Hangi elektrik sayacı bize ait?

NasuhB

Üye
İyi günler. Dükkan kiraladık. Dükkan sahibi dört adet sayaç resmi attı ve hangisi sizin bilmiyorum dedi. Tapuda bağımsız bölüm no 17 yazıyor. Bina numarası ise 2. Yani bizim dükkan 2/17 oluyor. Ama kira sözleşmesine 2/A yazmışlar. Abonelik için gittiğimizdede ordaki çalışan çıkaramadı hangi sayacın bizim olduğunu. Böyle birşeyle karşılaşan oldu mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
illaki bu şeyler oluyor. hatta yanlışlıkla başka sayacın aboneliğini bile alan oluyor. siz bence sigortaları indirip kaldırmak süretiyle hangi sayacın size ait olduğunu tespit edin. sonra abone numarasını alıp abone numarası yoksa sayacın seri numarası ile aboneliğinizi alın.

Önce dukkandakı sıgortaları ındırin, hangi sayacın kırmızı ledi yanıp sönmuyorsa, orası sıze aıt demektir.
Dıger dukkan sahıplerınden izin alarak, sayac sıgortalarını sıra ıle tek tek indirin, hangisinde sizin kıralayacagınız dukkanda elektrik yoksa, o sayac sizindir.

Bir arkadaşım market için iki dükkanı birleştirmişti. Elektrikçisi kullanılmayan, aboneliği olmayan sayaca tesisatı bağlayınca, bir ay sonra baktı ki tüketim sıfır fatura gelmedi. Hem sayaç okuyana hem de işletmeye gitmesine ve yazılı dilekçe vermesine rağmen 25 bin TL ceza ödemek zorunda kaldı. Tüketici mahkemesine gitmesini söyledim. Hatayı elektrikçi yaptı, işletme zamanında ilgilenmedi. Sonucu bilmiyorum.

Bir arkadaşım market için iki dükkanı birleştirmişti. Elektrikçisi kullanılmayan, aboneliği olmayan sayaca tesisatı bağlayınca, bir ay sonra baktı ki tüketim sıfır fatura gelmedi. Hem sayaç okuyana hem de işletmeye gitmesine ve yazılı dilekçe vermesine rağmen 25 bin TL ceza ödemek zorunda kaldı. Tüketici mahkemesine gitmesini söyledim. Hatayı elektrikçi yaptı, işletme zamanında ilgilenmedi. Sonucu bilmiyorum.
ilgili tüketim sayaçtan geçmedi ise dağıtım şirketi, orada bulunan tüm cihazların kurulu gücü ile zaman'ı çarpıp (belirli bir hesaplaması var) müşteriye tahakkuk ettirmiştir. bu yüzden aşırı fatura çıkmış olmalı. sayaçtan geçtiyse dağıtım şirketi yanlış uygulama yapmış olabilir.

ilgili tüketim sayaçtan geçmedi ise dağıtım şirketi, orada bulunan tüm cihazların kurulu gücü ile zaman'ı çarpıp (belirli bir hesaplaması var) müşteriye tahakkuk ettirmiştir. bu yüzden aşırı fatura çıkmış olmalı. sayaçtan geçtiyse dağıtım şirketi yanlış uygulama yapmış olabilir.
Aynen tahmini hesaplanan bedel + ceza uygulanmış.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri