Hangi Entegre Tavsiyenizdir ?

emre_sound

Üye
Merhabalar, bir amplifikatör yapmak istiyorum. Şu ana kadar genelde TDA entegrelerini kullandım 2030-2040-2050 zaten aynı karakteristik yapıya sahip giriş ve çıkış gücleri farklı entegreler.

Ancak üstte saydığım entegreler ile aynı yapıya sahip olan LM entegrelerin sesi daha doğal daha olması gerektiği gibi verdiğini, duydum. Tabiki henuz şahsen, denemedim.

Tamirci hasan'ın öve öve bitiremediği tda1514A entegresi mi ?, audiophile'lerin bile gözü kapalı sesini dinledikleri ve beğendikleri 5 ayak Pentawatt LM entegresi mi ? (LM 3886) Yada başka entegreler mi ?

Devre şemasından çok, iyi temiz ve doğal bir ses çıktısı almak için bunu hangi entegre ile yapabileceğimi öğrenmek istiyorum. Güç konusuna gelince apartman dairesindeyim çok yüksek watt arayışlarında değilim 30-50 watt arası ses çıkışı yeterli. Genede, bu bana tavsiye verecekler için bir sınır olmasın.

Lamba önerileri olacaktır ancak, bulması, temin etmesi vesayre nedenlerden ötürü lambalı sistem düşünmüyorum aynı şekilde STK ların günümüzde taklitleri bolca olduğu için stk' da düşünmüyorum.

Ancak diğer entegre ler için önerilerinizi, özelliklede amplifikatör yapımında ki tecrübelerinizi, hangi entegre ile; en iyi sesi - frekansları, guzel bir bas, güzel bir tiz, güzel orta sesler, alan hissini elde ettiğinizi duymak için şimdiden sabırsızlanıyorum.

Son düzenleme:
fazla ses ıstemıyor kalıte ıstıyorsan tba... serısıne bak bende bır zaman grundıg muzık setı vardı çıkışları tba serısı ses lambalıdan aşağı değıl uzun zaman oldu bırkaçtane yapmıştım

ses devrelerinde önemli olan filtredir . sesi iyi filtre eden bir devre kullanırsan sonuç istediğin gibi oluur .

Sesin kalitesini belirleyen tek faktör çıkış amplikatörü değildir.Sesin kaynağından,kullanılan kablonun kalitesinden,preamlikatör,ton kontrol,hoparlör seçimine kadar her şey ses kalitesini belirler.Tda tba lm bunlar zurnanın son deliğidir.STK en iyisidir.

ses devrelerinde önemli olan filtredir . sesi iyi filtre eden bir devre kullanırsan sonuç istediğin gibi oluur .

Merhaba, filtrede önem verilmesi gereken kısım yada sizin kast ettiğiniz; girişe mi filtre konması ? çıkışa mı ? Bilgi verirseniz memnun olurum.

Sesin kalitesini belirleyen tek faktör çıkış amplikatörü değildir.Sesin kaynağından,kullanılan kablonun kalitesinden,preamlikatör,ton kontrol,hoparlör seçimine kadar her şey ses kalitesini belirler.Tda tba lm bunlar zurnanın son deliğidir.STK en iyisidir.

STK zaten çok popüler bir entegre, zamanında 90'lı yıllarda en kaliteli müzik setlerinin içerisinde genelde bu entegrelerden mevcuttu, kalitesi hakkında hiç bir lafım yok, zira Aiwa müzik setimde de aynı entegre mevcut.

Ancak biliyor olmalısınız ? Bu entegrenin türkiyede orjinalini bulmak zor oğlu zor. Ancak orjinal olduğuna emin olduğunuz ve sizde ürün alıp orjinal olduğunu gördüğünüz, stk ürünleri satan bir satıcı (web site) mevcutsa sizden link almak isterim.

Ayrıca Mosfet entegre kullanılan amplifikatörlerin genel olarak oldukça iyi ses verdiği hakkında çok mesaj var, malum bazı AVR sistemlerinde ve Araba amplifikatörlerinde mosfet entegreli sistemler mevcut, Mosfet konusunda tavsiyeleriniz olur mu ?

Dediğim gibi ses kalitesini belirleyen stk veya mosfet değildir,bunlar tamamen performas ve güç ile alakalıdır.500w ses alacaksanız stk kullanamazsınız,mosfet burada devreye girer.Evde kullanılan sistemle sahnede kullanılan sistemlerin dinamikleri çok farklıdır.
önce ihtiyacınızı doğru belirleyin,evde kullanacaksanız (parti organizasyonu yapmayacaksanız) 2x 30w ses çıkışı çok rahat yetecektir.Bunun için de mosfet kullanmanıza hiç gerek yok,TDA 7000 serisi gibi hem aşırı yük ve ısı koruması olan serilere bakın,çünkü stk ve mosfet kullandığınız zaman bu tip korumalara da ihtiyacınız olacaktır.yoksa sürekli malzeme yakarsınız.Hoparlörlerinizi 4 ohm tercih edin,mutlaka sesini dinleyerek alın.
Bir diğer konu ton kontrol devresi,amplikatörünüzün girişine uygun bir ön yükseltici ve ton kontrol (bas tiz) devresi kullanmanız gerekecek,opamp'lı (tl 082 gibi) devreleri tercih edin.tonlamaları ve ses kaliteleri daha yüksektir.Tüm bunları bir araya getirecek bilgi ve beceriniz varsa yapabilirsiniz.iyi bir araştırma ve iyi bir bütçe gerektirecektir.
Ya da tavsiyemi dinleyin;bütçenize uygun bir sisteme sahip olmak istiyorsanız 2. el hi-fi satan dükkanlardan sesini dinleyerek güzel ve profesyonel bir sistem satın alabilirsiniz senelerce güvenle kullanırsınız.Ev yapımı sistemlerin derdi hiç bitmez......

fazla guçlu entegre kullanmakla ses kalıtesı yuksek anlamı çıkmaz ben evde tba 810 entegrelerıyle yaptım 7 watt çıkışı var fazlasıyla yetıyor ses çıkışı lambalıları aratmıyor

aslında yazmıyacaktım ama kalitelı ses dınlemek ıstıyenlere tavsıye olsun

Merhaba, filtrede önem verilmesi gereken kısım yada sizin kast ettiğiniz; girişe mi filtre konması ? çıkışa mı ? Bilgi verirseniz memnun olurum.

STK zaten çok popüler bir entegre, zamanında 90'lı yıllarda en kaliteli müzik setlerinin içerisinde genelde bu entegrelerden mevcuttu, kalitesi hakkında hiç bir lafım yok, zira Aiwa müzik setimde de aynı entegre mevcut.

Ancak biliyor olmalısınız ? Bu entegrenin türkiyede orjinalini bulmak zor oğlu zor. Ancak orjinal olduğuna emin olduğunuz ve sizde ürün alıp orjinal olduğunu gördüğünüz, stk ürünleri satan bir satıcı (web site) mevcutsa sizden link almak isterim.

Ayrıca Mosfet entegre kullanılan amplifikatörlerin genel olarak oldukça iyi ses verdiği hakkında çok mesaj var, malum bazı AVR sistemlerinde ve Araba amplifikatörlerinde mosfet entegreli sistemler mevcut, Mosfet konusunda tavsiyeleriniz olur mu ?

Hiç üşenmedim sizin için bunu buldum,tavsiye ederim.

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...-sistemleri-technics-deck-set-262595849/detay

ses kalitesi öncelikle arkadaşların yukarıda belirttiği gibi filtre ve crossover devrelerinden geçer. cross over da filtre dir zaten. filtreler aktif pasif diye ayrılır. bu konuları incelemelisin. birde analog elektronik kurallarına sadık kalarak devre tasarlamalısın. besleme çok çok önemli diğer konudur. yıldız bağlantı kurallarını araştır. kurallara uyulmazsa entegre çok kaliteli bile olsa çok kötü cızırtılı sesler alabilirsin bu entegrenin kabahati değildir. aktif opamplı filtre yapacağın zaman ne5532 opamp ını tavsiye ederim.
amplifier için STK. besleme olarak toroid trafolu besleme. empedans uyum kurallarıda var hoparlore uygun empedanslı çıkış oluşturmak vs.. audio işleri göründüğü kadar basit yada şemalardaki bağlantı yapmakla bitecek basit işler değiller. topraklama diğer önemli konulardandır.
anfiden önce preampli katınında çok iyi dizyn edilmesi gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri