metre mesafe ve bir tuğla duvar olacak.

Bu şekil bir sistemi hangi komponentlerle makul fiyata kurabilirim? Gerekirse lehim yapma imkanım var. Ama tek tek komponent lehimleme yerine blok halindeki parçaları alıp basit birkaç lehimleme ile işi bitirebilirsem tercih ederim.

10 metre uzaklık olmasaydı iyiydi.

Arduino ile PIR sensörü alıp yapabilirsiniz. Yani arada mesafe olmasa ve kablo olur derseniz Arduino gerekmez. Kablolu olmaz derseniz sensörün yanına Arduino Nano, ve WI-FI veya Bluetooth(mesafe biraz fazla) olabilir.

Yavruları olan bir kedi evin kullanmadığım bir odasının camının önüne muhtelif saatlerde gelerek bekliyor ve fark edersem yiyecek vererek besliyorum. Geldiğini görmezsem veya meşgulsem bir süre bekledikten sonra yavrularının yanına aç dönüyor.

Camın iç tarafına pil ile çalışan bir hareket sensörü koymak istiyorum. Sensör için kablolama olmasın, pil ile çalışsın. Sensör kedi gelince başka bir odaya sinyal yollasın ve alıcının olduğu odada kablo ile elektriğe bağlı bir zil çalsın ve beni uyarsın. Video görüntü gerekmiyor. Sadece hareket algılama ile zil çalsın yeter.

Sensör ile zil (verici ve alıcı) arasında 8 ila 10 metre mesafe ve bir tuğla duvar olacak.

Bu şekil bir sistemi hangi komponentlerle makul fiyata kurabilirim? Gerekirse lehim yapma imkanım var. Ama tek tek komponent lehimleme yerine blok halindeki parçaları alıp basit birkaç lehimleme ile işi bitirebilirsem tercih ederim.
Sosyal duyarliliginiz için çok teşekkürler. Çok merhametli bir insansiniz .

Sosyal duyarliliginiz için çok teşekkürler. Çok merhametli bir insansiniz .
Bu mesajı okurken aklıma geldi. :D

Eğer evinizin önünde müsait alan varsa, bir otomat tarzı bir şey yapılabilir. Tabi sonradan düşününce önünden geçen herkese yem döker. Yani o olmaz. 😆

benim de 16 yaşında bir kedim var evden dışarı çıkmaz. youtube de böyle bir video var umarım yardımcı olur

benim de 16 yaşında bir kedim var evden dışarı çıkmaz. youtube de böyle bir video var umarım yardımcı olur
Hocam benim de aklıma gelmişti ama arkadaş 10 metre uzaklık istiyor. Yani anladığım kadarıyla kapının önüne koyulacak sensör, arkadaş da evden sensör uyarı verdiğinde yiyecek verecek.

Merhametiniz için Allah sizden razı olsun.
Bizimde bahçede var bir kedi ailesi, anne duvar dibine taktığımız mini çanı çalıyor. Sadece o anne kedi çalıyor. Biraz yüksekte bir çan. Hoş çalmasada besliyoruz. Hiçbir iyiliği küçük görmemek lazım belki birgün bizede merhamet edilir.

Hocam benim de aklıma gelmişti ama arkadaş 10 metre uzaklık istiyor. Yani anladığım kadarıyla kapının önüne koyulacak sensör, arkadaş da evden sensör uyarı verdiğinde yiyecek verecek.
siren kablosunu 3-5 metreye koysa bile yeter, o sirenin gıcık sesini duymamak için sağır olmak gerekir

soru sorana cevap vermek seçenek sunmak (bildiğimiz kadarıyla) bizim işimiz, tercih yapmak kişinin elinde, ben olası - en kolayını sundum, tercih kişinindir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri