Grup AR-GE Smart SVC reaktör ayarı

mylasa4820

Üye
Arkadaslar smart svc nin tanıtımında bağlanan reaktörü, ihtayaca göre % lik oranda devreye alır diyor bir de dengesiz yüklerin bulunduğu sistem de monofaze kondansatör kullanmadan cok düşük oranlar elde edilebileceği söyleniyor. Bunu nasıl yapıyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir örnekle cevap vermeye çalışayım. Diyelimki dengesiz bir sistemimiz var. Şebekeden çekilen reaktif güçler faz sırasına göre 3.5 - 4.5 - 4.0 kVAr olsun. Bu durumda röle 10 kVAr'lık bir kondansatör devreye alsa her faza 3.33 kVAr düşeceği için eksik kompanzasyon yapmış olacak. 15 kVAr alsa bu seferde aşırı kompanzasyon yapmış olacak. Eğer uygun monofaze kademeler yoksa rölenin yapabileceği başka bir şey de yok zaten. Gelelim svc sistemiyle bunun nasıl çözüldüğüne. Her fazda 1.5 kVAr'lık monofaze şönt reaktörlerimizin bağlı olduğunu düşünelim. Röle bu durumda 15 kVAr kondansatörü devreye alır ve sistemi kapasitife sokar. Sonra bu kapasitif fazlalığı da şönt reaktörlerin güçlerini ayarlayarak her bir fazın tam ihtiyaç duyduğu reaktif gücü karşılar. R fazında 1.5 kVAr'lık bir ihtiyaç olduğu için R fazına bağlı olan reaktörü %100 açacaktır. S fazında 0.5 kVAr bir kapasitif fazlalık kalacağı için bu fazdaki şönt reaktörü de %33 açması yeterli olacaktır. T fazında ise 1 kVArlık bir fazlalık kalmıştı. Bu faza bağlı olan şönt reaktörü de % 66 açarsak işlem tamamdır. Böylece dengesiz bir sistemde hiç monofaze kondansatör kullanmadan svc röle her fazın reaktif güç ihtiyacını tam olarak karşılamış olur. Yani endüktif ve kapasitif oranlar çok düşük seviyelere inecektir.

cevabın için teşeküürler bir de reaktörü belli bir oranda nasıl devreye alıyor.

Röleye bağlanan bir endüktif yük sürücüsü üzerinden reaktörler devreye alınıyor. Röle bu yük sürücüsüne uygun zamanlarda tetikleme sinyalleri göndererek reaktörlerin istenen gücü çekmesini sağlar. Eğer işin daha da teknik boyutunu merak ediyorsanız TCR (thyristor controlled reactor) tekniği olarak literatürde araştırabilirsiniz.

kapasitif yük devredeyken indüktif yükte devreye almak ne kadar doğru bana bu durum normal gelmiyor açıkcası.

kapasitif yük devredeyken indüktif yükte devreye almak ne kadar doğru bana bu durum normal gelmiyor açıkcası.

Diyelimki iki kefeli bir teraziniz var ve elinizde de sınırlı sayıda ve çeşitlilikte ağırlıklarınız var (500gr, 1kg, 2kg, 5kg gibi). Kefenin bir tarafına koyduğunuz elmalara karşılık diğer kefeye 5kg'lık ağırlığı koydunuz:
5 kg fazla geldi,
2+1=3kg eksik geldi,
2+1+0,5=3,5kg eksik geldi.
Ne yaparsınız?
Ağırlıkların olduğu tarafa 5kg'lık ağırlığı, elmaların olduğu tarafa 500gr'lık ağırlığı koyduğunuzda bir de bakmışsınız ki kefelerin ağırlıkları eşitlenmiş. Yani elmalarınız tam 4,5kg.

Bu örnekte, elmaların bulunduğu kefeye koyduğunuz 500gr'lık ağırlık, bizim kompanzasyon sistemimizdeki yüke paralel olarak devreye giren şönt reaktörümüzdür.

bu söylediğin zaten kompanzasyonun temel çalışma mantığı değil mi mesala indüktif yük olan bir cihaz devreye girdiğin de bizde ona eşdeğer güçte kapasitif yük devreye almıyor muyuz.

Kompanzasyonun tam olarak yapılabilinmesi için üç faz cosfi değerinin de 1'e çekilmesi gerekir temel amaç budur. Reaktif güç kontrol rölesi üç fazlı kondansatörleri devreye aldığında bir faz kapasitif eksene geçmesine rağmen diğer faz endüktif eksende kalabilir bu olay o faz'a bağlı olan yüklerden kaynaklanır. Devreye sokulan endüktif yük bankı (reaktör) ile kapasitif alanda çalışan faz endüktif alana çekilmiş olur daha önceden endüktif alanda çalışan fazda ise açı endüktif alanda büyür bu fazlarda reaktif güç kontrol rölesinin devreye alacağı monofaze kondansatör ile düzeltilir(cosfi 1'e çekilmeye çalışılır) . Bazı rölelerde ise reaktör tetikleme açıları ile oynanarak her faza ihtiyacı oranında endüktif reaktif güç verilmiş olunur bu sistemin daha iyi olduğu aşikardır.

Merhabalar
Benim günlik 1 kVARh lik kapasitif tüketimim var bu tüketimden dolayı kapasitif ceza ödüyorum,bunu önlemek için svc 12c-3l role ile şönt reaktörü (endüktif yük ) bağlamak istiyorum seçmem gereken reaktör kaç Kvar olmalı bir de sadece svc role,reaktör ve kondansatörle bu işi yapmam mümkünmü malzemeyi nederen satın alabilirim yaklaşık maaliyet nedir.Teşekkürler.

Merhabalar
Benim günlik 1 kVARh lik kapasitif tüketimim var bu tüketimden dolayı kapasitif ceza ödüyorum,bunu önlemek için svc 12c-3l role ile şönt reaktörü (endüktif yük ) bağlamak istiyorum seçmem gereken reaktör kaç Kvar olmalı bir de sadece svc role,reaktör ve kondansatörle bu işi yapmam mümkünmü malzemeyi nederen satın alabilirim yaklaşık maaliyet nedir.Teşekkürler.

Her faz için (enküçük değer olan) 1,5kVAr şönt reaktör işinizi fazlasıyla görür. Bunlara ilaveten bir adet şönt reaktör sürücüsü de gerekli (GK 5.0 E).
İskontosuz fiyat için linke bakınız: http://www.gruparge.com/docs/fiyat_listesi.pdf

Size en yakın tedarikçi içinde şirketle iletişime geçebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri