Hakediş ne demek?

theasus

Üye
Biliyorum çok kolay bir soru ancak bana bu kelimenin "piyasadaki" karşılığını açıklayabilir misiniz?

Kavramsal ve sözlüksel yani Wikipedia'daki anlamını biliyorum ama piyasadaki kullanımını tam olarak anlayamadım.

Yardım ederseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Şimdi mesela Elektrik Kurumlarına bağlı alt işverenler olur. Okuma, kesme, arıza servislerinin ihalesini kazanan firmalar gibi. Bu tür firmalar taşeron olur. Eğer bu taşeron firmalar işlerini düzgün yaparlarsa, Elektrik Kurumu her ayın belli günlerinde, mesela 15 gibi. O gün hakediş ücretlerini banka hesaplarına yatırır. Daha sonra bu firmalar da kendi bünyesinde çalışan elemanlarına ücretlerini öderler. Masraflarını karşılarlar. Olağanüstü bir durum olmadığı sürece bu hakedişin yatırılmaması gibi bir durum olmaz.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

hoca örnegin bir dagıtım şirketinde ihaleyle açma kesme servisi işletmesini alan taşören firmanın örnegin 1 ay boyunca nekadar açma kesme yapıldıysa ve bu açma kesmelerin birim fiyatı nekadar sa ve toplam 1 ay boyunca nekadar açma kesme yapıldıysa bir sonunda ödenen para hakediş denir

ihale kapsamında işi alan yüklenicinin aylık hakettiği ödeneğin ödenmesi için hazırlanan evraklara hakediş denilir.

kısaca hak ettiğin para demek demek yaptığın iş kadar karşılığını alırsın.......

Merhabalar,

Benim bir tane okulun ve hastahanenim mimari projeleri ile kesif icmaline ihtiyacim var. Lütfen yardimci olabilecek arkadaşlar donus yapabilirler mi? Cok acil. Tesekkurler.

Saygilarimla

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,938
Son üye
Dragonov

Yeni konular

Geri