Hangi Klimayı Almalıyım??

Ne yerlisi ne millisi.Yerli milli diye diye anamızı bellediler.

Sanki klimayı kendi mi üretiyor.Çinden al burada montajla.Bu mu yerli.
Yapsın bakalım ahmet marka bir kompresör elin gavurundan az yaktırsın öpeyim alnından arçeliğin.
Haklısınız. Size katılıyorum.
Tüm Türk Firmaları ürünleri olabildiğince ucuza mal etmeye çalışıyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
parçaları alıp üretmesi yerli olmasına yeter iki vida takmamış üretimin yerli olmadığını idda ediyonuz sallayın fabrika Türkiye'de ürün Türk Malı oluyor Alman arabalarında da çin malı parçalar var onlarda çin malı?

parçaları alıp üretmesi yerli olmasına yeter iki vida takmamış üretimin yerli olmadığını idda ediyonuz sallayın fabrika Türkiye'de ürün Türk Malı oluyor Alman arabalarında da çin malı parçalar var onlarda çin malı?
Kardeşim onunlada bitmez. O üretim bandını yine elin gavuru yapıyor. O Vidayı sıktıkları tornavidayıda elin gavuru yapıyor.
Mesela ben atıyorum demirdöküm a-l 12 nin parçalarını servisten alıp evimde montajlasam o da mı yerli olacak. Bir de dd logosunu kapatıp şah 33 yazayım olsun sana yerli mal.

Alman arabasının vidası çin malı olabilir ama motor kendi motoru.;)

Mesela demirdökümün klima görünümlü ısıtıcısını sökmüştüm. Dfi 2000b diye. Içinde allah vere bir made in turkey yazan parça yok. Full çin.
Hatta Youtube'a videosunu attım da pek izlenmedi. Iyi de olmadı zaten.
Dur bakalım yakın zamana elime demirdöküm arçelik filan klima geçerse söker iki fotoğraf koyarım buraya. ;)

Demirdokum gree üretimi suan
Arçelik beko lg aynı kompresör kasalar felan aynı. Lgnin kompresörleri kullanılıyor.
Baymak aux üretimi galiba. Genel olarak bakıldığında dünyada kendi klimasini üreten 10.marka vardır yoktur. Hiç bir zaman bir mitsubishi electric Panasonic daikin toshiba kalitesinde cihaz uretmedik. Üretemeyizde bu gidişle. Bi kere kaliteli ürün için bi elektronik devre üretmek lazım bizde yok. Bi kompresör lazım bizde yok. Hak etmiyoruz zaten. Ne bi arabamız var ne telefon ne klima. Dua edelim de dolar düşsün. Güzel şeyleri ucuza alalım

Bendeki Sirius deluxe du galiba. Şimdi aynısı bulunmuyor. 3-4 senedir yaz kış kullanıyorum.
Anladım. Böyle bir ses sorunu olmadı değilmi
Demirdokum gree üretimi suan
Arçelik beko lg aynı kompresör kasalar felan aynı. Lgnin kompresörleri kullanılıyor.
Baymak aux üretimi galiba. Genel olarak bakıldığında dünyada kendi klimasini üreten 10.marka vardır yoktur. Hiç bir zaman bir mitsubishi electric Panasonic daikin toshiba kalitesinde cihaz uretmedik. Üretemeyizde bu gidişle. Bi kere kaliteli ürün için bi elektronik devre üretmek lazım bizde yok. Bi kompresör lazım bizde yok. Hak etmiyoruz zaten. Ne bi arabamız var ne telefon ne klima. Dua edelim de dolar düşsün. Güzel şeyleri ucuza alalım
Hocam baymaklar uzun zamandır aux. O zamanında sattıkları baxi ler filanda aux tu. Mesela bir dönem tüm dd ler aux idi (Pacific line blue line gibi).

Bu da ekşide bu konuda girdiğim entry.
tüm yerli markaların ortak özelliği.
tüm türk firmaları malı nasıl daha ucuza mal ederiz hesabı yaptığı için bu kavram ortaya çıkmıştır. ne vestelin nature plus inverteri,ne de demirdöküm a5 ne de arçelik ekolojik inverter yerli malıdır. araba pazarında da ne hyundai i10 ne de fiat egea yerlidir. fiat parçayı italyada yapar gonderir tofaş fabrikalarina, orda iki kaynak bir vida oooh olsun sana yerli araba. üzerine bir de yerli etiketi yapıştır garanti, ya da arçelik git lg nin klima parçalarını topla montajla bas arçelik beko oldu sana arçelik beko klima

Son düzenleme:
Bir çoğumuz mesleğimiz gereği bir çok ürünü söküp tamir etmişsizdir hangisinin parçaları yerli?Ben Hyundai yan sanayii de çalıştım benim bildiğim 5 tane yan sanayyi fabrikası vardı kocaeli de firmaların hepis kore firması hammaddeleri Çin,Hindistan ve Kore den burada sadece montaj yapılıyordu bir kaç senedir serbest elektrik,otomasyon montaj işleri yapıyorum İstanbul,Kocaeli,Sakarya.Bilecik ve en uzak Ankara ya kadar montaja gittim fabrikalara robot dahi kurdum.
Hammadde yurdışından gelir burada enjeksiyonda,preste işlenir ve montajlanır sonra yerli diye satılır ekonomimizin bugün kötü olmasının en büyük nedeni de budur!
Buradaki en büyük sorun kalite,yakıt tüketimidir arkadaşımız klima sormuş bazı arkadaşlar yerli klima bazıları yabancı klima demiş.Ne yazık ki yerli üreticilermiz az yaksın uzun ömürlü olsun diye düşünmüyor ucuza mal edelim pahalıya satalım diye düşünüyor bu nedenle japon markalarıyla hem yakıt tüketimi hemde sağlamlık olarak baş edemiyorlar

Ohooo daha sektörün içindeki arkadaşlar "yerli üretimle" yerli malı" nın farkını bilmiyorken konu ile uzaktan yakından olmayan vatandaşa nasıl anlatacağız yahu...

Ağalar..beyler...ve dahi Romalılar... tararım,İP hakkı,vergiyi nereye ödediğin v.s gibi konuları bir araştırıp netliğe kavuşturduktan sonra onun vidası bunun motoru işine girsek?

Bir ürünün Türk malı olması için içinde hiç bir yerli malı parça olması zorunluluğunu geçtim Türkiye'de bile üretilmesi gerekmiyorken, Türkiye'de de üretilen her mal yerli malı değildir.

üretmek başka bir şey, ürün üzerindeki hakların, tasarımın, getirisinin götürüsünün senin olması çok başka bir şey.

Edit: Anlam kayması olmuş.Düzelttim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri