H Köprüsü Hakkında

Avukatt

Üye
Merhabalar,

Elektroniğe küçük yaşlardan meraklı olan genç bir avukatım. Zamanında yönelemediğim bu merakıma en sonunda yönelmeye başladım. Açıkçası bu yolda çok yeniyim. YouTube ve her türlü platform üzerinde yaptığım araştırmalar sonucunda bir devre şeması çizebildim. (Şemamın doğruluğu hakkında kesinlikle ısrarcı olamam.) Bu platformda değerli bilgi sahiplerinin olduğu fark ettim ve fikir almak adına konumu açtım. Aşağıda fotoğrafını paylaştığım devre şemasında eksikliklerimi veya yapmam gerekenleri bana söylerseniz çok müteşekkir olurum. Ayrıca PCB tasarım konusunda okumam / izlemem gereken kaynak var ise de ayrıca belirtirseniz çok memnun olurum. Herkese iyi forumlar.
:)

Şemada 2.5mmlik jack girişi kullandım. Motorun çalışma gerilimi 18V olduğu için ESP32'i besleyebilmek adına LM2596 kullandım. ( Önce LM7805 kullanmıştım fakat çok fazla ısındığı için hazır kart kullandım

Şema:
k4mw2l.png

motorunuzun çektiği akım nedir. beyz dirençleri (10k) büyük olmuş gibi görünüyor. 100 ohm daha uygun olur.

akım kazancı yaklaşık beta=50 alırsak , 3/50=60ma beyz akımı sağlamak gerekir.
60ma akımı sürücünüz vermez. bd243 ve 244 yerine bdx53 ve bdx54 darlinton transistör tavsiye ederim. darlinton transistör kullanırsanız beyz dirençlerini 220 yada 330 ohm kullanabilirsiniz.
darlington transistörlerin akım kazancı 1000 den fazladır.

akım kazancı yaklaşık beta=50 alırsak , 3/50=60ma beyz akımı sağlamak gerekir.
60ma akımı sürücünüz vermez. bd243 ve 244 yerine bdx53 ve bdx54 darlinton transistör tavsiye ederim. darlinton transistör kullanırsanız beyz dirençlerini 220 yada 330 ohm kullanabilirsiniz.
darlington transistörlerin akım kazancı 1000 den fazladır.
Cevap ve ilginiz için çok teşekkür ederim. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri