Hangi Kutupsuz Kondansatörü Kullanmalıyım?

e3xN

Üye
123.jpg

Vantilatör bozuktu tuşlara basınca duruyordu.Sorunu zor da olsa buldum bu kutupsuz kondansatördeymiş.Bozuk olan kondansatör sarı renkli resimde elimde tuttuğum kondansatördür, 1.5uF K 275V AC, MKP-X2 40/105/21 yazıyor.CBB61 kodlu kondansatörü taktığımda çalıştı vantilatör ama farklı bir kondansatör almam gerekli mi?Çünkü araştırdım baya bu kutupsuz kondansatörleri bulması zor baya.Bu CBB61 kondansatörü takıp kullansam bir sorun olur mu?PTT ile çalışan komponent satan yer de yok yani git gel vs. şu parça için 35 TL'yi bulur.

Orjinali 1,5 uf diğeri ise 12 uf olduğundan sanırım acde de çalışıyordur. Bu nedenle kapasitif reaktansı 9 kat kadar küçülecektir. Bu da eğer ki kendinden sonra gelen seri bir devre elemanı varsa kondansatör üzerinde daha az voltaj yüklenmesine neden olacaktır. Üzerinden daha fazla akım geçecektir. Kendinden sonra gelmesi muhtemel devre elemanlarına daha fazla düşmesine neden olur. uzun vadede başka malzemeler yanabilir. Aynı değerde başka bir kondansatörle değiştirmekte fayda var diye düşünüyorum. Nereye bağlandığını şema üzerinden görsek daha sağlık bir yorum yapılabilir.

https://www.direnc.net/15uf-305vac-10-x2-bulk-275mm-polyester işinizi görebilir kargoyla 15 civarı tutar ptt mecburi mi?
Diğer kargolar çok uzakta gidip almam gerekiyor o da 20 TL yol parası ve 2 saat git-gel yapıyor.Bi ara verdiğiniz linkten sipariş veririm acelesi yok zaten yaza kadar zamanım var, teşekkür ederim.

Orjinali 1,5 uf diğeri ise 12 uf olduğundan sanırım acde de çalışıyordur. Bu nedenle kapasitif reaktansı 9 kat kadar küçülecektir. Bu da eğer ki kendinden sonra gelen seri bir devre elemanı varsa kondansatör üzerinde daha az voltaj yüklenmesine neden olacaktır. Üzerinden daha fazla akım geçecektir. Kendinden sonra gelmesi muhtemel devre elemanlarına daha fazla düşmesine neden olur. uzun vadede başka malzemeler yanabilir. Aynı değerde başka bir kondansatörle değiştirmekte fayda var diye düşünüyorum. Nereye bağlandığını şema üzerinden görsek daha sağlık bir yorum yapılabilir.

12 uf değil 1.2 uf diğer taktığım kondansatör.Ama 275VAC değil 450VAC bir de MKP-X2 yazıyor.Hem 40/105/21 ne anlama geliyor?Teşekkür ederim yardımınız için.

Sarı kondansatörü söktüğüm yer:
qp1UfO.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri