gsm / gprs / cmos jpeg camera

MAIN_LOOP

Onursal Üye
Onursal Üye
herhangi bir gsm modul ile bir cmos jpeg kamera görüntüsünü mms olarak aktarmış bir arkadaş varmı acaba. var ise yardım ederse sevinirim.

bir adet cmos kamera var. kameraya snap shot komutu gönderiyorum foto çekiyor fakat bunu gsm modul ile mms olarak göndermeliyim.

Yaklaşık 4-5 sene önce Telit (GSM/GPRS) ürünlerinden birtanesinde bahsettiğiniz özelliği görmüştüm. Şimdi tekrar gözgezdirdimde ürünler biraz değişmiş ama pdf leri incelersen görebilirsin.

Camera bağlayıp, Harekete duyarlı hale bile getirebiliyorsun (ek donanım kullanmadan) istediğin ftp adresine yada eposta adresine mail bile atabildiğini biliyorum. Ve bunu AT komutları ile yapmak mümkündü.

Çok faydalı bilgi olmadı ama aklıma gelmişken paylaşmak istedim.

telit gm862 de vardı evet ama üretimi durmuş 2 sene önce.

durum halen aynı

Sayın Main-Loop aklıma birşey geliyor ama android programlayıcısı olsak yapardık herhalde, birazda pahalı olabilir. Ucuzundan bir android telefon bulsak bunu programlayıp kamera donanımına erişip foto çekip mms göndermesini kolaylıkla sağlardık herhalde, android programlayanlara bir sormak lazım böyle bir uygulama yazmak zormudur diye. ben bu sıralar arm cortex lere merak saldım onlarda camera modülü var yanlış anlamaıyorsam yani arm programlayabiliyorsak buda çözüm olabilir.

- - - Updated - - -

Sayın Main-Loop aklıma birşey geliyor ama android programlayıcısı olsak yapardık herhalde, birazda pahalı olabilir. Ucuzundan bir android telefon bulsak bunu programlayıp kamera donanımına erişip foto çekip mms göndermesini kolaylıkla sağlardık herhalde, android programlayanlara bir sormak lazım böyle bir uygulama yazmak zormudur diye. ben bu sıralar arm cortex lere merak saldım onlarda camera modülü var yanlış anlamaıyorsam yani arm programlayabiliyorsak buda çözüm olabilir.

androidli bir telefonla tabiki mümkün ama bu iş çok amatör ve çok pahalı olur. sistem içerisine cep telefonu koymak istemem açıkçası.

sim900 modul var şuanda birde cmos uart cam getirtiyorum mms ile bişeyler okudum olabiliyor fakat yapmış bir arkadaş varsa daha önceden en azından vakit kazanırdım.

sayın Main_loop 5-6 sene önce kullandığım v-guard marka kamera kayıt kartının (vg8cxp ) yazılımında alarm anında o anki kamera görüntüsünü snap-shot yaparak belirlenen e-mail adresine otomatik olarak yolluyordu,bu belki size bir fikir verebilir.

Haklısınız android amatörce olabilir. arm cortex in de kamera modülünün iletişim protokolü nedir hiç bilmiyorum, ben sırf arm cortex lerdeki özellikler hoşuma gitti diye fikir belirteyim babında yazmış bulundum. cmos uart cam den aldığınız fotoğrafı nerede hangi formatta depoluyorsunuz ve bu hangi formatta sim900 modüle aktarılıyor, bu arada hangi dili hamgi denetleyiciyi kullanıyorsunuz? Kusura bakmayın bende yardımcı olmaktan çok soru soruyorum, merak giderme derdindeyim.

kamera snap shot görüntüyü jpeg olarak ram de tutuyor. gsm modul mms olarak bu görüntüyü kameradan uart ile alıyor ve aktarmaya başlıyor. aktarma bitincede MMS OK diye bir geri bildirim veriyor. neyse bakalım kamera bir gelsin deneme yanılma bişeyler yaparım sonucu buradan paylaşırım. kullanılan mcu nun bir önemi yok çünkü ağır işleri kamera ve gsm modul yapıyor.

camera modelini verirseniz uğraşırız belki yardımcı olabilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri