Hakediş kaç kişi ile yapılır?

elek

Profesyonel Üye
Bence tek kişi hakediş yapamaz..hakediş de ekip olayı değil mi..
ne diyorsunuz?

hakediş iş veren firma ile işi yapan taşören firma tarafından yapılır işi yapmadan önce aralarında bir sözleşme yapılır

Kişi olarak kastetmiştim..

ne için hakediş yapılacaksa ona göre cevap değişir.
yapım işlerinde hakedişlerini anlatayım
elektrik icmalini elektrik yapı denetim görevlisi ; görevlinin amiri ve yüklenici;
varsa diğer disiplinlere ait icmallerde ilgili yapı denetim görevlisi; görevlinin amiri ve yüklenici;
yeşil deftere tüm yapı denetim görevlileri; görevlilerin amiri ve yüklenici;
diğer nüshalari ise hakedişi hazırlayan yapı denetim görevlisi görevlinin amiri ve yüklenici imzalar.

Hakediş yapanın sahaya da hakim olması veya yapılacak işleri kendisinin söylemesi ve o işlerin yapılması gerekiyor..
böylelikle hakediş yapanın sahaya fazla çıkması gerekmez...
fakat kişi sadece hakediş işi ile sorumlu ise sahadan kendisine imalat bilgilerinin gelmesi gerekir ki hakediş
yapılabilsin..bu dediğim büyük ölçekli işler için olması gerekiyor.

sahada olup biteni bilmeyen zaten hakediş yapamaz. ben şantiye şafliği yaptığım zaman hakedişte hazırlıyordum

Sahada olup biteni nasıl bilecek..
şantiye şefi ya işleri sahaya kendi verecek, yada sahada çalışan ustabaşı ,formen işi yapıp arkasını dönünce unutmayacak ve sağlam notlar tutacak..
birde işleri sahada yaparken ölçümlenmesi gereken işler ise, mesela bolca "besleme kablosu" çekiliyorsa ve metre önemli ise çeken
ustanın da hakedişe katılması lazım bu noktada..yoksa şantiye şefi ustalık yapmaya başlar..

ben hakedişi işi teslim edeceğim mühendisle beraber yaparım 1 ay sonunda yapılan isleri dolasırız o da eksik yerleri ya da proje uygun olmayan yerleri tekrar yapmamı söyler hepsi bundan ibarettir...
hakedis öyle 5 6 kiyiyle yaılacak bir iş değildir tabi bu elektrik işi için .....

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri