Hangi Malzeme Bozuk? Arçelik 4120sj elektronik kart

arkadaşlar bizde arçelik 4120 sj çamaşır makinası var bu makinanın arızalarını bulmak için ugraştım.
içini açmadan önce:
- 2-3 dk sonra makinadan çok ses çıkarıyodu kapanana kadar
- makina bir süre sonra kendini sıfırlayıp başa dönüyo orda gine sesli bir şekilde bekliyodu.

içini açtıktan sonra:
- bu makinaya eskiden sıcak su girişi yerinden su vermiyoduk. içini açınca devamlı gelen sesin bunun vanasından geldigini gördüm. kablosunu çıkarınca ses kesildi
- sonra sıcak su yerine dışardan su verdim makina kusursuz devam etti
- sonra bu sıcak suyun kablolarını elektronik karta dogru takip ettim. elektronik kartta çıkışlarını gördüm. oradaki büyük malzeme olan triac ın hafif sarı renk verdigini gördüm. onu yumuşatıcının triac ı ile degiştirdim. düzelmedi.
- sonra sorunun triac ı tetikleyen smd transistörun takılı kaldıgını düşünüyorum. çünkü makinanın beyninden(entegresinden) gelen sinyalin yolundaki dirençten sonra voltajların yükseldigini gördüm.

Burda sorunun smd transistörde mi? Böyle anlattıgım gibi takılı kalıyorsa nasıl bozuk olup olmadıgını anlıyacam ve lehimleme falan yöntemi nasıl olmalı?

bu sorunu iki farklı biçimde çözebilirsin
1- 2ci ventili şebekeye bağlayıp proğramın akış ritmini tamamlayarak (suyun sıcak soğuk olması fark etmez)
2-proğramı (Eeprom bilgilerini)tek girişli modelin bilgileri yükleyerek
elektronik kartta yapacağın tadilat sıkıntılara sebep verecektir

bu sorunu iki farklı biçimde çözebilirsin
1- 2ci ventili şebekeye bağlayıp proğramın akış ritmini tamamlayarak (suyun sıcak soğuk olması fark etmez)
2-proğramı (Eeprom bilgilerini)tek girişli modelin bilgileri yükleyerek
elektronik kartta yapacağın tadilat sıkıntılara sebep verecektir

Cevabin icin cok sagol. İki gorusunde benim icin onemliydi. Goruslerini okuyarak:
1. Gorusunu okuduktan sonra aklima entegrenin sicaksu bacagindaki direncten ana yikama su kismina sinyal vermesi sagladim. Anladimki entegre bu devamli takili kalan sinyali veriyormus. Ben SMD transistor takili kaliyo zannediyodum.

2. Gorusune gore: (NEC turu bir entegre)
- Neden saglikli olmaz?(ikinci kez atildigi icin mi)
- Yetkili servis entegreye yazilim atabiliyor mu?
- Yetkili servis programlanmis entegre veriyomu veya tum elektronik karti? (fiyati yaklasik/net nekadardir)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Cevabin icin cok sagol. İki gorusunde benim icin onemliydi. Goruslerini okuyarak:
1. Gorusunu okuduktan sonra aklima entegrenin sicaksu bacagindaki direncten ana yikama su kismina sinyal vermesi sagladim. Anladimki entegre bu devamli takili kalan sinyali veriyormus. Ben SMD transistor takili kaliyo zannediyodum.

2. Gorusune gore: (NEC turu bir entegre)
- Yetkili servis programlanmis entegre veriyomu veya tum elektronik karti? (fiyati yaklasik/net nekadardir)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Makinanızın çalışma algoritması,önce soğuk su alıp seviye şalterini atifleştirir, motor devreye girer hemen ardından bir o kadar daha sıcak su ventilinden su alır ( suyun sıcak veya soğuk olması önemli değildir)

entegre sinyalini ön yıkama ventiline yönlendirirken smd tr collector lerini 33:ohm: dirençle köprülemezseniz Eeprom deformasyoları oluşup ön yıkama ledinin kalıcı olarak flaşlamasına neden olacaktır

24LC 01 mekaniksel deformasyon olmadıgı müddetce bir çok kere yüklene bilinir sorun olmaz.

Şimdilik yetkili servisler yazılım yüklemesi yapmıyorlar (en azından resmi yoldan)
(fiyati yaklasik/net nekadardir)

Kartın fiyatını vermek mantıklı olmaz bu yazımız sonsuza kadar bu bölümde kalacak ilerideki tarihlerde bu bölümden istifade etmek isteyenlerin kafaları karışabilir .
pahalı kartlardan değil.

24cXX ucuzdur yalnız "C" olanlar bir kez yazılabilir diye biliyorum. Tek ventillisini bulmak sorun ayrıca pc den ayrı bir donanım gerekir resmi yoldan yapmasa dahi.

24cXX ucuzdur yalnız "C" olanlar bir kez yazılabilir diye biliyorum. Tek ventillisini bulmak sorun ayrıca pc den ayrı bir donanım gerekir resmi yoldan yapmasa dahi.
Kart onarımı yapan firmalar ev aletlerinin Eepromlarını klonlayıp hex dosyalarını arşivlerler.
tekrar tekrar yüklenebilinir ,tabii mekanik deformasyon olmadığı müddetce.

4120 sj nin fiyatini hakli bir nedenle vermemissiniz. Fiyat alma nedenim. Bu makina yeni tasindigimiz evde eski kiracidan kalmaydi. Beyni bozuk dedi..

Bizim eski makinada devamli su kaciriyor.
Kart fiyatini ogrenme amacim. 8 yil kullandiklari makinaya fiyat arastirmasi yapmaya cikmadan karar vermek istedim.

Distan bakildiginda mekanik deformasyon yok.
Manisada oturuyoruz. Onere bileceginiz Kart yazilimi atan firma var mi? (İzmir falan)

Burda konuyu acmadan iki su girisinede artik su baglamistim zaten. Bu bir cozum olmadi. Sorun entegrede, sicak su sinyalini devamli veriyor.

Simdi aradigim 2 secenek var:
- entegre bazinda onarim
- genel olarak kart bazinda degisim

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular