Güç Kaynakları

astamiga

Üye
Oncelikle merhabalar araniza yeni katildim.

Sorum: Asagidaki led surucuyu guc kaynagi olarak kullanabilir miyiz?
Hobi elektronik devrelerini beslemek icin kullanmayi dusunuyorum ses devreleri dahil.

Aslinda sormak istedigim sey avuc kadar cihaz nasil 500w olur bu gucu nerden bulur? Bunun diger guc kaynaklarindan farki nedir?

1GWnyj.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kullanabilirsin ama çıkışının 48v olduğunu unutmamalı, diğerlerinden farkı sanırım eski trafolu sistemlerle karşılaştırıyorsunuz, farkı smps teknolojisi. Ünlü formül W=VxA 48x10=480W gerçek değeri.

Son düzenleme:
Oncelikle merhabalar araniza yeni katildim.

Sorum: Asagidaki led surucuyu guc kaynagi olarak kullanabilir miyiz?
Hobi elektronik devrelerini beslemek icin kullanmayi dusunuyorum ses devreleri dahil.

Aslinda sormak istedigim sey avuc kadar cihaz nasil 500w olur bu gucu nerden bulur? Bunun diger guc kaynaklarindan farki nedir?

1GWnyj.jpg
500 w olmasi cihazin icindeki trafonun sarim bakirin kesiti ve boyu ile alakali uzunluk voltaji kalinlik amperi ayarlar bu cihazin 10da1 i buyuklugunde 50w lik led spot elektronik trafolari mevcut . boyutuna aldanmayin

bu cihazı hobi elektronik işlerinde kullanabilirsiniz.

Ancak spesifik devreler bunlar nedir işlemci çalıştıran devre yada ripple değeri önemli devrelerde sıkıntı çıkartabilir. Çinki smps devrelerde bu değerler biraz yüksek çıkacaktır. Ses frekans devreleridne ise sesciler ( yani bu işe gönül verenler ) genelde smps güç kaynaklarını sevmiyorlar. Trafolu güç kaynağı kullandıkları kullanma nedenleri gürültü seviyesinin daha düşük olduğu yöndedir.

Açıkcası bu güç kaynağını nereden hangi fiyata buldunuz yurt dışı teminmi?

Bende baktım 50 $ altına bulamadım. Bu fiyatın biraz üzerinde hem akım hemde gerilim kontrollü ürünler alınabilir düşüncesindeyim.

SMPS güç kaynakları boyut olarak klasik güç kaynaklarında daha küçüktür. İyi de tasarlandıysa, bu boyutta 500W rahatlıkla verir. Ama bu bir çin malı ürün olduğuna göre, siz bunu 500' değil de 200W gibi düşünün :D Hatta o değere de çok yaklaşmayın :D

Elektronik laboratuvarında kullanırsınız bunu, bir sıkıntı olmaz. Ama laboratuvar güç kaynaklarında bulunan ve çok kıymetli bir özellik olan akım sınırlaması özelliği bunda yok gibi duruyor. Yani çıkış akımını 100mA e sınırlayayım deseniz, öyle bir imkan vermiyor bu.

Bu sınırlama da nerede lazım? Mesela 10 saat uğraştınız, çok güzel bir amfi devresi yaptınız ve ilk defa voltaj vereceksiniz. Akım sınırlamalı güç kaynağı varsa, 200mA akım sınırı ayarlarsınız ve öyle çalıştırırsınız. Eğer temel bir sorun varsa amfide, hemen akım zaten 200mA e dayanacak ve siz de "hmm bir yerde kısa devre var" deyip araştırmaya başlayacaksınız.

Ama yukarıdaki güç kaynağı ile mecbur besmele çekip bağlayacaksınız ve bir kısa devre varsa devrenin yarısı yanacak :D

bu cihazı hobi elektronik işlerinde kullanabilirsiniz.

Ancak spesifik devreler bunlar nedir işlemci çalıştıran devre yada ripple değeri önemli devrelerde sıkıntı çıkartabilir. Çinki smps devrelerde bu değerler biraz yüksek çıkacaktır. Ses frekans devreleridne ise sesciler ( yani bu işe gönül verenler ) genelde smps güç kaynaklarını sevmiyorlar. Trafolu güç kaynağı kullandıkları kullanma nedenleri gürültü seviyesinin daha düşük olduğu yöndedir.

Açıkcası bu güç kaynağını nereden hangi fiyata buldunuz yurt dışı teminmi?

Bende baktım 50 $ altına bulamadım. Bu fiyatın biraz üzerinde hem akım hemde gerilim kontrollü ürünler alınabilir düşüncesindeyim.
@serkan_48 benden bahsetti galiba :cool:
Evet. Ses frekans tekniği ile uğraşan, benim gibi kişiler SMPS tasarımları sevmezler.
SMPS tasarımlarda, kulak ile duyulamayan (80-100KHz lik) darbeli parazitler ve bol miktarda harmoniksel parazitler bulunmaktadır. Bu parazitler, ses devrelerinde duyulmasa da, ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir.
Özellikle geniş band ses yükselteçlerinde, band genişliği 50KHz ve daha yüksek yapılabilmektedir. İnsan kulağı bu denli yüksef frekansları duymasa da, yükselticinin aslına sadakati doğrultusunda band genişliği yüksek tutulmaktadır.
Bu doğrultuda, bu frekansların yükseltici tarafından aşırı yükseltilmesi kaçınılmaz sonuçlar doğurmaktadır.
Günümüzde çoğu elektronik devreler OP_AMP ile yapılmaktadır. Op-amp'lar ise çoğunlukla ve en sağlıklı olarak SPLIT SUPPLY, yani çift besleme ile çalıştırılırlar. Elbette tek gerilimle de çalıştırılabilir olsalar da, çoğu tasarım için ek külfet getirmektedir.
Bu sebeple konu sahibi arkadaşımıza benim önerim bu gibi ürünlerden kaçınması, gerekirse kendisinin tüm ihtiyaçlar için kullanabileceği bir güç kaynağı yapması daha iyi olacak kanaatindeyim.
Temel özellikler şu şekilde olacaktır.
Op-amp ve ön devrelerin beslenmesi için sabit 2X15V üreten 1A ya da 2A kapasitesinde mümkün olduğunca düşük ripple değerine sahip tam regüle besleme.
Çıkış katlarının beslemesi için 2X18V tan 2X40V a kadar, yapılabiliyorsa ayarlı bir çift gerilim kaynağı.

@Mr_YAMYAM

Abi hoşgeldin ,

Valla ne yalan soyleyeyim bu kelimeleri dile getirirken aklimdan gectin. Ses devreleri sohbetimizde smps konusu gecmis ve sozleriniz aklima gelmisti.

Aynen yazdiklariniza katılıyorum. Iyi forumlar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri