Hız Kontrol Kalkışta Fazla Amper Çekiyor.

ayhan76

Üye
Katılım
21 Eki 2008
Mesajlar
201
Puanları
1
Yaş
38
Arkadaşlar bir makinada 7.5 kw motor ve motor miline bağlı mekanik yağ kavraması ile makina çalışmaktadır.biz bu mekanik kalkış ünitesini iptal edip inverter ile sürmek istediğimizde inverter kalkışta aşırı amper çekiyor ve arızaya düşüyor.motorun sürdüğü yük ağır bunu kabul ediyorum, fakat 11 kw lık inverter bağladım yine aşırı amper çekiyor.ama makina hızını aldıktan sonra amper düşüyor ,sorun kalkıyor.kalkış zamanını artırmamında faydası olmuyor , sadece inverterin arızaya düşme zamanını geciktiriyor. inverterin akım ayarını yükseltince biraz faydası oldu arızaya geçme süresini uzatıyor ama pek doğru bir işmi akım yükseltmek bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.
 
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

imdatatas

Üye
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
554
Puanları
6
Konum
Istanbul
Merhaba,

Bazı kalkış yükü ağır, ataleti yüksek olan sistemler kademeli olarak tam devrini aldırma ile çalışabilirler.

Örneğin: Max 50.Hz inverter çıkış frekansı olan bir sürücüde.

Start verildiğinde manuel olarak sürücü ekranından;
10Hz frekans komutu verip 2~3 dk çalışsın,
sonra 20Hz frekans komutu verip 2~3dk çalışsın,
sonra 30Hz frekans komutu verip 2~3dk çalışsın,
..... şeklinde artırıp en son 50Hz frekans komutu verip çalışmasını gözleyip, akım normal seviyelere dönünce bırakılır.

Sürücünüz vektör kontrollü seçip, vektör kontrol modunda çalıştırırsınız,
öncesinde Auto-tuninglerinin de düzgün yapılmış olması lazımdır.

Eğer bu şekilde kademeli olarak normal kalkışını yapabiliyorsa, sürücü ve harici kontrol sistemi özelliklerinize göre bu işlemi otomatik hale getirebilirsiniz.

Tabi bu çalışma şekli her sistem için aynı sonucu vermez fakat deneyebilirsiniz.

İyi çalışmalar.
 

edremit

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
12 Eki 2006
Mesajlar
719
Puanları
506
Yaş
53
İnverterin markasını yazsaydın. Bir çoğunda Güçlendirme ayarları vardır bu şekilde ayar akım ayarında daha doğru olur mecbur kalınırsa akım da ayarlanır. Siemens için Kalkışta güçlendirme P1312 (fabrika ayarı 0 dır 0-250 arası ayarlanabilir % olarak), Sürekli güçlendirme P1310 (Fabrika ayarı %50 ), İvmede güçlendirme P1311 (Fabrika ayrı %0) Not: P1310>P1311>P1312 şartına dikkat edilmeli ayrıca duruşlarda motor ısınır yani dikkat ile yapılmalı.

Yağlı kaplinlerin mekanik sistemlerde oldukça avantajı vardır. İlk kalkış momentini ciddi şekilde absorbe ederler. Mekanik olarak kilitli gibi çalışan çok ağır yüklü makineleri kaldırmak için hala en ideal cihazlardan dırlar. Ancak mekanik arızaları ve fiyatları bir de yağ ile devir sayısını ilgisi bunların yerine hız kontrol veya yumuşak yol vericiyi denemeyi bazen zorunlu hale getiriyor.

Tavsiyem kaliteli marka ve bunların da üst modellerinden cihazlar seçmeniz. Kaldırdığı yükün ağırlığına göre güç 1-2 üst değerde olabilir.
 

emin1

Üye
Katılım
28 Şub 2012
Mesajlar
35
Puanları
1
motoru bulunduğu mekanık mekanızmadan çıkartın ve boşta çalıştırın. eğer aynısını yapıyorsa motoru değiştirın. ve eğer RAMPA süresi fazla ise bu sureyı dusurun. Ör sn ise 5 sn ye yapın ve bir deneyın.
 
Konu Sah
ayhan76

ayhan76

Üye
Katılım
21 Eki 2008
Mesajlar
201
Puanları
1
Yaş
38
arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim. inverteri kademeli olarak kaldırmayı deneyeceğim ,faydası olur diye düşünüyorum.arkadaşımızda cevabında belirtmişti. potansiyometre ile inverterin hızı düşürüp makinayı kaldırdığımız zaman inverter arızaya düşmüyor.daha sonra potansiyometreyi yükselttiğimizde motorun çektiği amper fazla yükselmiyor ama bu şekilde kullanışlı olmaz.kumanda ile 3 kademede motoru sürmeyi deneyeceğim. kullandığım inverter markası mitsubishi ve lg de denedim.bu inverterlerle ilğili yardımcı olabilecek parametreler varmı. yardımlarınızı olursanız sevinirim.
 
Konu Sah
ayhan76

ayhan76

Üye
Katılım
21 Eki 2008
Mesajlar
201
Puanları
1
Yaş
38
emin kardeş motor boşta çok rahat kalkıyor.arızaya düşmüyor ve rampalama süresi ile ilğili değil.süreyi kısaltırsam yük akımını daha kısa sürede çekiyor,daha çabuk sürede arızaya düşüyor.sorun rampalama zamanı değil.
 
Konu Sah
ayhan76

ayhan76

Üye
Katılım
21 Eki 2008
Mesajlar
201
Puanları
1
Yaş
38
arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim. inverteri autotuning ayarlarını yapıp deneme yapacagım.
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
122,298
Mesajlar
862,850
Kullanıcılar
438,904
Son üye
Muhammedter

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Üst