Hangi havya...?

Fişte saatlerce unuttuğum da oldu yüzümü astırmadı :)

Aynen bu sefer ben de benzer bir şey aldım. Fiyatı düşük zaten. Bakalım bu nasil çıkacak.

Marxlow 30 watt mış

https://urun.n11.com/lehim-ve-havya/marxlow-zd-30c-40w-havya-P199640885

Yine dayanmazsa iyi bir sey bakarim bütçeyi toparlayınca

Bu ürüne ne dersiniz? 50 watt galiba.

https://urun.n11.com/lehim-ve-havya/sunline-936b-isi-ayarli-havya-seti-P172809982

a-ile-Y-ksek-S-cakl-a-Dayan-kl-Plastik.jpg_640x640.jpg
Ilk havyam isporta mali dandik bir plastik havya idi. 90 li yillarda almistim. O zamanlar saglam havya almaya gucum yoktu. Yukaridakine benzer bir urundu.

Ilk bir iki kullanimda baktim cok isiniyor eski 500 watt halojen lambalarin dimmerleri vardi okul harcliimla gittim ondan aldim. Ancak yinede plastik kismi dayanmadi ve eridi.

Moralim cok bozulmuştu cunku baska alacak param yoktu. Bir arkadasta ahsap sapli havya varmis bozuk bana sapini verdi. Benimkine monte ettim. Ve o sekilde yillarca kullandim. Ve hala calisir durumda. Sanırım ben sansliydim.

a-ile-Y-ksek-S-cakl-a-Dayan-kl-Plastik.jpg_640x640.jpg
Ilk havyam isporta mali dandik bir plastik havya idi. 90 li yillarda almistim. O zamanlar saglam havya almaya gucum yoktu. Yukaridakine benzer bir urundu.

Ilk bir iki kullanimda baktim cok isiniyor eski 500 watt halojen lambalarin dimmerleri vardi okul harcliimla gittim ondan aldim. Ancak yinede plastik kismi dayanmadi ve eridi.

Moralim cok bozulmuştu cunku baska alacak param yoktu. Bir arkadasta ahsap sapli havya varmis bozuk bana sapini verdi. Benimkine monte ettim. Ve o sekilde yillarca kullandim. Ve hala calisir durumda. Sanırım ben sansliydim.

Demek ki siz gerçekten şanslısınız hocam. Benim de 1.5 yıl içerisinde 2. kalem havyam gitti. 3. ye geçtim. Halbuki bu aldığımı bir tv tamircisi sabah açar akşam kapatırım. Sağlam havya demişti. Nasıl bir şansa artık. Mala gelsin.

Yalnız bunlar da insanı bir şeyler yapmaya itiyor. Siz dediniz ya tahta sapı plastik olanla değiştirdim diye. Sizinki maddi imkansızlıktan bir şeyler üretmeye itmiş. Ne güzel.

Ben de kullanacağımdan değil de acaba olur mu diyerek bozulan havyayı ucube bir havyaya çevirdim. Görüntü aşağıda. Uç yerine bildiğiniz civata koydum ve şekil verdim. 12 voltta 3.5 amper (Gösterge arızalı olduğundan 5 amper gösteriyor ama değil) falan çekiyor. 300 dereceye 1 dakika kadar sürede ulaşıyor. Şaka maka lehim de yaptım bununla uçta yanma yok. Kararıyor ama bir kez tele sürünce ucu parlaklaşıyor tekrar. (Vizontele'deki bitmeyen pil muhabbetine benzedi benimki)

Havya da alacağım tabi ama arada kendim yaptığım bir şeyi ( o şey basit de olsa, saçma da olsa) kullanmak hoşuma gidiyor.

IMAG2852.jpg

IMAG2854.jpg

Havyalar uzun sure çalışmaya dayanmıyor pek. Kişiden kişiye de değişiyor. Birisi class almış uzun sure kullanmış. Diğeri class ayarli almış 2 günde bozulmuş.

Ben de 1.5 yılda 2 tane solomon bozdum. Birisi 30 digeri 40 watt idi. Bunlarda ısı kontrolü olmadığından aşırı ısınıyor. Bir bakıyorsunuz 400 dereceyi geçmiş. Bu sekilde de uzun sure dayanmıyor maalesef.

Merhabalar Değerli Forum Üyeleri,
Benim de havya seçiminde yardımınıza ihtiyacım var. Konu burada aktif olduğu için tekrar bir başlık açmaya gerek duymadım buradan devam etmek istedim.
Öncelikle size şu anki kullandığım havyanın linkini bırakıyorum https://www.hepsiburada.com/pro-s-kit-si-130b-20-seramik-kalem-havya-pm-hrmtvsi130b20 ve neden yeni bir havya ya ihtiyacımın olduğunu anlatayım. Kullandığım mouseların arızalanması sonucu tamirini yapmak amacıyla kabloların bağlı olduğu padlerden lehimleri sökmek olsun ya da bağlı olan microswitch lerin pinlerindeki lehimleri sökmek olsun gerçekleştiremiyorum. Kullandığım havya bir türlü fabrikasyon lehimlerini sökemiyor. Lehimleri sökmek için pindeki lehimlere farklı lehim kaynatıp toplu bir şekilde eritmeye çalışsamda olmadı. Bu yüzden havya değiştirmeye karar verdim ve internetten bulduğum uygun fiyatlı şu iki havyanın linkerini sizlere bırakıyorum https://www.dkteknoloji.com/urun/sunline-936b-isi-kontrollu-havya-istasyonu , https://www.kartalotomasyon.com.tr/...aklik-Kontrollu-Lehim-Istasyonu,PR-23767.html bunlar ihtiyaçlarıma cevap verebilir mi? Ya da sizlerin önerebileceği max-200 TL fiyat bandında bulunan işimi görebilecek havyalar nelerdir?
İlginiz için teşekkür ederim.

Merhabalar Değerli Forum Üyeleri,
Benim de havya seçiminde yardımınıza ihtiyacım var. Konu burada aktif olduğu için tekrar bir başlık açmaya gerek duymadım buradan devam etmek istedim.
Öncelikle size şu anki kullandığım havyanın linkini bırakıyorum https://www.hepsiburada.com/pro-s-kit-si-130b-20-seramik-kalem-havya-pm-hrmtvsi130b20 ve neden yeni bir havya ya ihtiyacımın olduğunu anlatayım. Kullandığım mouseların arızalanması sonucu tamirini yapmak amacıyla kabloların bağlı olduğu padlerden lehimleri sökmek olsun ya da bağlı olan microswitch lerin pinlerindeki lehimleri sökmek olsun gerçekleştiremiyorum. Kullandığım havya bir türlü fabrikasyon lehimlerini sökemiyor. Lehimleri sökmek için pindeki lehimlere farklı lehim kaynatıp toplu bir şekilde eritmeye çalışsamda olmadı. Bu yüzden havya değiştirmeye karar verdim ve internetten bulduğum uygun fiyatlı şu iki havyanın linkerini sizlere bırakıyorum https://www.dkteknoloji.com/urun/sunline-936b-isi-kontrollu-havya-istasyonu , https://www.kartalotomasyon.com.tr/...aklik-Kontrollu-Lehim-Istasyonu,PR-23767.html bunlar ihtiyaçlarıma cevap verebilir mi? Ya da sizlerin önerebileceği max-200 TL fiyat bandında bulunan işimi görebilecek havyalar nelerdir?
İlginiz için teşekkür ederim.

Ben de 2 havya bozmuş birisi olarak bu sıralar ayarlı istasyonlara kafayı taktım. Gördüğüm kadarıyla da Class 936A, TT Technic 936 ve Sunline 936B iş görür gibi. Eğer alırsam sonucunu kesin paylaşacağım. Gönlüm ilk ikisinden birinde.

Araştırdığım kadarıyla Class 936A dan herkes memnun. TT Technic 936 kullanan pek görmedim ama marka itibarıyla kalitelidir bence. Muhtemelen TT Technic 936 piyasada yeni olduğundan henüz kullanıcıları yayılmadı. Sunline'dan da memnun millet.

Bir de dikkatimi çeken bir şey oldu. Bu ürünlerin bazılarının ön kısmında CE sertifikası olduğunu gösteren işaret var. Bazısında ise yok. N11'de Class 936A'yı en ucuz satab bir satıcıya sebebini sorduğumda bana; Class ürünlerinin hepsini aynı firmanın getirdiğini, hepsinde de CE sertifikası olduğunu, bazısının kutusunda CE yazılı olduğunu ama cihazın üzerinde yazmadığını söyledi.

Açıkçası bu açıklama beni tatmin etmedi. Çünkü gördüğüm kadarıyla Class 936A havyaların CE yazanları yazmayanlarına göre 20-30 TL kadar daha pahalı.

Özetle size tavsiyem: Alacağınız satıcıya ürünün ön kısmında CE yazılı olup olmadığını sorun. Olmayanlar muhtemelen CE sertifikası yeterliliğini geçemeyen ve AB dışı ülkelere gönderilenlerdir diye düşünüyorum.

Not: Bunlar tamamen kendi araştırmalarım sonucunda dikkatimi çeken bilgiler olup söylediklerim şahsi kanaatimden ibarettir.

@karadvt Cevabınız için teşekkürler "CE" olayını bilmiyordum onu da dikkate alacağım. Eğer alırsanız sonuçlarınızı bekliyorum özellikle fabrikasyon lehimleri sökme işlemindeki becerisini. Aynı şekilde ben de alırsam paylaşacağım.

@karadvt Cevabınız için teşekkürler "CE" olayını bilmiyordum onu da dikkate alacağım. Eğer alırsanız sonuçlarınızı bekliyorum özellikle fabrikasyon lehimleri sökme işlemindeki becerisini. Aynı şekilde ben de alırsam paylaşacağım.

Benim de çok bildiğim bir olay değil ama Avrupa ülkelerine girebilmek için bir yeterlilik sertifikası bu CE. Googlea yazdığınızda detaylı bilgi çıkıyor. Ben de birisinden falan duymadım ama ürünlere bakarken görüntü farklılıkları gözüme çarptı. Ondan hareketle buralara geldim.

Fabrikasyon lehim derken eğer eski radyo vs gibi kalın lehimler ile uğraşacaksanız tabanca havyalar daha kullanışlı olabilir. Fakat ince ve orta işçilik için istasyonlar daha makul gibi. Ben de lehim ekleyerek eritiyorum bazılarını sizin gibi. Aslında bahsettiğiniz lehimlere örnek fotoğraf eklerseniz daha iyi öneriler alırsınız bence.

@karadvt Öncelikle tamirini yapmak istediğim cihaz MSI Interceptor DS100 Gaming Mouse . Chrome da yeni sekme açmak için scroll a basınca bir yerine 2 veya 3 sekme birden açıyor. Bu yüzden arızalı micro switchi 002 Micro Switch ile değiştireceğim. Fotoğraf 1 de görüleceği üzere kırmızı çerçeve içindeki switch. Ayrıyetten bahsettiğin lehimler ise Fotoğraf 2 de kırmızı çerçeve içerisinde -bahsettiğim fabrikasyon lehimler bunlar- gözükmektedir.

Fotoğraf 1
20181016_183012 - Kopya.jpg

Fotoğraf 2
20181016_182936 - Kopya.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular