Hırsız alarm devresi

sukes

Üye
iyi akşamlar arkadaşlar..kaç gündür arıyorum ama bir türlü istediğim şeyi bulamıyorum.Hardware application project dersim için devreye ihtiyacım var.konu şu: kapıda keypad vs ile şifre girişi olacak.sen şifreyi girince alarm devre dışı kalacak. eğer şifreyi bilmiyor ve bir şekilde içeri girmişsen laser,kızıl ötesi ışın,basınca duyarlı sensör vs artık ne kullanmak istiyorsan o yasak giriş olduğunu anlayıp buzer,speaker vs ötmeye başlayacak...AMA PROJE PİC SİZ YAPILACAK.heryere baktım heryerde ya pic li var yada keypad olmadan var..çok acil lazım..Daha proteus a çizip hocaya göstermem lazım ki iki haftadır oyalıyorum hocayı zaten..proteus çizimi yada var olan bir şemanız varsa yardımcı olur musunuz?

112 Acile başvurmak lazım bu durumlarda.

Merhaba
Keypad olmadan numaratör ile olur mu?Örneğin,786 rakkamı girmeden alarm devre dışı kalmaz gibi.Prensip olarak istenilen rakkamı kontrol edebilmek için yapacağınız 7490 ile bir sayıcı gurubundan çıkan BCD değerlerini CD4070 exor kapılar ile kontrol edip istenilen rakkam girilince sistem on veya off edilir.

illa keypadden gireceksin diye birşey yok.sadece şifre girilecek .aslında siz böyle diyince sabit bir 4 haneli şifre yazıp kontrol ederim diye düşündüm ama hırsızda şifre girme panelinden şansını denemeye çalışırsa(helede tanıdık bir insan ise bunu yapar)yani siz sabit sayı mı verelim diyorsunuz.bu benim ilk projem o yüzden pek entegreleri adları ile ne işe yaradıklarını bilemiyorum(lojik2 de filip flop ve sayıcı gördük bana yardımı dokunacak konu olarak)

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri