Hangi Haberleşme Protokolünü Kullanmalıyım

Eray Abik

Üye
Sevgili dostlar merhaba,

büyük bir araziye birden fazla pompa koymak istiyorum bunları da tek bir merkezden yönetmem lazım.
pompaların hepsi aynı anda ve aynı hızda çalışacak fakat arıza veren motor olursa direkt olarak yerini bilmem lazım.
bunun için mümkünse kablolu bir haberleşme protokolü arayışındayım.
protokol özellikleri şöyle olmalı:

1-Bir veya birden fazla master içerebilir.
2-1000+ slave bağlanabilir
3-Mesajı adrese değilde genele göndermelidir,bütün saha aynı işi yapacak(Örneğin:Master 0x00 registerini 1 yaparsa bütün slave'lerdeki kayıtlı 0x00 registerleri 1 olmalıdır)
4-Slave lerden gelen hata mesajlarında hangi slave den geldiğinin bilgisini içermelidir ki hangi motorda arıza var bileyim.
5-1km+ mesafede çalışabilmelidir.
6-maliyeti mümkün olduğunca düşük olmalıdır.

Bu koşulları sağlayabilen bir protokol biliyorsanız paylaşırsanız çok memnun olurum nitekim yaklaşık 1 aydır arayıştayım.

Teşekkür ederim hayırlı forumlar.

Bu tip haberleşme konularında çalışmıyorum ve tecrübem de yok. Ancak mesajınızı gördüğüm için fikir vermek amaçlı bir önerim olacak.

Power-line communication (PLC) konusu belki ilginizi çekebilir.

Örneğin Fransa'da elektrik dağıtım ağında kullanılmaktadır. Ana dağıtım şirketi olan enedis her bir tüketicinin elektrik sayacına ek bir hat yada kablolama olmadan veri alış/verişi yapabilir. Tek bağlantı Şebeke hattıdır.
Bu nedenle arıza haricinde tüketiciye asla bir teknisyen yada görevli gitmez. Harcama kayıtları, kesintiler, arıza ve diğer tüm bilgi ve komut alış verişi PLC sistemiyle yapılır.

Hatta yeni yapılan bazı sistemlerde elektrik sayacına bağlanan tüketici taraflı ek modüller ve uygun tesisat ile hem tüketici hem dağıtım şirketi sistemde anlık olarak aygıt yada tür takibi yapabilir. Örneğin kombi şu saatte şu kadar harcamış, fırın bu kadar harcamış, aydınlatma şu saatlerde kullanılmış vs.

Son düzenleme:
Ben olsam böyle bir projede kablosuz haberleşmeyi kullanırdım.Bu kadar mesafede bu kadar cihaz düşününce kablo maliyetleri ve montaj epey zor olacaktır.
İlla kablolu yapacam derseniz bu mesafelere uygun haberleşme için Rs485 uygun diye biliyorum,ancak cihaz sayısı bu kadar fazla olunca araya tekrarlayıcı vs üniteler eklemek gerekecektir.

Haberleşme protokolü olarak Scada öneririm.
Ön bilgileri Google'dan bulabilirsiniz.

Scada bir haberleşme protokolü müdür?
Evet, kısaca SCADA protokolü :
Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulan SCADA; “Merkezi İzleme Kontrol ve Veri Toplama” sistemi olarak adlandırılmaktadır. SCADA sistemleri geniş alana yayılmış tesislerin tek bir merkezden bilgisayar, cep telefonu, tablet pc vb. cihazlarla izlenebildiği bir sistemdir.
SCADA nın kullandığı alt protokoller: IEC, Modbus, RTU, Profibus vs.
Hangi alt protokolün kullanılacağına üreten firtma karar verir.

Amaç, konu sahibini fazladan teknik detaylarla yormadan yol göstermektir.

scada.png

Evet, kısaca SCADA protokolü :
Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulan SCADA; “Merkezi İzleme Kontrol ve Veri Toplama” sistemi olarak adlandırılmaktadır. SCADA sistemleri geniş alana yayılmış tesislerin tek bir merkezden bilgisayar, cep telefonu, tablet pc vb. cihazlarla izlenebildiği bir sistemdir.
SCADA nın kullandığı alt protokoller: IEC, Modbus, RTU, Profibus vs.
Hangi alt protokolün kullanılacağına üreten firtma karar verir.

Amaç, konu sahibini fazladan teknik detaylarla yormadan yol göstermektir.

Ekli dosyayı görüntüle 92038
Bende Scada sistemin adı kullanılan protkollerin ise profibus, profinet, modbus, fieldbus vs. şeklinde çok çeşitli olduğunu biliyordum. Sizde özetlemişsiniz zaten. Konu sahibi 1 aydır araştırdığına göre tahminimce bütün protokollerden haberdardır diye düşünüyorum.

Sistemde birden fazla master olacak demişssiniz. Bunun amacı nedir? Eğer böyle birşey olacaksa modbus kullanamazsınız zaten bahsettiğiniz measafelerde sorun yaşarsınız . MQTT protokolünü araştırın. Fakat bu protokol ilede ucuz yollu çözüm bulmanız zor olacaktır. Proje hakkında daha fazla detay verirseniz yardımcı olmaya çalışırım. Örnek Pompa panoları arası kaç metre mesafe vb.... Arazi zemini engebelimi düzmü v.b...

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim 433MHz kablosuz haberleşme kullanmaya karar verdim çünkü uzak mesafelere kullanacağım kablo maliyeti,kablosuz modüllerden daha fazlaya gelecekti ayrıca kablosuz haberleşme istediğim tüm özellikleri de karşılıyor.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri