Hangi Kısa Devre Akımına Göre Şalter Seçilir?

Ali_Rıza

Katılımcı Üye
Arkadaşlar bir kaynaktan bulduğum bilgilere göre 4 adet kısa devre tanımı buldum.

3 fazlı kısa devre akımı
3 fazlı kısa devre akımı x 1,1 = 3 fazlı maximum kısa devre akımı
3 fazlı kısa devre akımı x 0,95 = 3 fazlı minimum kısa devre akımı
3 fazlı kısa devre akımı x kök2 x (X) = darbe kısa devre akımı

şimdi biz şalterimizi bu kısa devre akımlarından hangisine göre seçeceğiz?
kesin bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar bir kaynaktan bulduğum bilgilere göre 4 adet kısa devre tanımı buldum.

3 fazlı kısa devre akımı
3 fazlı kısa devre akımı x 1,1 = 3 fazlı maximum kısa devre akımı
3 fazlı kısa devre akımı x 0,95 = 3 fazlı minimum kısa devre akımı
3 fazlı kısa devre akımı x kök2 x (X) = darbe kısa devre akımı

şimdi biz şalterimizi bu kısa devre akımlarından hangisine göre seçeceğiz?
kesin bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Hesaplama neticesi çıkan kısadevre akım değeri uygulamada çeşitli nedenlerle değişkenlik gösterebilir. Koruyucu elemanın hesaplanan değerden büyük olması gerekir ki kısadevre anında hasar görmeden açma yapabilsin. Bu mantık çerçevesinde 3 fazlı maximum(x1,1) kısadevre akımı referans alınarak şalter seçimi uygun olacaktır. Böylelikle şalterin kısadevrede açma sayısı (elektriksel kısadevrede açma ömrü) uzamış olacağından uzun vadede ekonomik,teknik anlamdada uygun seçilmiş bir değer olacaktır.

Hesaplama neticesi çıkan kısadevre akım değeri uygulamada çeşitli nedenlerle değişkenlik gösterebilir. Koruyucu elemanın hesaplanan değerden büyük olması gerekir ki kısadevre anında hasar görmeden açma yapabilsin. Bu mantık çerçevesinde 3 fazlı maximum(x1,1) kısadevre akımı referans alınarak şalter seçimi uygun olacaktır. Böylelikle şalterin kısadevrede açma ömrüde uzamış olacağından uzun vadede ekonomik,teknik anlamdada uygun seçilmiş bir değer olacaktır.

fakat darbe kısa devre akımını , yani kısa devrenin pik değerini kurtarmıyor.

fakat darbe kısa devre akımını , yani kısa devrenin pik değerini kurtarmıyor.

Bahsettiğiniz olay Y.G için pik değeri ve etkisi yüksek olacağından riziko olabilir A.G.'de sorun olmayacaktır hesaplama,seçim ve uygulamalar bu doğrultuda yapılıyor.

Bahsettiğiniz olay Y.G için pik değeri ve etkisi yüksek olacağından riziko olabilir A.G.'de sorun olmayacaktır hesaplama,seçim ve uygulamalar bu doğrultuda yapılıyor.

bende öyle biliyordum ama Ekteki gösterim aklıma takıldı. bir göz atabilirmisiniz?
___

dosyayı koymayı unutmuşum :D

Ekli dosyalar

• 04.04.AVNI_AYDOGAN.pdf
    449.9 KB · Görüntüleme: 163
dosyayı koymayı unutmuşum :D

Bunun konuşulan mevzuyla alakası ne? YG kısadevre hesabı ayrı AG kısadevre kesme hesabı ayrı.
Verdiğin linkte trafo koruma sisteminin kesiciye kumanda ederek açtırması 20msn'den uzun olduğunu Y.G. sigortalarının kısadevre anında 10msn civarında açma yaptığını dolayısıyla korumada ön plana alındığını söylüyor.

Bunun konuşulan mevzuyla alakası ne? YG kısadevre hesabı ayrı AG kısadevre kesme hesabı ayrı.
Verdiğin linkte trafo koruma sisteminin kesiciye kumanda ederek açtırması 20msn'den uzun olduğunu Y.G. sigortalarının kısadevre anında 10msn civarında açma yaptığını dolayısıyla korumada ön plana alındığını söylüyor.

10 uncu sayfadaki grafikten bahsediyorum.

yaptığım bir kısa devre hesabını doğru mu bilen arkadaşlar cevap verirse sevinirim.

hiç daha önce kısa devre hesabı yapan yokmu arkadaşlar :( bir bakıverseniz verdiğim linkteki hesaba

hiç daha önce kısa devre hesabı yapan yokmu arkadaşlar :( bir bakıverseniz verdiğim linkteki hesaba

Trafo çıkış gerilimi 0,38kv değil 0,4kv'tur Ikmax=40kA çıkar busa sonucu değiştirmez 50kA kısadevre açma mkapasitesine sahip şalter seçilir.
AG bara endüktansıda hesaba katılabilirdi (şaltere kadar olan kısım için) ancak değeri çok az düşüreceğinden 50kA değeri uygundur.

Trafo çıkış gerilimi 0,38kv değil 0,4kv'tur Ikmax=40kA çıkar busa sonucu değiştirmez 50kA kısadevre açma mkapasitesine sahip şalter seçilir.
AG bara endüktansıda hesaba katılabilirdi (şaltere kadar olan kısım için) ancak değeri çok az düşüreceğinden 50kA değeri uygundur.

çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri