Haftada kaç saat çalışıyorsunuz, cumartesi var mı?

el_emek

Katılımcı Üye
yıllar önce bir fabrikada çalışırken(textil) 8.30-18.30 arası mesai yapılırdı haftada 45 saat hesabı. cumartesi yarım gün sadece memur kadrosundakiler işe gelir işçiler çalışmazdı. ben elektrikçi olduğum halde bana da cumartesi çalışması vardı. şimdi ise biraz parttime gibi ama değişik sabah 9-10 gibi işbaşı akşam 5.5-6 gibi paydos ediyorum.cumartesi ben çalışmıyorum ama bazen patron çalışıyor işin durumuna göre.
sizde durumlar nasıl?

Yabancı bir firma da çalışıyorum. Bu firmadan önce iyi sömürülüyordum. Saat kavramı yoktu, cumartesi çalışması vardı. Zaman zaman pazar günü de çalışıyorduk.

Şimdi bu firmada sadece hafta içi 9.5 saat her gün. Toplam 47.5 saat çalışıyoruz. Cumartesi ve pazar tatil. Ancak ben saha servis persineli olduğum için her an acil durumda servis verebilecek gibi düşünüyoruz. Bir nevi nöbetçi gibiyiz. Yada işler çoğaldı yetişemiyoruz cumartesi ve pazarda çalışıyoruz duruma göre. Bu durumda mesayi işliyor.

Yabancı bir firma da çalışıyorum. Bu firmadan önce iyi sömürülüyordum. Saat kavramı yoktu, cumartesi çalışması vardı. Zaman zaman pazar günü de çalışıyorduk.

Şimdi bu firmada sadece hafta içi 9.5 saat her gün. Toplam 47.5 saat çalışıyoruz. Cumartesi ve pazar tatil. Ancak ben saha servis persineli olduğum için her an acil durumda servis verebilecek gibi düşünüyoruz. Bir nevi nöbetçi gibiyiz. Yada işler çoğaldı yetişemiyoruz cumartesi ve pazarda çalışıyoruz duruma göre. Bu durumda mesayi işliyor.
haftada 45 saatin üzerinde her çalışma fazla mesai anlamına gelir. hakkınızı alabiliyorsanız ne mutlu size.
ustam sağol linkler faydalı ama ben arkadaşların hangi şartlarda çalıştığını daha çok merak ediyorum. başka arkadaşların çalışma şartlarını öğrenirsek bizim için de öngörü olur diye düşünüyorum.

Haftada 50 saate yakın çalışıyorum çok şükür kendi işim dilediğim zaman kapatıp evime gidebilirim ama bu ekonomik durumda kalmayı tercih ediyorum

Sabit olmamakla beraber günlük ortalama 5 saat. Haftasonları kendime ve aileme ait.

Dünyada cumartesi günü çalışmayı bu kadar seven başka ülke pek yoktur. 2 günlük dinlenme çalışana hor görülmekte ve lüks sayılmaktadır. Bankalar hariç özel sektörde cumartesi günü tatil olanların nerdeyse tamamı yabancı kökenli firmalardır. Yerli olanların payı %10 u bile geçmez. Bu oldukça acı bir tablodur. Her yeni üniversite mezununun yurt dışına gitmek istemesinin tek nedeni ekonomi değil, ek olarak çalışma şartlarının da oldukça ağır olmasıdır.
Özet olarak, cumartesi günü çalışan firmalardan kendinizi kurtarmaya bakın, hem siz hem sevdikleriniz için olması gereken budur.

Haftalık 40 saat. Kamu çalışanıyım. Hafta sonu tatil.

Denenmekte olan bir program uyarınca haftalik çalışmayı 4 gune indiren ülkeler var. Daha kisa sureli çalışmanın verimini ölçüyorlar. Belçika, BAE, İskoçya, Japonya ve daha pek çok ulke bu sureci deniyorlar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri