Hangi havya...?

@karadvt Öncelikle tamirini yapmak istediğim cihaz MSI Interceptor DS100 Gaming Mouse . Chrome da yeni sekme açmak için scroll a basınca bir yerine 2 veya 3 sekme birden açıyor. Bu yüzden arızalı micro switchi 002 Micro Switch ile değiştireceğim. Fotoğraf 1 de görüleceği üzere kırmızı çerçeve içindeki switch. Ayrıyetten bahsettiğin lehimler ise Fotoğraf 2 de kırmızı çerçeve içerisinde -bahsettiğim fabrikasyon lehimler bunlar- gözükmektedir.

Fotoğraf 1
Ekli dosyayı görüntüle 48926

Fotoğraf 2
Ekli dosyayı görüntüle 48927

Aslında elinizdeki havyanın bunları sökmesi lazım. Seramik rezistanslı olduğundan gücü yetecektir normalde. Havyada mi sorun var acaba? Hiç mi eritmiyor bunları?

Aslında elinizdeki havyanın bunları sökmesi lazım. Seramik rezistanslı olduğundan gücü yetecektir normalde. Havyada mi sorun var acaba? Hiç mi eritmiyor bunları?
Malesef hiç eritmiyor elimdeki havya 12 watt gücünde ayrıca onunda bi etkisi muhakkak vardır diye düşünüyorum. Normal de havya gerçekten güzel ama maalesef fabrika işi lehimi sökmede yetersiz kalıyor. Ayrıca belirttiğim şu modeldeki havyayı DK Elektronik | sunline 936b lehim istasyonu (Benim almak için belirttiğim havyanın eski kasası, kullanan kişide bundan vardı.) kullanan birisine sordum. Lehim eritmede ki durumu nedir diye? Kendisi erittiğini söyledi ayrıca yassı/geniş yüzeyli bir uç kullanmak gerektiğini belirtti.

60w kullanıyorum bu ve benzer çift yüzlü pcb lerde ayrıca lehim emici de kullanmanız gerek arkadaşlar.

60w kullanıyorum bu ve benzer çift yüzlü pcb lerde ayrıca lehim emici de kullanmanız gerek arkadaşlar.

Elimde Proskit Lehim Pompası DP-366J bulunmakta bu lehim emici dediğiniz olay için kullanılan alet değil mi? Ayrıca sizce bu elimdeki alet bu işler için idare eder mi sizin öneriniz nedir uygun fiyatlı olmak şartıyla?
Cevabınız için teşekkürler.

Bozulan 2 havyam da Solomon markaydı. Birisi 30 watt diğeri 40 wattti ama ikisi de çok güçlüydü. Bu lehimlerin 2-3 katını sökerdim. İkincisi 30 watt olan çok iyiydi ama benim hatamdan dolayı bozuldu . Ortalama kalitede 40 watt da yeter size muhtemelen. Ayrıca @by lent ustanın da dediği gibi lehim pompasi veya lehim çekme teli kullanmak daha iyi olur.

936 serisi genel kullanim icin işinizi görür bence. Yer müsaitse ince ucu da dik değil de yatay değdirerek de daha fazla ısı akışı sağlar yine sökersiniz.

Aslında el çabukluğu varsa yüksek watt hızlı iş yaptırıyor gerçekten. Lehim erisin doye bekleniyorsunuz ama dikkat etmek lazim. Epey yol kaldirdim ben ilk zamanlarda :) sonra yollara ince tel at dur işin yoksa

Bozulan 2 havyam da Solomon markaydı. Birisi 30 watt diğeri 40 wattti ama ikisi de çok güçlüydü. Bu lehimlerin 2-3 katını sökerdim. İkincisi 30 watt olan çok iyiydi ama benim hatamdan dolayı bozuldu . Ortalama kalitede 40 watt da yeter size muhtemelen. Ayrıca @by lent ustanın da dediği gibi lehim pompasi veya lehim çekme teli kullanmak daha iyi olur.

936 serisi genel kullanim icin işinizi görür bence. Yer müsaitse ince ucu da dik değil de yatay değdirerek de daha fazla ısı akışı sağlar yine sökersiniz.

Hem @by lent hem de size teşekkür ederim. Alacağım ürün belli oldu artık. Elimde çabuktur ama şöyle bir şeye ihtiyacım da var Proskit SN-394 Büyüteç bir yandan tut diğer yandan lehim yapmak uğraştırıyor. Havya ve tutacak alırsam hem işimi görürüm hem de bundan sonraki çalışmalarım rahat olacak.

Son düzenleme:
Tt technic, Sunline ve Class markasının 936 modelleri var.

Hangisi kalite olarak daha iyidir acaba. Bi bilen var mıdır buralarda?

seyyar tamır çantamda 25watt solomon havya vardı avometre pense yankeskı kargaburun cimbiz vs vs ankarada tren garında çaldırdım malatyada oğlumun yanına gıdıyordum:) oğlum baba uzulmesın diye tamır çantası ve içini doldurdu butun malzeme proskit havyasından avometresıne cimbizına varasıya iki senedır iki sefer kullandım sağlık sorunum çıkınca arabama dahı koymuyorum evde markasını hatırlamıyorum sicak hava ve kalem havyası kullanıyorum bazen unutuyorum bir hafta açik kaldığıda olmuştur senede bir uc değiştırıyorum yuksek watt kullanmam kalem havyada 25-30 watt uzerı kullanmam yuksek isi gerektıren yerı sicak havayla isitir oyle sokerım malzemeyı veya lehimlerım plakete asla yuksek isi veren havya değdirmem başimdan geçen bir kazayı anlatmak ıstıyorum uyduruk bir 220 havyam vardı arızalı kartı tamır etmek ıstedım benım havya faz kaçağı varmış farkında değıldım arızasını yaptığım cihaz fişe takılı aşiri guven varya kendımıze havyayı cihaza değdırmemle bir patlama havya gıttı cihazdada sorunlar çıkardı elektronikte aşiri guven hata vede çok tehlıkelı elektronik hata affetmıyen bir meslek herkese kolay gelsın

Hem giden malzemeleriniz hem de sağlık durumunuzdan dolayı geçmiş olsun. Kesinlikle haklısınız. Ilk aldığımdan beri kalem havyalarda o güvensizlik bende vardı ama gerek olmadığını düşünerek her ne kadar çok istesem de sicak havali istasyonlardan almadim. Keşke alsaymisim diyorum şimdi. Dolar aldi başını gitti. Şükür havyadan öyle elektiriksel bir darbe yemedim henüz.

Solomon 30 watt kullaniyordum en son. O bile çok güçlü geliyordu genelde. Eski kartlardan malzeme sökerken az fazla dursa yola bile zarar veriyordu. Düz kalem havyalar direkt 220 AC ye bağlı olduğundan riski yüksek olabiliyor aslinda en iyisi ayarli istasyonlar. İstasyonların genelde çıkış voltajı 24 volt AC olduğundan çarpılma riski de yok.

Başlarda smps trafosuna carpildiktan sonra daha dikkatli olmaya başladım. Ufak tefek tamir işleriyle hobi amaçlı uğraşıyorum. Bir de forumdaki ustalar sayesinde öğrendiklerimden bir seyler çıkarmaya uğraşıyorum.

Son zamanlarda iki defa solomon kalem havya bozulunca kendi yaptığım havyaya bile daha çok güvenmeye başladım. 10 volt dc ile çalışıyor. Çarpılma tehlikesi yok en azından ama yine de basit bir ısı ayarli istasyon almak istiyorum. Ya bahsettiğim ürünler ya da Çin de gördüğüm dc çalışan su var

MINI T12 OLED soldering station electronic welding iron 2017 New design DC Version Portable T12 Digital Iron T12-942 QUICKO
https://s.click.aliexpress.com/e/bAaglqc0

Satış sonrası servis hizmetinin daha iyi olduğunu öğrendikten sonra bir ader Sunline 936B satın aldım. Gelmesini bekliyorum. Fırsat olunca en kisa zamanda bir konu açıp sizlerle de paylaşırım.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri