Hırsız alarm sistemi kurmak istiyorum

Merhabalar. Alarm sistemlerinde bircok marka mevcuttur. Kimisi teknim der kimisi paradox der kimisi dsc der kimisi knowledge sos der der de der. Ama sonuc itibari ile kimse kendi malini kotulemez. Teknim denilen marka dan nasil bir kalite ile soz edersiniz orasi da ayri bi olay zaten. Cok fazla da kotuleme olayina girmek istemiyorum acikcasi. Arkadasim bahsettigin mevzu da su kadar kablolu su kadar kablosuz diye is bitmiyyor. Sistem ya kablosuz ya da kablolu sistem olmak zorunda. Kablosuz panellerde kablo kullanilmaz demiyorum ama ya kablolu sececeksin ya fa kablolu. Kendin kurmak istediginden heyecan yapip kurmak istiyorsun. Olay kurmak ta montajda degil iş proglamlama da bitmektedir. Programlamayi yapamadigin surece bir verim alamazsin. Benim panel olarak sana tavsiyem kanada mali cadddex marka alarm. Gerisi hikaye bu sektorde. 1200 tane alarm firmasi var turkiye de hepsi ayri telden calar. Ki zaten arka planda bir haber alma merkezi yok sa o alarm sistemi çöp demektir. Telefondan moduler sekilde senin telefonuna cagri atan bir sistemde direk soyuldun demektir. Nalbur kopugunu sirenin icine sikarlar alarm caldiginda kedi miyavlamasi gibi ses cikar ve iste soyuldun. Kurumsal anlamda bir firma ile calis teknik servisi haber alma merkezi tun desteklerini al. Guvenlik amacli dusunuyorsan benim ihtiyacim var diyorsan bu yoldan git. Ha dersen ki ben sus olsun diye takacagim.... milyoncularda kapi esiklerine takilan oten cihazlar var ondan al daha iyi. Benim tavsiyemi dinleyecek olursan Proneti tercih et derim. 5309771194 kafana takilacak yada sormak istedigin birsey varsa ulas bana ben sana yareimci olurum. Ha bir de gecenin saat 4 unde alarm bangir bangir calar ve sen alarmini bilmedigi memet aga ya da hasan agaya yaptirdiysan onlar sicacik yatagindan asla kalkip gelmezler. Sen de tek care sireni kirmak zorunda kalirsin. Sokersin komple alarmi :)

Arkadaşım Pronet normal randevusuna bile doğru düzgün gitmeyen bir şirkettir gece 4 te çalan alarma mı adam göndericek güldürmeyin adamı elektrikçilere alarm kurduran bir firmadan bahsettiğinin farkındamısın çoğu güvenlik sistemi yaptığının farkında değil

Merhabalar. Alarm sistemlerinde bircok marka mevcuttur. Kimisi teknim der kimisi paradox der kimisi dsc der kimisi knowledge sos der der de der. Ama sonuc itibari ile kimse kendi malini kotulemez. Teknim denilen marka dan nasil bir kalite ile soz edersiniz orasi da ayri bi olay zaten. Cok fazla da kotuleme olayina girmek istemiyorum acikcasi. Arkadasim bahsettigin mevzu da su kadar kablolu su kadar kablosuz diye is bitmiyyor. Sistem ya kablosuz ya da kablolu sistem olmak zorunda. Kablosuz panellerde kablo kullanilmaz demiyorum ama ya kablolu sececeksin ya fa kablolu. Kendin kurmak istediginden heyecan yapip kurmak istiyorsun. Olay kurmak ta montajda degil iş proglamlama da bitmektedir. Programlamayi yapamadigin surece bir verim alamazsin. Benim panel olarak sana tavsiyem kanada mali cadddex marka alarm. Gerisi hikaye bu sektorde. 1200 tane alarm firmasi var turkiye de hepsi ayri telden calar. Ki zaten arka planda bir haber alma merkezi yok sa o alarm sistemi çöp demektir. Telefondan moduler sekilde senin telefonuna cagri atan bir sistemde direk soyuldun demektir. Nalbur kopugunu sirenin icine sikarlar alarm caldiginda kedi miyavlamasi gibi ses cikar ve iste soyuldun. Kurumsal anlamda bir firma ile calis teknik servisi haber alma merkezi tun desteklerini al. Guvenlik amacli dusunuyorsan benim ihtiyacim var diyorsan bu yoldan git. Ha dersen ki ben sus olsun diye takacagim.... milyoncularda kapi esiklerine takilan oten cihazlar var ondan al daha iyi. Benim tavsiyemi dinleyecek olursan Proneti tercih et derim. 5309771194 kafana takilacak yada sormak istedigin birsey varsa ulas bana ben sana yareimci olurum. Ha bir de gecenin saat 4 unde alarm bangir bangir calar ve sen alarmini bilmedigi memet aga ya da hasan agaya yaptirdiysan onlar sicacik yatagindan asla kalkip gelmezler. Sen de tek care sireni kirmak zorunda kalirsin. Sokersin komple alarmi :)

Asil gozetim merkezi tek anlamiyla soygun. Harici sireni seri olarak dahili gizli bir sirene baglarsin harici sirene mudahale etseler bile eve girene kadar yada girdikten sonra dahili siren calmaya devam eder. Evin odalarini da kitlersin kablolari da duvarlarin icinden gecirirsin panel kutusunu duvara cok kalin vidalarla monte eder onu da bir dolaba gizler onu da kitlersin...herif dahili sireni susturana kadar dunya kadar kapi kirmak zorunda kalir. Hizini alamiyorsan panele 2. bir guc kaynagi daha baglayip 2. bir harici siren daha baglarsin onu da gizli kablolarla saglam yanki yapacak bir yere gizlersin....
Olaki hirsiz anahtarla acip giriyorsa sifre panelini de sessize getirip bir yere gizleyip giris suresini 6 7 sn ile sinirlarsin ki girer girmez sifre panelini koparip tetiklemeyi devre disi birakacak zamani olmasin diye...Bunu yaparsa Pronet bile olsa sinyal gitmeyecegi icin bisey yapamaz.....

Dagin basinda milyon dolarlik villada oturuyor olsam hem wireless hem kablolu calisan DSC gibi bir sistem kurarim 2 harici kablolu 1 dahili bir de kablosuz siren baglarim hepsi celik korumali...ulasima musait olanlar celik kafesli....GSM yada internet modulu alirsin....hadi sikiyorsa bas etsin...

Ayrica hic bir kaliteli alarm sistemi durup durduk yere gece calmaz calarsa elektrigi keser pilini cikarirsin susar neden maho agalari cagirasin.

Ayrica hicbir kaliteli alarm sistemi teknik destek gerektirmez. 2005 te monte ettigim DSC alarm sistemini hala kullaniyorum ogunden bugune 2 ev daha aldim ve onlara da bu markayi monte ettim hic birinde en ufak bir sorun yasamadim buyuk ihtimalle de DSC alarm sisteminin omru benim omrumden uzun olacak gibi goruluyor.

Diyelim Pronet aboneligin var hirsiz girmeye calisti sistem devreye girdi pronet polis yonlendirdi. O polisin sana gelmesi en az 30 dakika kaldiki polis gelse bile bir yetkili yada ev sahibi olmadan eve girmez. Hirsiz da enayiydi pronet alarmin devreye girmis olabilecegini dusunemeyecek sanki. Adam durumun farkinda polisin 2 dk da gelmeyecegini bilir 2 dk da soyar gider yine...........

Bosuna reklam yapip insanlarin kafasini karistirmayalim.

Son düzenleme:
Valla benim tecrübem bunun tam aksi. Sadece siren varsa, o hırsız alarmının hiçbir faydası olmaz. Alarm çalar durur, hırsız da malları yükler durur :D

Bu arada komşular ne yapar? "Ulan kurdu bu alarmı, ikide bir gecenin dördünde uykumuzu bölüyor" diye sana söverler. Hırsız yüklemeyi tamamlayıp oradan uzaklaştıktan sonra, sirenin de artık pili bitip sustuktan sonra herkes tekrar uykusuna döner.

Çözüm ne? Kapı manyetiği, PIR, duman dedektörü gibi standart sensörlerin yanında, kapılara (ve duruma göre pencerelere) darbe sensörü takmak, ve alarm izleme merkezi aboneliği. Bir de dediğiniz gibi şifre girme süresini kısa tutmak.

Hırsız kapıyı veya pencereyi etkisiz hale getirmek için ilk darbeyi vurduğu anda, alarm durumu oluşacak ve 15 saniyede işi bitiremediğini varsayarsak, alarm merkezine sinyal gidecek ve sizin de haberiniz olacak.

Valla benim tecrübem bunun tam aksi. Sadece siren varsa, o hırsız alarmının hiçbir faydası olmaz. Alarm çalar durur, hırsız da malları yükler durur :D

Bu arada komşular ne yapar? "Ulan kurdu bu alarmı, ikide bir gecenin dördünde uykumuzu bölüyor" diye sana söverler. Hırsız yüklemeyi tamamlayıp oradan uzaklaştıktan sonra, sirenin de artık pili bitip sustuktan sonra herkes tekrar uykusuna döner.

Çözüm ne? Kapı manyetiği, PIR, duman dedektörü gibi standart sensörlerin yanında, kapılara (ve duruma göre pencerelere) darbe sensörü takmak, ve alarm izleme merkezi aboneliği. Bir de dediğiniz gibi şifre girme süresini kısa tutmak.

Hırsız kapıyı veya pencereyi etkisiz hale getirmek için ilk darbeyi vurduğu anda, alarm durumu oluşacak ve 15 saniyede işi bitiremediğini varsayarsak, alarm merkezine sinyal gidecek ve sizin de haberiniz olacak.

İyi güzel diyorsunda gözetim merkezi telefon hattı üstünden sinyal ile çalışıyor. Alarm sisteminin telefon hattı üzerinden seni aramasından hiç bir farkı yokki. İkisinde de sizin haberiniz oluyor ama evden uzaktasınız. Polis ikisinde de 30 dk dan önce imkansız ulaşamaz eve. Hırsız bu sürede yine ne varsa çalar götürür.

Benim evimin 50 metre ötesinde bekçi klubesi var herifi kaç kere tembihledim. alarm çalarsa adam çıkar bakar hırsızda evi soymaya devam edemez. Bekçi işini yapmayıp diyelim uyusa komşular da koyun gibi bana dokunmayan bin yaşasın mantığıyla uyusa eğer gözetim hizmeti olsa dahi hırsız bikaç dk da soyacağını yine soyar gider.

Sizin dediğiniz gibi siren çaldığı halde soygunun devam etmesi dağ başında ıssız etrafında komşu olmayan arsanın içindeki villada olur ancak. Öyle bir villada da dediğim gibi hem wireless hem kablolu çalışan alarm sistemi, kamera ve bir sürü önlem, köpek falan olması gerekir.

Sonuçta alarm sisteminin işlevi görevi bellidir hırsız girdiğinde siren çaldırmak ve size telefon açıp haber vermek. Gözetim merkezi bu hizmetlerden öte bir hizmet vermiyor evinize 2 dakika içinde polis ulaştırma sözü vermiyorlar sonuçta...Yok anında polise bağlanıyor vs gibi kelime oyunlarıyla milleti aidata bağlayıp soyuyorlar işte.

Buarada dediginiz konuyu da araştırdım. Diğer apartman dairesi olan evimde alarmı çaldırıp kapıyı aralık bıraktım bakalım nolacak diye. Karşı komşu (20 li yaşlarda toy bir genç) saniyeler içinde kendi kapısından çıktı benim aralık bırakılmış kapıya yaklaştı kafasını içeri soktu ben de kapının arkasından delikten izliyorum tabi. Göz göze geldik alarmı ve komşuları test ediyordum dedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben genel durumdan bahsettim. Özellikle yanlış yapılandırılmış bir alarm varsa, veya yerin sahibi sürekli olarak alarm kodunu yanlış giriyor ve sirenin çalmasına sebep oluyorsa, artık o siren anlamını tamamen yitiriyor ve rahatsız edici bir ses haline geliyor.

Komşunun en fazla yapabileceği polişi aramak, o da o sırada evde ise ve duydu ise alarmı. Herhalde gidip hızsızlarlar çatışmaya girecek hali yok. Komşuyu alarm izleme merkezi olarak kullanacağıma, Kale firmasını kullanıyorum :D

İş detaylarda kardeşim :) alarm izleme merkezine giden sinyal kesilirse, bu da bir alarm durumudur. Ama bunu merkeze talimat olarak vermeniz lazım. Ben alarm bilgisi verildiğinde 5 dakikada gidiyorum binaya, polis de genelde 15 dakika gibi geliyor.

Wireless sensörler kesinlikle tercih edilmemesi lazım. Eğer WIFI kullanıyorsanız, ne kadar kırılgan ve baş belası olabildiğini bilirsiniz. Kablolu olmalı sensörler.

Senaryoları düşünelim:

Hırsız telefon kablosunu kesti: Alarm merkezine sinyal de kesilir tabi ve bir alarm durumu oluşur (taliman gerekli, normalde her kesinti için aramıyorlar)

GSM sistemli izleme yapılıyor ve adam jammer ile sinyali kesti: (yukarıdakı durumun aynısı)

Neticede, iyi yapılandırılmış bir alarm sistem ile, 15 saniyede hırsızlıktan haberiniz olur. Siz veya polis oraya ulaşana kadar, adam ortalıkta ne varsa alıp götürebilir tabi, ama değerli şeyler kilitli dolaplarda ise, orada vakit harcaması gerekir, buna vakti yok.

İş detaylarda kardeşim :) alarm izleme merkezine giden sinyal kesilirse, bu da bir alarm durumudur. Ama bunu merkeze talimat olarak vermeniz lazım. Ben alarm bilgisi verildiğinde 5 dakikada gidiyorum binaya, polis de genelde 15 dakika gibi geliyor.

Wireless sensörler kesinlikle tercih edilmemesi lazım. Eğer WIFI kullanıyorsanız, ne kadar kırılgan ve baş belası olabildiğini bilirsiniz. Kablolu olmalı sensörler.

Senaryoları düşünelim:

Hırsız telefon kablosunu kesti: Alarm merkezine sinyal de kesilir tabi ve bir alarm durumu oluşur (taliman gerekli, normalde her kesinti için aramıyorlar)

GSM sistemli izleme yapılıyor ve adam jammer ile sinyali kesti: (yukarıdakı durumun aynısı)

Neticede, iyi yapılandırılmış bir alarm sistem ile, 15 saniyede hırsızlıktan haberiniz olur. Siz veya polis oraya ulaşana kadar, adam ortalıkta ne varsa alıp götürebilir tabi, ama değerli şeyler kilitli dolaplarda ise, orada vakit harcaması gerekir, buna vakti yok.

Telefon hatti ile arayan sistemde hirsiz jammer kullanamaz. sabit telefondan sizi arar sistem.

Hirsiz telefon hattini keserse diye sorarsaniz sistem sizi aramaz.

Hirsiz gozetimli sistemde telefon hattini keserse yada sinyal kesilirse gozetim merkezi bu durum ile ilgili hemen sizi arar ama siz evde olmayacaginizdan acaba hirsiz mi hatti kesti yoksa hat kendi kendine mi kesildi bilemessiniz. Polis yollattirirsaniz memurun zamanini calmaktan basiniz agrir.
Boyle bir durum da olabilir.

Sonuc olarak alarm caydirici bir unsurdur hirsizligi tamamen engellemez. Vakti zamaninda Tansu Cillerin evi soyuldugu haberini de okuduk.

Son basima gelen hirsizlik olayinda evde (villa) para edecek esyalara dokunmayip giysilerimi musluklari ve kapi kulplarini caldilar. Evde yemek artiklari da birakmislar fare de girmisti soktukleri musluklar yuzunden evi su da basmisti ama bekci ayni gun haber verdigi icin mudahale etme sansimiz olmustu.
Cok ilginc bir hirsizlik ama gercekten de basima geldi o sirada amerikadaydim tam dondugum gun soyulmus ev maddi zararimi sigorta karsiladi ama psikolojim saglam hasar aldi.
Sonra DSC alarm taktim montajlari kendim yaptim 4 tane PIR, bir kapi kontakti bir harici bir dahili EDS siren ile calisiyor sistem. Dahili siren evin disina ses verecek gizli bir yerde harici siren icin ise metal koruma aldim.

Evde cok sayida pencere ve cam surgulu kapi oldugu icin kapidan girilecegini sanmiyorum.
Darbe sensorunden ziyade cam kirilma sensoru almayi dusunuyorum. Bir de paneli hala sabit telefon hatti ile cebimi arayacak sekilde programlama firsatim olmadi. Bunlari da cozunce rahatlarim biraz daha belki.

Buarada wireless ile ilgili merak ettigim bir konu var. Detektorlerin tamami da sistem de zaten kablolu fakat sisteme Wireless receiver vede yatak odamdan sistemi kurabilmek icin kumanda almayi dusunuyorum. Hirsiz kumandayi jammleyerek sistemi islevsiz hale getirebilirmi?

Tam olarak yazdığınızı anlayamadım, ama sanki siz şunu düşünüyorsunuz: Alarmın cihazı, direkt olarak müşteriyi arıyor ... Yani bu şekilde de yapılabilir sistem, ama bu son derece zayıf bir sistem olur. Benim bahsettiğim, ayrı bir yerde bulunan bir alarm izleme merkezi (benim durumumda Kale). Alarm cihazı oradan sürekli ping ediliyor, ve ping'e cevap gelmezse alarm durumu kabul ediliyor. Yani jammer kullansın, telefon kablosunu kessin, veya alarm cihazını yerden yere vursun, farketmez. Ping cevabı kesildiği anda alarm durumu vardır.

Tabi ki alarm %100 koruma değil. İyi kurulum yapılırsa, size hırsızlık başladıktan 15 saniye sonra haber veriyor. Polisi sizin yönlendirmeniz lazım, veya kendiniz gitmeniz lazım neyse.

Buarada wireless ile ilgili merak ettigim bir konu var. Detektorlerin tamami da sistem de zaten kablolu fakat sisteme Wireless receiver vede yatak odamdan sistemi kurabilmek icin kumanda almayi dusunuyorum. Hirsiz kumandayi jammleyerek sistemi islevsiz hale getirebilirmi?

Eğer koruduğunuz tesis yeterince değerli ise, uygun güçte bir jammer ile o evdeki bütün elektronik cihazlar devre dışı bırakılabilir. Hatta çok güçlü bir jammer cihazlarda kalıcı hasara da yol açar. O yüzden zaten mutlaka tesisten başka bir yerden takip edilmesi lazım, yoksa bütün yumurtaları aynı sepete koymuş oluyorsunuz.

İşin en ekstrem örneği olarak şunu düşünün :) :
Türkiye'nin özgün olarak geliştirdiği KORAL askeri jammer sistemi, bütün fırat kalkanı bölgesindeki suriye ve rus radarlarını (S-400 dahil) kör hale getirdi. Atılan füzeleri de gene özel bozucu sinyallerle yönlerini değiştirdi ve bazılarının kendi bölgelerine düşmesini sağladı.

Kullandığım sensörler arasında açık ara farkla en çok fayda sağlayan darbe sensörü oldu. Alarmın takılı olduğu son 10 yıl içinde belki 10 defa hırsızlık teşebbüsü oldu, ve alarm merkezine sorduğumda, HEPSİNDE sinyalin darbe sensöründen geldiği söylendi :) Hepsinde de gece apar topar gittim ve ortalıkta kimsenin olmadığını gördüm. Sadece kapı menteşelerinde zorlamalar, kırılmalar, levye/keski izleri. Darbe sensörü olmasaydı, kapı kırılıp adamın içeri girmesi lazım ki, kapı manyetik kontağı veya PIR dedektörü alarm versin. O zaman da zaten adam ortalıkta ne bulursa alıp gidecek :D Ama darbe sensörü ile, daha adam kapıya ilk levye veya çekici vurduğunda alarm çalmaya başlıyor.

Ama darbe sensörünün de iyisini kullanmak lazım. Hareketli demir bir pimin ataleti ile çalışan darbe sensörleri beş para etmez. Bazan kapıya dokununca alarm verir, bazan uçan tekme atarsın hiç tınlamaz. Onun yerine elektronik darbe sensörleri var. Üzerinde bir akselerometre çipi ve mikroişlemci var. Darbenin yarattığı titreşimin analizini yapıyor ve ayarlanan bir eşik değeri geçilince alarm veriyor.

Aslında böyle bir darbe sensörünü sıfırdan yapma planım var, biraz vakit bulayım hele :) Projenin bütün detaylarını burada paylaşacağım inşallah.

Eğer koruduğunuz tesis yeterince değerli ise, uygun güçte bir jammer ile o evdeki bütün elektronik cihazlar devre dışı bırakılabilir. Hatta çok güçlü bir jammer cihazlarda kalıcı hasara da yol açar. O yüzden zaten mutlaka tesisten başka bir yerden takip edilmesi lazım, yoksa bütün yumurtaları aynı sepete koymuş oluyorsunuz.

İşin en ekstrem örneği olarak şunu düşünün :) :
Türkiye'nin özgün olarak geliştirdiği KORAL askeri jammer sistemi, bütün fırat kalkanı bölgesindeki suriye ve rus radarlarını (S-400 dahil) kör hale getirdi. Atılan füzeleri de gene özel bozucu sinyallerle yönlerini değiştirdi ve bazılarının kendi bölgelerine düşmesini sağladı.

Abi iyide sistem zaten komple kablolu. Tum PIR / siren / manyetikler kablolarla bagli panele. Ben DSC PC1616 panele 5132 diye gecen 433mhz olan wireless receiveri baglayip o receivera da kumanda baglamak istiyorum.

Senin bahsettigin jammerler en fazla wireless receiver ile kumanda arasindaki baglantiyi keser fakat kurulmus alarmi kurulmamis hale getiremez cunku kumanda sifre ile tanitiliyor. Ama gunumuzdeki anahtarsiz calisan arabalarin wireless anahtari evdeyken 2 hirsizin biri bir cihazla anahtar ile 1. jammer arasinda baglanti kurarken 2. hirsiz da 2. cihaz ile arac arasinda baglanti kuruyor ve 2 jammer da birbirine bagli sekilde araca mars bastirip calistirabiliyor ve 2. jammer anahtar vazifesi goruyor..

Bu mantikla dusunursek kumanda nin alarm kurulmasini acma yani Disarm yada unlock islemini jammerla yapabilir ama emin de degilim. Boyle bir risk varsa tamamen kablolu kalirim daha iyi. Kumanda alma istememin sebebi ise evdeki PIR dedektorleri Bypass etmeden alarmi kurabilmek ben evdeyken ve yatak odamdan cikmadan kumanda ile sistemi devre disi birakip tekrar odaya girdigimde devreye almak.

Kullandığım sensörler arasında açık ara farkla en çok fayda sağlayan darbe sensörü oldu. Alarmın takılı olduğu son 10 yıl içinde belki 10 defa hırsızlık teşebbüsü oldu, ve alarm merkezine sorduğumda, HEPSİNDE sinyalin darbe sensöründen geldiği söylendi :) Hepsinde de gece apar topar gittim ve ortalıkta kimsenin olmadığını gördüm. Sadece kapı menteşelerinde zorlamalar, kırılmalar, levye/keski izleri. Darbe sensörü olmasaydı, kapı kırılıp adamın içeri girmesi lazım ki, kapı manyetik kontağı veya PIR dedektörü alarm versin. O zaman da zaten adam ortalıkta ne bulursa alıp gidecek :D Ama darbe sensörü ile, daha adam kapıya ilk levye veya çekici vurduğunda alarm çalmaya başlıyor.

Ama darbe sensörünün de iyisini kullanmak lazım. Hareketli demir bir pimin ataleti ile çalışan darbe sensörleri beş para etmez. Bazan kapıya dokununca alarm verir, bazan uçan tekme atarsın hiç tınlamaz. Onun yerine elektronik darbe sensörleri var. Üzerinde bir akselerometre çipi ve mikroişlemci var. Darbenin yarattığı titreşimin analizini yapıyor ve ayarlanan bir eşik değeri geçilince alarm veriyor.

Aslında böyle bir darbe sensörünü sıfırdan yapma planım var, biraz vakit bulayım hele :) Projenin bütün detaylarını burada paylaşacağım inşallah.

Alarm olmasina ragmen defalarca hirsizlik tesebbusunden bahsediyorsun simdi iyicene tedirgin oldum.

Villada oturdugum icin her cama birer darbe sensoru ve manyetik kontakt takmadikca anlamsiz aslinda. Camlar baya kalin isicam kolay kolay kirilmaz kirilsa ses cikarir. Ondan DSC nin tavana monte edilen icinde cam kirilma sensoru olan PIR detektorunu almayi dusunuyorum.

Diger (daire) olan evdede DSC PC1616 sistem var. Tum sistem bir dahili bir harici siren bir PIR bir de manyetik kontakt tan ibaret. Kapi Tutkunlar marka saglam kalin celik kapi. Ona darbe sensoru takabilirim. Sendeki darbe sensorunun marka ve modeli nedir? Bir de DSC PC1616 ile kablolu baglanti olarak uyumlumudur?

Senin bahsettigin jammerler en fazla wireless receiver ile kumanda arasindaki baglantiyi keser fakat kurulmus alarmi kurulmamis hale getiremez

Tamamen korumaya çalıştığın malın maddi değeri ile ilgili bir konu. Eğer evi soyduktan sonra adam kendisine ve bütün sülalesine köşeyi döndürebilecekse, oraya 5000W lık jammer getirir ve ev sanki alarm sistemi yokmuş duruma gelir. Tabi bunlar yuvarlak rakamlar, belki 2000W da yetiyordur, veya 10000W gerekiyordur, ama demek istediğim, yeterince güçlü bir RF alan, elektronik cihazlarda bulunan yarı iletkenlerin karakteristiklerini kökten değiştirir. En uç noktada kısa devre eder ve devre de yanabilir.

Jammer'lar rastgele sinyal üretir, o sinyalden alarm sistemine bir komut gitme ihtimali düşük. Bu şuna benzer: Gözünü kapatıp klavdeye rastgele tuşlara basıyorsun. Yeterince uzun süre bunu yaparsan, belki eninde sonunda 5 harfli mantıklı bir kelime çıkar, ama çoğunlukla saçma sapan şey cıkar ekrana.

O anahtarsız arabaları çalanlar, SDR denen cihazlar kullanıyorlar ( HackRF, LimeSDR diye arat). Bu cihazlar o wireless kumandanın verisini kaydediyor. Sonra da aynı veriyi "playback" yapıyor. Eğersizin alarm sistemindeki kumandanın böyle bir açığı varsa, bu çok vahim bir açık. Ben en basit tuş takımını kullanıyorum, öyle wireless falan yok.

Diger (daire) olan evdede DSC PC1616 sistem var. Tum sistem bir dahili bir harici siren bir PIR bir de manyetik kontakt tan ibaret. Kapi Tutkunlar marka saglam kalin celik kapi. Ona darbe sensoru takabilirim. Sendeki darbe sensorunun marka ve modeli nedir? Bir de DSC PC1616 ile kablolu baglanti olarak uyumlumudur?

Markasını bilmiyorum darbe sensörünün. Beyaz plastik bir kutu, üstünde görünen bir marka yok. Satın alırken elektronik olmasına dikkat et. Hatta içini açıp bakınca bir PCB ve elektronik devre olması lazım.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri