Halka veya Pencere sensor

ebola

Üye
20-25mm çapında bir boru içerisinden düşen erik çekirdeklerini saydırmak istiyorum. Kapasitif halka sensor uygun gibi duruyor fakat bu sensorları hiç bir yerde bulamadım. Eğer bulabileceğim bir yer biliyorsanız lütfen yoruma yazınız.

Başka bir yöntemle bu işi nasıl halledebiliriz? smd Ir ledlerden oluşan pencere şeklinde alıcı vericileri yanyana dizebilir miyiz?
Burada alıcı ve vericilerin birbirinden etkilenmemesi ışın hüzmesinin çizgisel olması gerekeceğini düşünüyorum ki bu da yapacağım uygulamayı çok zorlaştıracak.

Çekirdek çapı en az 3mm gibi düşünebiliriz. Bu konudaki her tür fikre açığım fakat fiber optik sensörler çok pahalı daha ekonomik bir çözümünüz var mı? Şimdiden teşekkür ediyorum.

20-25mm çapında bir boru içerisinden düşen erik çekirdeklerini saydırmak istiyorum. Kapasitif halka sensor uygun gibi duruyor fakat bu sensorları hiç bir yerde bulamadım. Eğer bulabileceğim bir yer biliyorsanız lütfen yoruma yazınız.

Başka bir yöntemle bu işi nasıl halledebiliriz? smd Ir ledlerden oluşan pencere şeklinde alıcı vericileri yanyana dizebilir miyiz?
Burada alıcı ve vericilerin birbirinden etkilenmemesi ışın hüzmesinin çizgisel olması gerekeceğini düşünüyorum ki bu da yapacağım uygulamayı çok zorlaştıracak.

Çekirdek çapı en az 3mm gibi düşünebiliriz. Bu konudaki her tür fikre açığım fakat fiber optik sensörler çok pahalı daha ekonomik bir çözümünüz var mı? Şimdiden teşekkür ediyorum.
Şimdi anladığım kadarıyla geçen şeylerin sayısı ölçmek istiyorsunuz, doğru mu?

Evet erik çekirdeklerini, metal olmadıkları için uygun bir sensor bulamadım.
Yani yazıcının içinden IR sensör çıkıyordu. Arduino ile bir otomat yapabilirsiniz. 3 pinli. 1 pin sinyal, diğerleri güç pinleri
1610965249716.png

Bunun gibi. 15 TL'ye satın alabilirsiniz. İşinizi görür mü bilmiyorum. Yani erik çekirdeği sığar mı diye. Olmazsa eğer kapalı bir boruda yapacaksınız içerisindeki alıcı ve vericileri sökerek kablo bağlayıp tekrar lehimlemeyi deneyebilirsiniz. Tabi bunun olacağına garantisi yok. :)

Yani yazıcının içinden IR sensör çıkıyordu. Arduino ile bir otomat yapabilirsiniz. 3 pinli. 1 pin sinyal, diğerleri güç pinleri
Ekli dosyayı görüntüle 71072
Bunun gibi. 15 TL'ye satın alabilirsiniz. İşinizi görür mü bilmiyorum. Yani erik çekirdeği sığar mı diye. Olmazsa eğer kapalı bir boruda yapacaksınız içerisindeki alıcı ve vericileri sökerek kablo bağlayıp tekrar lehimlemeyi deneyebilirsiniz. Tabi bunun olacağına garantisi yok. :)

Teşekkürler fakat bu sensörler çizgisel değil de noktasal olarak algılıyor diye biliyorum. Bu uygulamada 25 çaptaki bir borudan düşerken o ışına denk gelmeme ihtimali var.
sensor.jpg

Yani siz bu sistemi bir borunun içerisine mi koymak istiyorsunuz?

Kardılıklı ıkı adet reflektörlü fotosdel koysanız, boru içindekı alanı kapsamazmı..
bırde bana göre, cekırdeklerın düşme hızı önemlı olabilir..

içi galvaniz boru kullan. amaç yansıtıcı özellikte olsun. borunun kenarına üstüste 2 delik aç birine yüksek kandelalı beyaz led tak diğerine foto direnç yada benzeri optik algılayıcı tak. çekirdek ne kadar küçük olursa olsun. çekirdek geçerken algılanan ışıkta bir değişiklik olacaktır. bu şekilde geçen çekirdekleri sayabilirsin. fakat boru kısa olmalı ve çekirdekler teker teker borudan geçmeli.

Sayım sonucu elde edeceğiniz sonuç sizin için ne kadar önemli bilmiyorum fakat düşen çekirdekler teker teker düşmüyorsa aynı anda bir veya daha fazla adet çekirdek düştüğü de oluyorsa bu sistemlerin sayımlarında hatalar olabilir hatta olması yüksek ihtimal.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri