Haluk Odoglunun trafo test kitabinda bi formül dikkatimi çekti arkadaşlar

ArizHulk

Üye
Arkadaşlar , aşağıdakı formüle göre izolasyon direnci bulmak istesem.. Gücü daha büyük olan trafonun yalitim direnci daha az mi olmuş oluyor? Yani, gerilimleri ayni olan 25MVA trafo ve 125 MVA trafoyu baz alalım. 25 MVA trafoda ızolasyon dirençi daha büyük çıkıyor. Oyle mi olmalı?
IMG_20190130_115313.jpeg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar , aşağıdakı formüle göre izolasyon direnci bulmak istesem.. Gücü daha büyük olan trafonun yalitim direnci daha az mi olmuş oluyor? Yani, gerilimleri ayni olan 25MVA trafo ve 125 MVA trafoyu baz alalım. 25 MVA trafoda ızolasyon dirençi daha büyük çıkıyor. Oyle mi olmalı?

Bende güç ile alakası olmadığını düşünüyorum.Çünkü izalasyon megeri ile izolasyon testi yaptığımızda çok küçük güçlü trafo ile büyük güçlü trafonun izolasyon değerleri yaklaşık aynı çıkıyor.

Son düzenleme:
Bence de. Ama yanlışlıkla olacağı mümkün mü ki acaba... Asl formül nasıl acaba

Bu formül hemen hemen tüm kaynaklarda böyle geçiyor
Aşağıda Megger firmasının ,Fluke firması ve bir portala ait dokümanların ilgili yerlerini ekledim hepsinde kva var

Fakat esas hesaplama metodu biraz farklı, exponansiyel üssü falan giriyor işin içine,buda esas hesaplama metodu buyurun.

Ekli dosyalar

• Fluke isolation doc.JPG
    Fluke isolation doc.JPG
    54.2 KB · Görüntüleme: 19
  • Megger test doc.JPG
    Megger test doc.JPG
    68.3 KB · Görüntüleme: 20
  • Enginering portal doc.JPG
    Enginering portal doc.JPG
    45.2 KB · Görüntüleme: 17
  • İsolation Formule.JPG
    İsolation Formule.JPG