GRUNDIG V7000 Ampli Tamiri ve Bakımı

Bir direnci değiştirmemiz yeterlidir.
R76 ve R77 33k yapılırsa tamamdır. Hatta 24K bile yapılabilir.

İzopropil alkol bazı yerlerde yeterince temizleyemez. Ama PCB yüzeylerini iyi temizler. Yerine tiner de kullanılabilir ama hangi tiner türü bilemiyorum.
WD40 temizliyebiliyorsa elbette kullanabilirsin.

PC termal macunu temizlemek için en iyi madde ZİPPO mazotudur.
https://www.hepsiburada.com/zippo-125-ml-cakmak-benzini-3141-pm-sazipz4fc
Geel vatandaş geel yetişen alıyoo :D
ZİPPO mazotu kart ve elektronik devreler için de iyi ama çok bahalıya geliyo.
Selülozik tiner üstadım. Yağlı boyayı da inceltme özelliği de var .

selülozik tiner en uygunu. ama plastiklere zarar verir.
Bu uygun olmaz o zaman izopropil alkol alacağım muhtemelen.
Bir direnci değiştirmemiz yeterlidir.
R76 ve R77 33k yapılırsa tamamdır. Hatta 24K bile yapılabilir.

İzopropil alkol bazı yerlerde yeterince temizleyemez. Ama PCB yüzeylerini iyi temizler. Yerine tiner de kullanılabilir ama hangi tiner türü bilemiyorum.
WD40 temizliyebiliyorsa elbette kullanabilirsin.

PC termal macunu temizlemek için en iyi madde ZİPPO mazotudur.
https://www.hepsiburada.com/zippo-125-ml-cakmak-benzini-3141-pm-sazipz4fc
Geel vatandaş geel yetişen alıyoo :D
ZİPPO mazotu kart ve elektronik devreler için de iyi ama çok bahalıya geliyo.
O dirençlerden elimde vardı galiba ben bi kutuları karıştırayım :D
Dokümanda amplinin frekans bandını niyeyse 40-16kHz olarak belirtmişler bu arada. 32 Hzleri veremez mi demek bu :D

Daha düşük bile olsa muhtemelen veriyordur da neden öyle yazıldığını anlamadım. Metinler Alamanca 😅

Bendeki WD40 bu.
1660755203649.jpeg

Daha düşük bile olsa muhtemelen veriyordur da neden öyle yazıldığını anlamadım. Metinler Alamanca 😅

Bendeki WD40 bu.
Ekli dosyayı görüntüle 89867
Bunlar elektronik devre için olmaz . Yağlama özelliği de var çünkü. Bir ara çalışma masama pas sökücü ve kontak temizleyici yanyana koymuşum. Yanlışlıkla karta pas sökücü sıktım. Fırçalamıyorum habire hala temizlenmiyor. Anladım ama geç oldu 😀

yağsız lontak siprey varken wd40 macera arama bisiklet zinciri temizlenir wd40 ile ark papan şaltere de sıkma tutuşuyor aynısı yağlı kontak siprey içinde geçerli.

Bu uygun olmaz o zaman izopropil alkol alacağım muhtemelen.

O dirençlerden elimde vardı galiba ben bi kutuları karıştırayım :D
Dokümanda amplinin frekans bandını niyeyse 40-16kHz olarak belirtmişler bu arada. 32 Hzleri veremez mi demek bu :D
O frekanslar ton kontrol turnover frekansları.
32Hz leri öyle bir verir ki dadından yinmez. Ancak literatürde 32Hz lere inebilecek hoparlör dahi zor bulunduğu için insan kulağının en iyi duyduğu bass frekansı ele alınabilir.

FREQ.png

Aynı zamanda bu frekans bölgesindeki bazı teknik değerler.
Ton kontrol devresi 40Hz i 14db yükseltiyorsa, 32Hz te daha yüksek yani 16db gibi de olabilir. Belki de 20Hz i 20db yükseltiyordur.
Keza loudness eğrisi için de durum aynı olabilir.
Amplinin power bandwidth yani güç bandı genişliği 65kHz olarak verilmiş.
Teknik olarak -3db kayıp faktörü içindir.
Yani 65kHz te bozulmasız 15W güç alınabiliyormuş.

Önemli bilgi eklemesi.
PBW.png

KAYNAK:
https://en.wikipedia.org/wiki/Power_bandwidth
Bu güç bandı (POWER BW) olayını tüm arkadaşlar öğrensin, sınav yapacağım :p

Son düzenleme:
GROUNDING konusunda ince detaylar.
ÖNEMLİDİR!
GR.png

Grounding bu cihazda şema üzerinde belirtilmiş olduğu üzere iki türlü yapılmıştır.
İlki mavi ile işaretlenmiş şase yani ground hattıdır.
Bu ground noktaları PCB iletkeni vasıtasıyla sistem sıfır noktasına (ana kondansatörlerin ortak ucu) irtibatlı olduğunu göstermektedir.
İkincisi ise vidalama yöntemi ile şaseye irtibatlı ground noktalarını ifade etmektedir. (Kırmızı işaretli)

Bu durumda şaseye vidalanmış 3 nokta tespit edilmiştir. İlki trafonun orta ucu metal bilezik ile şaseye vidalanmış, diğer ikisi ise tuner ve tb giriş soketlerinin şaseleridir.
Başka da vidalama ile şaseye tespit edilmiş bağlantı tespit edilmemiştir. (Şema daha detaylı incelenebilir)

Bu durumda mavi ile işaretlenmiş şekildeki şase bağlantılarının (Özellikle kablolu ve konnektörlü olanlar) sistem sıfır noktasına yani trafonun şaseye vidalanmış olduğu bağlantıya olan dirençleri titizlikle ölçülmelidir.
Bu noktalardan veya herhangi bir şase hattından sistem sıfır noktasına ölçülecek direnç mutlak sıfır ohm olmalıdır. Birkaç ohmluk direnç veya temassızlık göstererek değişken direnç gösteren yerler grounding hatalarıdır.

Devreyi daha detaylı incelerim fakat transistörlerin bulunduğu PCB üzerinde sadece bir noktada kutuya vidalanan şase mevcut. Burası sanırım trafodan gelen sıfır noktası. O da önceki mesajlarda bahsettiğim kısımda. Dediğiniz gibi giriş jakları da temas ediyordur muhtemelen.

BD ve BC transistörlerin siparişlerini verdim. Karttakileri söküp sipariş verdiğim transistörleri monte edip deneyeceğim direkt.
Bir tane de yağsız kontak sprey aldım.
O frekanslar ton kontrol turnover frekansları.
32Hz leri öyle bir verir ki dadından yinmez. Ancak literatürde 32Hz lere inebilecek hoparlör dahi zor bulunduğu için insan kulağının en iyi duyduğu bass frekansı ele alınabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 89872
Aynı zamanda bu frekans bölgesindeki bazı teknik değerler.
Ton kontrol devresi 40Hz i 14db yükseltiyorsa, 32Hz te daha yüksek yani 16db gibi de olabilir. Belki de 20Hz i 20db yükseltiyordur.
Keza loudness eğrisi için de durum aynı olabilir.
Amplinin power bandwidth yani güç bandı genişliği 65kHz olarak verilmiş.
Teknik olarak -3db kayıp faktörü içindir.
Yani 65kHz te bozulmasız 15W güç alınabiliyormuş.

Önemli bilgi eklemesi.
Ekli dosyayı görüntüle 89873
KAYNAK:
https://en.wikipedia.org/wiki/Power_bandwidth
Bu güç bandı (POWER BW) olayını tüm arkadaşlar öğrensin, sınav yapacağım :p
Ton kontrol kısmındaki bass potu 40hzden önceki daha alt frekansları neden daha fazla yükseltiyor olabilir? Bilmediğim için soruyorum ama benim işime gelir çok ta güzel olur :)

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri