hangi linye kaçak akım rölesini attırıyor nasıl anlaşılır

dairede topraklama varsa buz dolabı çamaşır makinesi bulaşık makinesi en çok açtırır kar ı topraklama yoksa birisi ç makinesi yada b makinesine dokunduğunda kar açar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
hocam dairede topraklama var. zaten ben kendim faz nötr faz toprak nötr toprak değerlerine baktım. değereler 220 ve 3 yani sıkıntı yok üstüne nötr toprağı prizde kısa devre yaptım ve hemen kaçak akım attı yani topraklama var. ama bişeyde az bi kaçak varki bekliyor bekliyor ve zamanı gelince attırıyor. hemen attırsa bulunur işte. sigortaları kapatıp deneme şansımda yok o günler alır zaten ona zamanımda yok dün hiç atmadı mesela kar. ama nötrleri ayırmanın mantığını hala anlamış değilim sami bey yolu budur dediniz ama şu sebeble şunu yapın demediniz. nötrleri linyeden ayırıp sigortaları tek tek kaldırınca kaçak olan linye hemen röleyi attırır mı bana mantıklı gelmedi kusura bakmayın atladığım kısım olabilir daha iyi biliyor olabilirsiniz ama bunun bi açıklaması olmalı

yapacağınız iş önce çamaşır makinesinin takıldığı prizdeki toprak hattını söküp deneyin sonra bulaşık makinesi fırın buzdolabı deneyerek bulursunuz bu cihazlardan birisi attırıyordur hemde başında beklememiş olursunuz

hocam ev iki kat ve sigorta kutularına hatlar ayrı geliyor. mutfak ve tuvalet alt katta fakat sorun üst katta yani bir sürü linye var ve bu saydığınız ev eşyaları sorunun olmadığı katta bulunuyor.

kar üst kattaki sigorta kutusunamı takılı üst katta çalışan hiç bir cihaz yokmu eğer yoksa kar arızalı olabilir

hocam ev iki kat ve sigorta kutularına hatlar ayrı geliyor. mutfak ve tuvalet alt katta fakat sorun üst katta yani bir sürü linye var ve bu saydığınız ev eşyaları sorunun olmadığı katta bulunuyor.

priz ve aydınlatma siğortaları ayrı olması gerekir . ( tabiki lafta )

panonuzda siğorta sadece priz devresi için ve siğorta sadece aydınlatma devresi için kullanılmış ise siğortaları gruplandırıp priz ve aydınlatma siğortaları için 2 grup haline getirebilirsiniz
priz kaçak akım koruma ve aydınlatma için kaçak akım koruma yapabilirsiniz .
2 adet kaçak akım koruma kullanmak .
veya
alt kat veya üst kat grup yapabilirsiniz .
alt 1 adet k.a.k , üst kat 1 adet k.a.k

en güzeli kullanmak . ( nötrüde kesecek şekilde 2 kutuplu siğorta kullanmak .)
MCB%20Acti%209[1].png

hocam dairede topraklama var. zaten ben kendim faz nötr faz toprak nötr toprak değerlerine baktım. değereler 220 ve 3 yani sıkıntı yok üstüne nötr toprağı prizde kısa devre yaptım ve hemen kaçak akım attı yani topraklama var. ama bişeyde az bi kaçak varki bekliyor bekliyor ve zamanı gelince attırıyor. hemen attırsa bulunur işte. sigortaları kapatıp deneme şansımda yok o günler alır zaten ona zamanımda yok dün hiç atmadı mesela kar. ama nötrleri ayırmanın mantığını hala anlamış değilim sami bey yolu budur dediniz ama şu sebeble şunu yapın demediniz. nötrleri linyeden ayırıp sigortaları tek tek kaldırınca kaçak olan linye hemen röleyi attırır mı bana mantıklı gelmedi kusura bakmayın atladığım kısım olabilir daha iyi biliyor olabilirsiniz ama bunun bi açıklaması olmalı
Ustad sizin mesleginiz nedir tam olarak once onu bi ogrenelim.@sami inci hocamiz gayet net aciklamis durumu..meslegi bilen kisiler zaten ne demek istedigini anladilar fakat siz tam olarak kacak akim rolesinin calisma mantigini bilmediginiz icin anlayamamaniz veya mantikli gelmemesi gayet normal...bu forumda isni cok iyi bilen cok degerli arkadslar ustadlar var.butun yorumlari dikkate almanizi tavsiye ederim.size elimizden geldigince yardimci olmaya calisiriz insallah.
Neyse;
Kacak akim rolesi surekli atiyor olsaydi nispeten arizayi tespit etmek cok daha kolay olurdu..
Belirli belirsiz atmasi durumu ise biraz sabir gerektirir ve asama asama gidilmesi gerekir..bu tarz arizalarda ilk olarak bilmemiz gereken sey kacak akim rolesinin markasi?
Role markasi kalitesi cok onemli.uyduruk markalar genelde bu sorunlara yol acabiliyorlar!

Ustad sizin mesleginiz nedir tam olarak once onu bi ogrenelim.@sami inci hocamiz gayet net aciklamis durumu..meslegi bilen kisiler zaten ne demek istedigini anladilar fakat siz tam olarak kacak akim rolesinin calisma mantigini bilmediginiz icin anlayamamaniz veya mantikli gelmemesi gayet normal...bu forumda isni cok iyi bilen cok degerli arkadslar ustadlar var.butun yorumlari dikkate almanizi tavsiye ederim.size elimizden geldigince yardimci olmaya calisiriz insallah.
Neyse;
Kacak akim rolesi surekli atiyor olsaydi nispeten arizayi tespit etmek cok daha kolay olurdu..
Belirli belirsiz atmasi durumu ise biraz sabir gerektirir ve asama asama gidilmesi gerekir..bu tarz arizalarda ilk olarak bilmemiz gereken sey kacak akim rolesinin markasi?
Role markasi kalitesi cok onemli.uyduruk markalar genelde bu sorunlara yol acabiliyorlar!
markası siemens. test butonu çalışıyor

Pano fotoğrafları gönderebilirmisiniz !!!
çeşitli yönlerden .

sorum :
1 - iki katlı ( içten merdivenli ) ev var doğrumudur ?
2 - daire içi pano bir adet veya iki adet kaç adet var ? ( alt ve üst için ayrımı pano )
ayrı ise kolon hattı kablosu ayrımı gidiyor .
3 - pano ve panolarda kaç adet 30 mA kaçak akım koruma rölesi kaç adet var ?
4 - fakat sorun üst katta demeniz açıklayıcı bilği istemi ? nereden anladınız üst katta olduğunu !!!
5 - k.a.k rölesi haricinde siğorta atmadı anlamında ( neyın attırdığını bulmaanın bir yolu varmıdır )
demek k.a.k. rölesinden başka attan siğorta yok anlamında bilği vermisiniz
panodaki hiç siğorta atmadı doğrumudur ?

Sorunuz .
''
arkadaşlar birşey kaçak akım rölesini attırıyor ama hemen attırmadığı için bulamadım. sigortaların hepsini kapatıp tek tek açmak çözüm olmadı çünkü kaçak akım rölesi bazen atıyor, devamlı değil.
neyın attırdığını bulmaanın bir yolu varmıdır ''

Sorularıma ( 1- 2- 3- 4 - 5 ayrı ayrı cevaplar ) şekilde net bilğiler ( ip ucları ) istemi !!!
Bilmediğimiz başka ip ucları

Son düzenleme:
1-doğrudur
2-altta bir tane üstte bir tane ayrı hatlar
3-1tane 30ma
4-çünkü üstteki kar atıyor alttakinde bişey yok hatları ayrı
5-evet sigorta değil atan sadece kak

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613