hangi linye kaçak akım rölesini attırıyor nasıl anlaşılır

Bakin biz size notr hatlarini ayirip bir de oyle deneyin dedik ve siz bunun mantigini anlamadiniz ve israrla bunun sebebini ogrenmek istediniz.ben de size bir onceki mesajimda mantgni anlattim..yine bir onceki mesajimda anlattigim durumlar,tesisatinizda surekli bir kacak akim arizasi durumunda yapmaniz gereken hamleleriniz idi..evinizde suanda surekliligi olan bir ariza olmadigi icin sigortalari indirip sirayla kaldirdiginiz halde bile role tutuyor..neden? Cunku kacak akim surekli degil.belli bir zaman gectikten sonra belirli belirsiz atiyor..biz size bunun mantigini anlatmaya calistik.sizin arizaniz surekli olmadigi icin bu yapacaginiz islemlerden bir sonuc cikaramayacksiniz muhtemelen.role zaten tutuyor oyle degil mi...kisacasi siz notr ne alaka dediginiz icin durumu aciklamaya calistik...diger sorunuza gelelim.suphelendigim bir linyeden notr hattini ayirdim ve sigortasini kaldirdim bu durumda role atmaz mi diye sordunuz.hayir atmaz.. cunku o linyeye bagli prizlere notr gelmedigi icin cihazlariniz calismayacaktir ve role zaten herhangi bir kacak akim algilamayacaktir..sureklilik arz eden arizalarda tek tek sigortalari acip test etmek cozum olmuyorsa sigorta kutusundan butun notrler ayrilir ve sirayla ana notr hattina baglanarak sigortasi kaldirilir ve bu sekilde hangi notr kablosunda atiyorsa sorun o hatta gibi dusunulebilir..zaten sorun kablolarda ise yani bir izolasyon sorunu varsa bu sekilde kesin cozume ulasirsiniz..ama genelde kacak akimlar calisan bir cihazdan kaynakli olur.prizden fisi cektginiz anda bir sorun olmuyorsa tesisat kablolarinda bir sorun yok demektir.
Role yeni onda sorun yok diyorsaniz ve sayet hic bir cihaz calismadigi halde atiyor diyorsaniz eger tesisattaki butun buatlar prizler acilip tek tek kontrol edilecek..sigorta kutusundan notr ve toprak hatlarini ayirip birbirleriyle arasinda kisa devre varmi kontrol edilecek vs..buatlardan toprak atlama yapmislarsa filan bu kontrol de cozum olmayacaktir.kisacasi uzun is.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu KAR' leleri bizi rezil rüsva, iş bilmez ediyor ya. Sosyeteye rezil ediyor. Hep atsa işimiz kolay ancak arada bir atıyorsa çoook uzun ve sabır, gözlem gerektiriyor. Bu aletler genellikle mutfakta tezgah altından arıza veriyor. Çünkü buralar genellikle ıslak veya nemli oluyorlar. Tavsiyem önce mutfaktan başlamalısın. Islak veya yağlı yerlere bakın. Devreye ne girdikten sonra atıyor. Birde şüphelendiğin ne varsa prize giren erkek fişinin kafasına bir poşet geçir öylece prize tak. Yani toprak temasını kesip gözlemle. Topraklamaları panodan tek tek ayırmanın daha bi kolay yoludur bu. ( Ustaların teyitine muhtaç bi tavsiyedir, yoruma açıktır. ) Birde piyasada çakma markalar çok, sen iyisimi KAR' ı iyi bi markayla değiştirmeyide dene. Schneider, Legrant, Merlin Gerin, Siemens gibi. Ama arızayı giderirsen lütfen sonucunuda buraya yazarsan bizde birşeyler öğreniriz. Hayırlı Bayramlar. Saygı bizden olsun.

k.a.k rölesi bulunan panonun fotoğrafını çekip forumda yayınlayın .. ( çeşitli yönlerden )
içten ve dıştan ( özellikle bağlantı yerlerinden siğorta ta kararma varmı ?
siğorta bozuk mu kontrolu .
büyük ihtimalle siğortalarınız C tipi ( geçikmeli takılmış olmalı )
k.a.k rölesi attığında durum ( lambayı yaktım , saç kurutmayı çalıştırdım , yağmurlu hava , şimsek + uzatma kablosunda olabilir ( başıma geldi ) + nem alacak yer + yani gözlemlediğin bir ip ucu var mı ?
ne kadar zaman bir atıyor . ( gözlemlerin +attığı zaman ne gibi cihazlar çalışıyordu vs gibi )
diğer , k.ka.k rölesi atttığı zamanlarla karşılaştır .

k.a.k rölesi kontrolu . alttakı röleyi üste , üsteki röleyi altta takın . durum alttaki atarsa sorun ( bozuk ) k.a.k rölesindedir .

k.a.k rölesi hikayesini anlatın nasıl başladı . ( üst kısında tadilat yapıldı + duvara delik açıldı + balkon yapıldı priz , lamba , anahtar konuldu , pencere aspiratöre anlık su gelmesi .
notr zayıflığı ( anlık olay ) alt alt normal üst sorunlu

BU OLAY: KOMBİ YANMIYOR NE YAPMIŞLAR NE ETMİŞLER USTALAR BULAMAMIŞTIR .
KISA ZAMANDA DİĞER USTALAR GELMİŞ ONLARDA İŞİN İÇİNDE ÇIKAMAMIŞLAR .( İŞİNİ TAM YAPMASSAN )İŞTE) ,
BİRİ AKILLI DAVRANMIŞ DIŞTAN BAKMIŞ BACANIN ÖNÜNDE ÜST KOMŞUNUN HALISI VAR .

SONUÇ HER TÜRLÜ İP UCU ( BİLĞİ ) VERMEN VE OLAY YERİNDE MANTIKLI İŞLEM YAPMADIĞIN SÜRECE ARIZANIN BULUNMASI ZOR .

tüm alt katın denemesinde k.a.k + siğortaları kapattığınızda altta ait bir yerde enerji görüyormusunuz ?
bazı elektrikci bir bakmısın üst kattan alttı bir yeri beslemiş ( enerjilendirmiş olabilir . ) bu durumda alt kattta bağlı bir cihazdan gelmiş olabilir .

Sürekli olan Kaçak akımı bulmak kolaydır. Bunu seri bağlı bir neon ampül ile bulabilirsiniz. Hangi linye ya da cihaz ortaya çıkar. Tabii kaçak faz üzerinden ise. Fakat arada kaçak oluyorsa bunun için sorunlu linyeyi ya da cihazı gözlemleyerek tespit etmek gerekir. Linyeye bağlı tüm cihazlar çıkarılır ve seyyar bir kablo aracılığı ile farklı bir hat üzerinde denenebilir, örneğin farklı daire yada yada kara bağlı tek priz üzerinden.

Bana gore yapilacak yontem yavuz58 beyin dedigi gibi. Priz toprak hatlarini ayirarak denemeniz. Bence buzdolabindan baslayin. Uzun surer ama sonuca ulasirsiniz .
Ayrica notr hattini ayirmak sigortalari indirdigimiz halde KAKR atiyorsa yapacagimiz islemdir. Sigortalar inik oldugu halde KAKR atiyorsa notrden topraga kacak oldugu sonucu cikar ve notr hatlari tek tek ayirilarak sorunlu linye bulunur.
KAKR arada sirada attiginda notr hattini ayirarmak testi bir sonuca ulastirmaz.

Bana gore yapilacak yontem yavuz58 beyin dedigi gibi. Priz toprak hatlarini ayirarak denemeniz. Bence buzdolabindan baslayin. Uzun surer ama sonuca ulasirsiniz .
Ayrica notr hattini ayirmak sigortalari indirdigimiz halde KAKR atiyorsa yapacagimiz islemdir. Sigortalar inik oldugu halde KAKR atiyorsa notrden topraga kacak oldugu sonucu cikar ve notr hatlari tek tek ayirilarak sorunlu linye bulunur.
evet bende onu demek istedim ama arkadaşlar herhalde sigortalar inikken kakr attığını düşündüğü için yanlış anlafı ve benım kaçak akım rölesi çalışma prensbini bilip bilmeme kadar sorguladı. :) açıkçası kakr çok sık atmadığı için aslında üstüne durup uğrasasım gelmiyor linyeleri ayırmak vs ile, şöyle bir şey düşünüyorum, kakr attığı anı yakaladığımda linyelerin sıcaklığına baksam elle veya sıcaklık ölçen herhangi birşey ile, hemen bulurum gibime geliyor çünkü sık atırmadığı için bana kalırsa ısınma problemi var gibi geliyor

Isinmayla alakasi yok. O sekilde bulamazsin.
Dedigim yontemi dene.

bu dedikleriniz yapılır ama uzun işlem bu kak her zaman atmıyor ki. arada bir yani. bir sorun var ama gözardı edilmiş idare ediliyor. benim sorum bunu hemen bulabilecek bir yöntem var mıdır idi. sami inci bey nötrleri çıkarıp sigortaları tek tek kaldırın dedi ama herhalde bunu yapınca kaçak hangisindeyse direk olarak röle atacak ama ne mantıkla atacak nötrleri çıkarmakla ne ilgisi var onu hala çözemedim.

bulmak için işlem yapmak istemiyorsunuz !!!
uzun zamanda atmıyor .

Tavsiyem :

Enerji ( elektrik ) gittiğinde sesi uyarı sistemi ( manual ) devreye alma .
Yola Devam .

öncelikle evdeki bütün fişler çekilir.genelde eski buzdolabı,fritöz,tost mak,kettle attırır bunların elektrik bağlantı yerlerine su buharı nem,yağ vs gider

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri