Hangi Mosfeti Kullanmalıyım ?

GurkanUzun

Üye
Merhabalar
6v - 24v Girişe sahip 5v 3A çıkış DC DC Usb Power Modülü ile telefon şarj etmek istiyorum, bu işi 12v akü ile yapacağım Arduino ile şarj çıkışlarını kontrol etmem için pnp mosfet mi npn mosfet mi kullanmam gerekiyor.
Ben npn kullanarak gnd yi kontrol ediyorum fakat modüle 12v sabit akımı verdiğimde modülün gnd çıkışında 12v ölçüyorum gnd yi mosfet ile açtığımda devre kendi tamamlayıp çıkışa 5v veriyor. Fakat gnd yi vermediğim zaman USB nin + çıkışında ve - çıkışında 12v ölçüyorum. Telefon veya bağlayacağım cihaz zarar görür mü, sonuçta gnd yok devre kendini tamamlamıyor diye düşünüyorum. Pcb çizimini de yaptırıp bastırdım fakat yanlış mı yaptım acaba pnp ile kontrol etmem için ekstradan npn bir transistörede ihtiyaç duyacağım.

Telefonu modülün çıkışı ile mosfetin drain ucu arasına bağlarsan olur gibi.

Bir şema yada çizim olsaydı daha kolay anlaşırdık.
Power modulun + beslemesi akü 12 voltta.
power modulun 0 volt ucu anahtarın bir ucuna bağlı.
Anahtarın diğer ucu akünün - ucuna bağlı olarak düşünün.
Telefonu 5 volt ile power modulun 0 volt ucu arasına bağlayın.
Ve anahtar yerine irl540 mosfet kullanın mosfeti de arduino ile kontrol edin.
bat.png

Son düzenleme:
Kesmez hocam şema tamda senin çizdiğin gibi ellerine sağlık. Sorum şu akünün 12v + ucu modüle direk bağlı gnd ucu Mosfet ile kontrol ediyorum herşey buraya kadar tamam ama modülümde gnd yokken mosfet kapalıyken modülün gnd bacağında 12v ölçüyorum gnd açıldığında herhangibi bir sorun yok. Modülün resimini ekledim. Telefona herhangibi zarar verirmi 12v sonuçta telefona gidiyor boştayken ama gnd kapalı devre kendini tamamlamıyor zarar gelmez diye düşünüyorum testlerimizde yaptım içimde kaldı bu konu

Ekli dosyalar

• 0351FB00-C466-447D-A15E-63192958DCB8.jpeg
    0351FB00-C466-447D-A15E-63192958DCB8.jpeg
    578.4 KB · Görüntüleme: 9
Hiç bir şey olmaz.
Mosfet açık devre iken telefona 0 volt gider.
mosfet kısa devre iken telefona 5 volt gider.
12 volt gitmez.
Mosfet logic tip olmalıdır.

Hocam resimlerde ölçümleri yapıp attım.
Modül aktif değilken usb takılan telefon zarar görürmü sormak istediğim asıl buydu.

r16rv3.jpg

7D7zZN.jpg

PDn9zO.jpg

Ölçü aletinin eksi probu neden hep gnd ye bağlı. Sen telefonu 5v ile modul gnd si arasına bağlayacaksın. 5v ile modul gnd si arasını ölç.

Senin dediğin gibi bi problem yok ama gnd yokken 12v neden modülün gnd bacağına geçiyor. Devre gerilim bölücü ilemi voltajı düşürüyor acaba

Çünkü mosfetin empedansı sonsuz. Ondan. Devrede 2 seri direnç var ve bunlardan birinin empedansı çok büyükse bütün gerilim bu direncin üzerinde düşer.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri