hangi linye kaçak akım rölesini attırıyor nasıl anlaşılır

1-doğrudur
2-altta bir tane üstte bir tane ayrı hatlar
3-1tane 30ma
4-çünkü üstteki kar atıyor alttakinde bişey yok hatları ayrı
5-evet sigorta değil atan sadece kak

altta kaçak akım koruma rölesi görev görmüyor mu ?, sadece üst kat için k.a.k rölesi takılmış .
alt kat k.a.k rölesi ( deneme yapman gerekli ) ,röle açmıyorsa . üst katta arıza geliyor demektir ve alt korumasız demektir .. ( yani k.a.k rölesi ) üst katı kumanda ediyor o zaman .

fakat sorun üst katta demişsiniz niye dediniz açıklaması ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
alt katta sorun yok kaçak akım ayrı orda atmıypr testini yaptım sorun yok. üst kat alt kat ayrı kaçak akım rölelerri var üst kat ve alt katın birbiri ile alakası yok hatları farklı atlama değil

Son düzenleme:
belliki bir pratik çözüme ulaşamadık. nötrleri ayırarak bişe yakalamaya calısmam halde bile hala bunu neden yaptığımızın sebebini söyleyebilen çıkmadı. ülkenin hali işte ezbere iş yapmak.lütfen şuna bir cevap verin ricamdır.sigortalar değil sadece kaçak akım rölesi belirsiz bir zamanda atıyor. devamlı değil yani bazen. ben bu durumda sigprtaları kapatıp tek tek açıp kaçak akım rölesini atmasını beklemem iş değil. sadece sunun cevabını istiyorum. linyelerin nötrlerini söküp sigortaları kaldırdığım an kaçak akım rölesinin (kaçak olan linyeyi ve sağlam olan linyeyi ayrı ayrı değerlendirirsek) davranışı ne olur?

Nötr ayırmak tespit yapmak içindir.Bir sigortada 2-3 hat varsa siz nötrü ayırıp o hattı devre dışı bırakırsınız.Atarsa o hat sağlamdır atmazsa o hattadır gibi..

Nötr ayırmak tespit yapmak içindir.Bir sigortada 2-3 hat varsa siz nötrü ayırıp o hattı devre dışı bırakırsınız.Atarsa o hat sağlamdır atmazsa o hattadır gibi..
Linyeden nötrü keserseniz o hat zaten nötrü algılayamayacağı için kaçak akım rölesini attırmaz mı?Sağlam olup olmadığını nasıl ayırt edeceksiniz.
Bence sorun ısınmayla alakalı.Kak attığında linyelere bi bakın hangisi ısınmışsa o attırıyor olabilir diye düşünüyorum

belliki bir pratik çözüme ulaşamadık. nötrleri ayırarak bişe yakalamaya calısmam halde bile hala bunu neden yaptığımızın sebebini söyleyebilen çıkmadı. ülkenin hali işte ezbere iş yapmak.lütfen şuna bir cevap verin ricamdır.sigortalar değil sadece kaçak akım rölesi belirsiz bir zamanda atıyor. devamlı değil yani bazen. ben bu durumda sigprtaları kapatıp tek tek açıp kaçak akım rölesini atmasını beklemem iş değil. sadece sunun cevabını istiyorum. linyelerin nötrlerini söküp sigortaları kaldırdığım an kaçak akım rölesinin (kaçak olan linyeyi ve sağlam olan linyeyi ayrı ayrı değerlendirirsek) davranışı ne olur?
Siz rolenin calisma mantigini bi acin ogrenin ilk once ondan sonra ulkenin halini dusunursunuz..size notrleri ayirip teker teker deneyin diyoruz.bunu kimse ezbere laf olsun diye soylemiyor size..kacak akim rolesi fazdan yada notr hattindan toprak hattina bir akim sizintisi varsa ve bu deger 30 ma ve ustu bir deger ise devreyi keser..sigortalari kapatip teker teker actiginiz zaman fazdan topraga bir sizintisi varsa eger roleyi kaldirdiginiz zaman tutmasi gerekir.tutmuyor ise buyuk ihtimalle notr den toprak hattina bir sizinti vardir..bu sebeple sigorta kutusundaki notr hatlarini ayirdiktan sonra teker teker ana notr hattina degdirip hangi linyeye aitse sigortasini kaldirip sirayla denemeniz gerekir..notr hatlarini ayirip dene dememizin sebebi tam olarak budur..belli belirsiz atmasi rolenin arizali olma ihtimalini kuvvetlendiriyor.roleyi degistirme sansiniz varsa ilk olarak roleyi degistirin.ariza devam ediyorsa bir elektrikci cagirip tesisatinizi kontrol ettirin.sizin cozebileceginiz bir ariza degil bu belli ki.bizlerde buradan sadece ihtimalleri soyleyebiliriz size..hayirli bayramlar

Siz rolenin calisma mantigini bi acin ogrenin ilk once ondan sonra ulkenin halini dusunursunuz..size notrleri ayirip teker teker deneyin diyoruz.bunu kimse ezbere laf olsun diye soylemiyor size..kacak akim rolesi fazdan yada notr hattindan toprak hattina bir akim sizintisi varsa ve bu deger 30 ma ve ustu bir deger ise devreyi keser..sigortalari kapatip teker teker actiginiz zaman fazdan topraga bir sizintisi varsa eger roleyi kaldirdiginiz zaman tutmasi gerekir.tutmuyor ise buyuk ihtimalle notr den toprak hattina bir sizinti vardir..bu sebeple sigorta kutusundaki notr hatlarini ayirdiktan sonra teker teker ana notr hattina degdirip hangi linyeye aitse sigortasini kaldirip sirayla denemeniz gerekir..notr hatlarini ayirip dene dememizin sebebi tam olarak budur..belli belirsiz atmasi rolenin arizali olma ihtimalini kuvvetlendiriyor.roleyi degistirme sansiniz varsa ilk olarak roleyi degistirin.ariza devam ediyorsa bir elektrikci cagirip tesisatinizi kontrol ettirin.sizin cozebileceginiz bir ariza degil bu belli ki.bizlerde buradan sadece ihtimalleri soyleyebiliriz size..hayirli bayramlar
kaçak akım rölesi monofaze için gelen faz akımı ile dönen nötr arasında bir fark olduğu anda röle( üstünde yazan akım değeri kadar olduğuanda 30ma) açtırır. trifaze için üç faz, faz farkı olduğu için birbirini dengeler nötrden akım geçmez eğer bu denge bozulurda akımlar arası eşitsizlik olursa röle eşik değeri kadar açtırır.
fazdan toprağa sızıntı olduğunda rölenin tutması gerekir demişsiniz röle atmaz mı yani sızıntı olunca?

kaçak akım rölesi monofaze için gelen faz akımı ile dönen nötr arasında bir fark olduğu anda röle( üstünde yazan akım değeri kadar olduğuanda 30ma) açtırır. trifaze için üç faz, faz farkı olduğu için birbirini dengeler nötrden akım geçmez eğer bu denge bozulurda akımlar arası eşitsizlik olursa röle eşik değeri kadar açtırır.
fazdan toprağa sızıntı olduğunda rölenin tutması gerekir demişsiniz röle atmaz mı yani sızıntı olunca?
Siz sigortalarin hepsini indirdigim halde role tutmuyor dediniz sanirim..eger fazdan topraga bir kacak akim olsaydi sigortalar inik iken roleyi kaldirdiginiz zaman role tutacakti.yani aktif hale gelecekti.sigortalari teker teker kaldirmaya basladginiz anda herhangi birinde atiyor olsaydi nispeten isiniz daha kolay olacakti.cunku kacak akimin hangi linyeye ait oldugunu bilecektiniz.notr hattindan topraga kacak akim varsa eger arizayi bulmak biraz daha sikntili hale geliyor..size onerim sudur.daha mesaj yazmayacagim cunku.
İmkaniniz varsa ilk olarak rolenizi degistirin.schnider marka acti si 9 model role alip yerine takin..
Arkadslar onceki mesajlarda yazdilar ama ben yine de tekrar edeyim.role attigi zaman calistrdgniz bir makina filan camasir bulasik vs gibi varsa eger sorun bu makinlarda olabilir..fislerini cekip birkac gun calistirmayin..gozlemleyin..yok hic birsey calismadigi hlde durduk yere atiyor ise role arizalidir.roleyi bu kontrolleri yaptiktan sonra degistirin sorununuz cozulecektir..yine atiyor ise elektrikci cagirip baktirin..

Siz rolenin calisma mantigini bi acin ogrenin ilk once ondan sonra ulkenin halini dusunursunuz..size notrleri ayirip teker teker deneyin diyoruz.bunu kimse ezbere laf olsun diye soylemiyor size..kacak akim rolesi fazdan yada notr hattindan toprak hattina bir akim sizintisi varsa ve bu deger 30 ma ve ustu bir deger ise devreyi keser..sigortalari kapatip teker teker actiginiz zaman fazdan topraga bir sizinti varsa eger role,butun sigortalar inik durumda iken tutar.sirayla kaldirdiginiz zaman atiyorsa sorun faz-toprak kacagidir..tutmuyor ise buyuk ihtimalle notr den toprak hattina bir sizinti vardir..bu sebeple sigorta kutusundaki notr hatlarini ayirdiktan sonra teker teker ana notr hattina degdirip hangi linyeye aitse sigortasini kaldirip sirayla denemeniz gerekir..notr hatlarini ayirip dene dememizin sebebi tam olarak budur..belli belirsiz atmasi rolenin arizali olma ihtimalini kuvvetlendiriyor.roleyi degistirme sansiniz varsa ilk olarak roleyi degistirin.ariza devam ediyorsa bir elektrikci cagirip tesisatinizi kontrol ettirin.sizin cozebileceginiz bir ariza degil bu belli ki.bizlerde buradan sadece ihtimalleri soyleyebiliriz size..hayirli bayramlar
Not:Yanlis anlasilma olmasin diye mesajin anlamadginiz cumlesini daha anlasir sekilde duzelttim..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Siz sigortalarin hepsini indirdigim halde role tutmuyor dediniz sanirim..eger fazdan topraga bir kacak akim olsaydi sigortalar inik iken roleyi kaldirdiginiz zaman role tutacakti.yani aktif hale gelecekti.sigortalari teker teker kaldirmaya basladginiz anda herhangi birinde atiyor olsaydi nispeten isiniz daha kolay olacakti.cunku kacak akimin hangi linyeye ait oldugunu bilecektiniz.notr hattindan topraga kacak akim varsa eger arizayi bulmak biraz daha sikntili hale geliyor..size onerim sudur.daha mesaj yazmayacagim cunku.
İmkaniniz varsa ilk olarak rolenizi degistirin.schnider marka acti si 9 model role alip yerine takin..
Arkadslar onceki mesajlarda yazdilar ama ben yine de tekrar edeyim.role attigi zaman calistrdgniz bir makina filan camasir bulasik vs gibi varsa eger sorun bu makinlarda olabilir..fislerini cekip birkac gun calistirmayin..gozlemleyin..yok hic birsey calismadigi hlde durduk yere atiyor ise role arizalidir.roleyi bu kontrolleri yaptiktan sonra degistirin sorununuz cozulecektir..yine atiyor ise elektrikci cagirip baktirin..
hocam kaçak akım attıktan sonra sigortaların hepsini indirdim. daha sonra atan kaçak akımı kaldırdım ve atmadı. tek tek sigortaları kaldırdım ve hepsini kaldırmış olmama rağmen gene atmadı sanıyorum burada yanlış anlaşıldım.butun sigortalar inikken kaçak akım rölesi atöadı yani galiba burda yanlış anlaşıldık.siz diyorsunuz ki faz da kaçak yok nötr de bir sızıntı var anladığım bu. benim anlayamadım şey ise, dediğiniz gibi linyelerin sigortalarını off konuma aldım diyelim ve daha sonra şüphelendiğim bir linyeden nötrü söktüm ve sigortayı kaldırdım. e bu durumda kaçak akım rölesi zaten atmayacak mı ne olursa olsun. hatta nötr yok çünkü. bunu yapmak benim hatamı bulma konusunda nasıl bir avantaj sağlayacak onu anlayamadım. kusura bakmayın ben de mesleğe yeni adım atanlardanım saygısızlığım olduysa affola ama çevreden öyle sesler çıkıyorki birşeyi mantığa dayandırmadan denersem karşı çıkılıyor o yüzdendir tekrar kusura bakmayın. amacım sadece öğrenmektir.bu arada kak da bir sorun olacağını hiç zannetmiyorum test butonu ile çalışıyor ve yeni alınmış bir röle bizzat kendim aldım markasıda siemens

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri