Hangi Motor Yıldız ya da Üçgen Bağlanır

Ekteki resimlerden ilki, termigin ana hat uzerinde oldugu dolayisiyla termikten gecen akim ile nominal akimin esit oldugu durumdur.

burdaki eşitlik durumu yıldızda ikendir diye yorumladım üçgene geçtiğinde buradan geçen akım .58 oranında düşermi hiçbirşey saygılar...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn asır motor etiketi varsa orada nasıl bağlaman gerktiği belirtilmiştir. bu arada şunuda unutmayın invertörle motoru çalıştırıyorsanız invertörün beslemesi 220 veya 380 ise buna göre bağlantı seçmelisiniz

arkadaslar cok tessekür ederim verdigniz bilgiler cok güzel yalniz bazi teknik konulari annatirken bizim gibi yurtdisindan katilanarkadaslarin annamasi icin halk dilinde yazarsaniz dahada bizim icin iyi olacak tes ederim hepinize

Sayin hiçbirşey ben rusyada yaşıyorum nadirende olsa motor bağlantıları karşıma çıkıyor elbette verdiğiniz bilgiler çok değerli teşekkürler ancak kisa net cevap alabilirmiyim motoru kaç kw ya kadar yildiz ve kaç kw yi üçgen baglarim
Ozelimede yazabilirsiniz
*****@*****.***

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayin hiçbirşey ben rusyada yaşıyorum nadirende olsa motor bağlantıları karşıma çıkıyor elbette verdiğiniz bilgiler çok değerli teşekkürler ancak kisa net cevap alabilirmiyim motoru kaç kw ya kadar yildiz ve kaç kw yi üçgen baglarim
Ozelimede yazabilirsiniz
[email protected]

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi
formda gelişmiş arama üzerinde sağda motor bağlantıları yaz aradığından fazlasını bulacaksın. slm

hicbirse bilginize saglık bu konuyu bildigimi sanıyormuşum ama sayenizde ezberden çalıştıgımı anladım... :D

Forumda bu konuyla ilgili çokca yazı var ancak sanki hepsi tek ağızdan, tek kalemden çıkmış gibi. Bende bu tıp dili gibi teknik yazıların yüzünden yıllarca anlayamamıştım, fiili olarakta çalışmıyorum ama forumu takip ediyorum eski mesleğimi seviyorum.
Motorlar 4 kw kadar Yıldız bağlantıda, 4 ile (Şebekenin uygun olması durumunda ) 7.5 kw kadar direk üçgen bağlanarak çalıştırılırlar. 7.5 kw' tan sonrası yıldız/üçgen bağlantıda çalıştırılırar veya diğer yol verme sistemleri, ( Sürücü vb.) çalıştırılırlar. Etiket okumaya gelince; bizim ülkemizde 220 volt ve 380 volt elektrik kulanılır, dolayısıyla 3 fazlı bir motor 380 volt sebekeyle çalıştırılacağından 380 v. karşısında ne yazıyorsa o bağlantıda çalıştırılır.

dolayısıyla 3 fazlı bir motor 380 volt sebekeyle çalıştırılacağından 380 v. karşısında ne yazıyorsa o bağlantıda çalıştırılır.

İşte,kısaca özet budur.

Her motor yıldız üçgen bağlanamaz.Bu motoru üreten firmanın belirlediği bir özelliktir.Yani canımız sıkıldı hadi bu motora yıldız üçgen yol verelim diyemeyiz.Eğer motorun etiket değeri üçgen 380 yıldız 660 yazıyorsa sadece bu motorlara yıldız üçgen yol verilir.Yani motorun üçgen gerilimi ile Şebeke gerilimi eşit olan motorlara yıldız üçgen yol verilir.Aksi taktirde üçgen 220 yıldız 380 yazan bir motora yıldız üçgen yol vermeye kalkarsak motoru yakarız.

Olayı şöyle izah edeyim etiketinde üçgen 380 yıldız 660 volt yazan motorda denilir ki üçgen bağlarsan sargı direncin 380 volt olur yıldızda ise 1.73 katı yani 660 volt olur.Motorun normal çalışma şekli üçgendir ve siz bu motoru yıldız bağladığınızda şebekeniz 380 olduğuna göre motor gücü 1,73 katı daha düşer aşırı akım ve demeraj akımlarını düşürür sargı direncini 660 volta çıkarıp yıldız bağlayarak yol almasını sağlarsınız.

Diğer durumda ise etiketi üçgen 220 yıldız 380 yazan motoru üçgen bağlamaya kalkarsanız bu motorun sargı direnci üçgen de 220 volt olur.Yani bu motorun nominal çalışma gerilimi sadece yıldız bağlantıda(380 volt) sağlanır,üçgen bağlanamaz bağlanırsa sargıları zarar görür

motor üreticilerini incelediğimizde 2 kw güce kadar olan motorlar 220/380 yani (yıldız) 2 kw üzeri ise 380/660 (üçgen) olarak imal edildiğini görürüz.

özetle etiketinde 380/660 yada 400/690 yazan motorlara yıldız üçgen yol verilebilir.

Son düzenleme:
Motorlar 4 kw kadar Yıldız bağlantıda, 4 ile (Şebekenin uygun olması durumunda ) 7.5 kw kadar direk üçgen bağlanarak çalıştırılırlar.

Sn.mavielektrik.06 etiketinde üçgen 220 yıldız 380 yazıyorsa o motorun akıbeti ne olur hiç düşündünüz mü önceki mesajımda açıkladım neler olacağını

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri