Hangi Marka Kombiyi Takmalıyım?

Kombide bildiğiniz gibi artık birçok marka, model var ve herşeyden önce teknolojik anlamda da oldukça ilerleme kaydedildiğinden, farklı sistemlerle çalışan kombileri birlikte bulmak mümkün piyasada. Sistemleri analiz ederken yaptığımız hesaplarla bazen yoğuşmalı kombilerle % 100 üzerinde verim sonuçları bulurduk; % 109 gibi :) O zaman da gülerdik bu duruma ama sinekten yağ çıkarır gibi her noktadan edilen tasarruflar, ısı dönüşleri toplandığında cidden bööyle verimler elde edilebiliyordu.
Açıkçası kombiye çok para verilmesine ben bir miktar karşıyım; normal şartlarda yıllık bakımı da yapılmış olsa bir kombinin kullanım ömrü 6-7 yıldır. Bu süre sonrasında verim korkunç düşeceği gibi gaz kaçağı, elektrik kontağı gibi arıza ihtimalleri ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla; çok para verilen kombinin çok uzun süre kullanılabileceği mantığı yanlış; bu çamaşır makinesi değil ki Miele alalım ve 40 yıl kullanalım. ;)
Fakat yine de klasik yurdum markalarının çok uygun fiyatlarına da aldanmamak gerek.. Maliyeti, satış fiyatının çok altında olan klasik yurdum markası vardır ya hani herkesin çok bildiği, işte ona da çok riayet etmemeli derim; ne kadar yoğuşmalıyım dese de alınacak verim asla kaliteli bir markanın modeli gibi olmayacak, ucuz etin yahnisi durumu oluşacak.
Diğer arkadaşlar Vaillant önermişler, evet, mümkündür ama ben derim ki Buderus her zaman iyidir!! Buderus Logamax U042 Eco 24K ya da U054 24K tercih edilebilir; gaz harcama değerleri aynıdır fakat 2. sinin fiyat farkı elektrik tüketiminden kaynaklıdır; birincisi 130W iken 2. si sadece 90W!! Evet, yoğuşmalı modeller de var ama fiyat yükseldikçe verimli kullanım ömrü mantığına ters düşen durum oluşuyor fiyat anlamında..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kombide bildiğiniz gibi artık birçok marka, model var ve herşeyden önce teknolojik anlamda da oldukça ilerleme kaydedildiğinden, farklı sistemlerle çalışan kombileri birlikte bulmak mümkün piyasada. Sistemleri analiz ederken yaptığımız hesaplarla bazen yoğuşmalı kombilerle % 100 üzerinde verim sonuçları bulurduk; % 109 gibi :) O zaman da gülerdik bu duruma ama sinekten yağ çıkarır gibi her noktadan edilen tasarruflar, ısı dönüşleri toplandığında cidden bööyle verimler elde edilebiliyordu.
Açıkçası kombiye çok para verilmesine ben bir miktar karşıyım; normal şartlarda yıllık bakımı da yapılmış olsa bir kombinin kullanım ömrü 6-7 yıldır. Bu süre sonrasında verim korkunç düşeceği gibi gaz kaçağı, elektrik kontağı gibi arıza ihtimalleri ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla; çok para verilen kombinin çok uzun süre kullanılabileceği mantığı yanlış; bu çamaşır makinesi değil ki Miele alalım ve 40 yıl kullanalım. ;)
Fakat yine de klasik yurdum markalarının çok uygun fiyatlarına da aldanmamak gerek.. Maliyeti, satış fiyatının çok altında olan klasik yurdum markası vardır ya hani herkesin çok bildiği, işte ona da çok riayet etmemeli derim; ne kadar yoğuşmalıyım dese de alınacak verim asla kaliteli bir markanın modeli gibi olmayacak, ucuz etin yahnisi durumu oluşacak.
Diğer arkadaşlar Vaillant önermişler, evet, mümkündür ama ben derim ki Buderus her zaman iyidir!! Buderus Logamax U042 Eco 24K ya da U054 24K tercih edilebilir; gaz harcama değerleri aynıdır fakat 2. sinin fiyat farkı elektrik tüketiminden kaynaklıdır; birincisi 130W iken 2. si sadece 90W!! Evet, yoğuşmalı modeller de var ama fiyat yükseldikçe verimli kullanım ömrü mantığına ters düşen durum oluşuyor fiyat anlamında..

aslında mantıklı.teşekkür ederim.

arkadaş pazarlamacı ağzıyla yazmıyalım. Bana teknik veri ve markalarla yazın kombi içini. Grundffoss pompa ile alarko pompa bir olurmu........Mercedes ile Tofaş bir olurmu.......Siemens ile Flash bir olurmu....... Ben diyorumki Yakma sistemi Krom_schroder ve/veya Honeywell.......................................................................................................................................................................................

Ben bu konuda daha önceden araştırma yaptım en pahalı marka Buderustur birkere bu markanın pahalı olması kombinin içindeki eşanjörlerin titanyum alaşımlı malzemeden olması ve kaliteli lüxs malzemeler kullanmasından kaynaklanıyor.Kombilerin hemen hemen hepsi aynı verim kalitesiyle piyasaya çıkmaktadır fakat içerisinde kullanılan malzemeler farklı cinsten ürünlerle yapılmaktadır burada önemli olan benim düşündüğüm en tanınmamış markalar veya en lüxs markalar değilde ikisi arasındaki markaları almak daha doğru özellikle servis ağı yaygın olan markaları şeçmek daha doğru olacaktır.Servis ve parça bulabilme önemlidir çünkü kış ortasında arıza yapan kombiyi tamir ettirmek kolay olmamaktadır.Ben 2 senedir Ferroli Divatop F24 kullanıyorum memmunum fakat belirttiğim kriterlerde diğer markalarda iyidir seçim herzaman sizin olacaktır..

Vaillant kullanıyorum odatermostatı takınca dahada hesaplı oldu şirkete 4 adet buderus youşmalı kaskat sistemi var garantısı bitince çok arıza yapmaya başladı evde kulandım vaillant 8 yıl oldu hıç arıza yapmadı şirketeki buderus 4 yıl oldu her ay arızası var tabi bu benim fikrim....

arkadaşlar demirdöküm ü vaillant grubu almış ve yeni NEVA demirdöküm ü üretmiş.çift eşenjör,%93 verim,2,63 yakıt,0,98 elektrik enerjisi harcıyo.fiyatıda 20,000 cal =850 tl.çok uygun gibi.eski NEVA lar çok kötüdü.şimdiki iyi diyolar.siz ne dersiniz.

peki termostatik vanamı yoksa oda termostadımı taksam daha verimli olur arkadaşlar.

En uygunu MODÜLASYONLU ODA TERMOSTAD ıdır. Tabiki cihazınız buna uyumlu olacak..............

arkadaşlar merhaba.E.C.A confeo plus ile Demirdöküm Neva hermetik kombi arasında seçim yapacagım.e.c.a 1,150 tl. demirdöküm 900 tl. ikiside 20,000 cal ve %93 verimle çalışıyor.sizce hangisini almalıyım.teşekkür ederim.

arkadaşlar inşallah 2 veya 3 ay sonra eve kombi bağlatacağım.ama hangi kombi iyi.iyi derken(sessiz çalışan,iyi ısıtan,sıcak suyu verimli veren,en az arıza yapan ve en önemlisi uygun fiyatı olan)hermatik ve 20.000 cal olacak.teşekkürler.saygılar.

Slm Arkadaşlar .
bu yazım sizlere değişik gelebilir .
öncelikle kombi arıyorsunuz . yapılan işlemler ilk önce doğrumu .
binanın ısı yalıtımı , peteklerin yeri ve ısıtma sistemini doğru döşendiği , vs gibi bu işlemlerin doğru olduğunu farz edersek gelelim kombi ana konuya birde unutmadan söyleyeyim devamlı yüksek ayarda ısı çalıştırılmayacak ve en az 10 mt tül petek döşenmemişse yoğunlaşmalı almayın kar yerine zarar edersiniz.
teknik özellikleri dikkati okuyun ve uzmanına danışın. her unutmadan diyorum burası Türkiye hiç kimse anasını karnından bilğili doğmadı , öğrenmek güzeldir
başına gelmeden hiç kimse bilmiyor ve öğrenmeden . Ana Şebeke ve gerekli yerlere filitre taktırın sadece kombi kaliteli olsun ya diğer parçalar .
bir türlü kombiye gelemedik .
Alış veriş yapmasını biliyormuyuz ? Bende dahil .
Kombi kalite mi? + parası yüksek / kalite + parası normal / kalitesi az fiyat az vs gibi .
Servis konusu , servisi olmayan bir kombi alırmısınız soruyorum ? ( arıza anlamında ) servissiz olmaz biliyorum direk fabrikya tamir gitse .
veya az servisi .
Çok servisi olan kombiye ne diyeceksiz . Tabiki servis kalitesinin de kaliteli olması gerekir bir firmanın servisi az malıma güveniyorum diyor . bir firmada kaliteliyim diyor , çok servisi ile arıza fazla çıktığının göstergesi . servisin binanız uzaklığı , arızalı parça temini ve tamir süresi vs gibi .
Kombi firmanın verdiği garanti şartları ( tüm parçalarının ayrı garantisi olabilir ) ve süreleri iyi incelenmeli .
teknik özellikleri iyi inceleyin diyorum hatam ise uzmanmısınız ? teknik açıklamaları ( hesaplar vs çalışma sistemi ) tam anlayacak , görüyorsunuz her şey hikayeden . Pahalı olan kaliteli olacak diye bir şey yok tabiki . Gelişeceğiz bizler öğrendikçe .
Ben çok araştırdım kötümü yaptım bilmiyorum .

DEVAM EDECEK

her seyin başı sağlık herkese sağlıklı bir yaşam dilerim bye
not : herkesin yanlışı olabilir uyarılır ve düzeltilirse sevinirim saygılarımla...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri