Hangi aküyü tercih etmeliyim?

Arkadaşlar evimde kullandığım solar sistemde paralel bağlı 2 adet 20ah jel aküm var. Paralel bağlı akülerde amper farkı sorun olmadığını biliyorum. 20ah jel akü fiyatı 200tl bandında. 60ah sulu akü de 250tl bandında alabiliyorum. Yine paralel bağlantı yapacağım. Hangisini almamı önerirsiniz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
jel akülerinden memnunsan ve sistemin jel aküye göreyse jele devam derim, ama sistemimde ayar yaparım sulu aküye geçerim daha ekonomik dersen sulu akülerinin daha çabuk boşalacağını unutma derim ben.

paralel olduktan sonra çok sorun olmaz.
jel aküler şarz voltajının yüksek olmasına hassastır. ona dikkat edin.

paralel olduktan sonra çok sorun olmaz.
jel aküler şarz voltajının yüksek olmasına hassastır. ona dikkat edin.
Şarj kontrol cihazım var, aynı zamanda voltmetre ile iki aküde de voltaj kontrolü yapıyorum o konuda sıkıntım yok. Sanırım sulu alıp geçeceğim. Teşekkürler

jel akülerinden memnunsan ve sistemin jel aküye göreyse jele devam derim, ama sistemimde ayar yaparım sulu aküye geçerim daha ekonomik dersen sulu akülerinin daha çabuk boşalacağını unutma derim ben.
Daha çabuk boşalmasından kastınız nedir?

Akü cinsi, kapasitesi, panel gücü vs vs bunların tümü bir sistemdir. Hepsi birlikte ele alınmalıdır. Gözönüne alınması gerekenler

1. Aküler ne sıklıkta kullanılacak, sürekli mi elektrik kesildiğinde mi.

2. Ne kadar boşaltılacak. %20-%50-%80

3. Aküden maksimum kaç amper ne kadar süre ile çekilecek

4. Nasıl doldurulacak. Panel veya panel+Şebeke

5. Yalnız solar doldurma ise panel büyüklüğü en kötü günde bile aküyü tamamen doldurabilecek büyüklükte mi.

Daha atladığınız şeyler vardır. Sonuçta sistemi öncelikle bunlara göre şekillendirmek gerek.

Bakıyoruz adam 5kw invertor almış bütün evi bağlamış. Ucunda ne var 100ah jel akü. Oldu mu şimdi.

Akü cinsi, kapasitesi, panel gücü vs vs bunların tümü bir sistemdir. Hepsi birlikte ele alınmalıdır. Gözönüne alınması gerekenler

1. Aküler ne sıklıkta kullanılacak, sürekli mi elektrik kesildiğinde mi.

2. Ne kadar boşaltılacak. %20-%50-%80

3. Aküden maksimum kaç amper ne kadar süre ile çekilecek

4. Nasıl doldurulacak. Panel veya panel+şebeke

5. Yalnız solar doldurma ise panel büyüklüğü en kötü günde bile aküyü tamamen doldurabilecek büyüklükte mi.

Daha atladığınız şeyler vardır. Sonuçta sistemi öncelikle bunlara göre şekillendirmek gerek.

Bakıyoruz adam 5kw invertor almış bütün evi bağlamış. Ucunda ne var 100ah jel akü. Oldu mu şimdi.
Suan ki sistemimde 80w panel ve 2 tane 20ah aküm var. Aküler sürekli olarak modem ve uyduya bağlı. Antalya şartlarında öğle saatine gelirken aküler Max şarj seviyesine ulaşmış oluyor. Gün içinde de bazen bilgisayar vs bağlıyorum çünkü depolanacak akü düşük kaldığı için boşa gidiyor. Bu yüzden aküyü büyütmek istiyorum. Gece sürekli olarak LED aydınlatma bağlı olduğu halde akü voltajım 12.5v seviyesinde oluyor sabah. Yani %40 seviyesine anca boşaltıyorum. Bu yüzden sulu akü mantıklı geliyor

Akünün 14.4 volta çıkması dolduğunu göstermiyor. Çektiği akımın kapasitenin %1 ine kadar düşmesi lazım ki tam doldu diyebilirim. Dolayısıyla akşama kadar anca doluyordur.

Suanki duruma göre sistem yeterli ama kış mevsimi düşünülerek 1 panel daha eklenebilir

Bulk charge denilen dolma periyodu hızlıdır, sonraki absorbtion periyodu 5-6 saatten aşağı surmez

162501080.rvFuxKx3.ZGPL31XT.jpg

Grafikte görüldüğü gibi bulk charge 1saat 42 dakika sürmüş. Absorbtion ise 4 saat 24 dk.

Dolayısıyla 14.4 volta geldiğimizde akü şarjını kesersek akü ,%75-80 arası dolmuş demektir

Son düzenleme:
Arkadaşlar herkese merhaba.
Konuyu inceledim ama biraz kafam karıştı.

100 watt güneş paneli ve
30 amper solar şarj kontrol cihazı aldım.
Köyde elektrik kesintisi biraz fazla oluyor.
Kullanım alanları telefon tablet vs şarj etmek,
Akşamları evdeki aydınlatmayı sağlamak.
Belki bunlar için ne gerek var diyeceksiniz ama kendim bişeyler yapmak istiyorum.
Sorum şu,
Bu sistemi tamamlamak için nasıl bir akü ve invertör almalıyım.
İlgilenen arkadaslara teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri