GRUNDIG V7000 Ampli Tamiri ve Bakımı

Bu arada HUMM konusunda önemli bir hususu belirteyim.
CCIVIDA.jpg

Resimde işaretlenmiş civatalar GROUNDING için çok önemlidir.
Her bir civata ve PCB temas noktası metal şaseye çok iyi temas etmeli ve direnç göstermemelidir.
Bu civatalardan herhangi birisinin gevşek olması, temassız olması veya civatanın bulunmaması, konu başında belirtilen HUMM konusunun anahtarıdır.
Azami dikkat ve itina gerektirmektedir.

Kartın sadece trafo kablolarının olduğu yerdeki vidada grounding bağlantısı var o da bu şekilde. Diğer kısımlar plastik. Bir de soğutucuyu tutan vidaları yok yerinde. Soğutucu normalde kasaya monteli olması gerekmez miydi?

Buraya bir modifiye düşüneceğim.

1660672736308.png

Şimdi T26yı devreden çıkartıp ölçeceğim.

Son düzenleme:
aynen öyle yapmışlar.

T26yı devreden çıkarttığımda T22deki kısa devre devam ediyordu, bende ikisini de söktüm ölçümleri göstelde gösterdim.
Durum bu şekilde. Bu kombinasyonlar dışında değer ölçmedim.

1660675790738.png

Bu da vidalanan parçalardan biri. Vida bunun içinden geçerek alttaki yuvasından çıkıyor. Metale değmiyor sanki.
Grounding için pirinç vidalardan alıp bunların yerine takılıp yapılabilir sanırım uygun boyutlarda.

1660676433066.png
1660676450504.png

Gısa devre olan BC tipi transistör bozuk.
BD244 muhtemelen kaçırıyor.
İkisini de değiştir.
Tamamdır. Siparişi müsait bir zamanda vereceğim artık Cuma günü memlekete gideceğim için muhtemelen yetişmez.
Kondansasörleri değiştireyim mi peki?

Kartın arkası bu şekilde.

1660677071849.jpeg

@izmirli_m R111i de ölçtüm hocam 220 çıkması gerek ama 210 Ohm çıkıyor bunda bir problem yok gibi. Görüntüsü her ne kadar savaş görmüş gibi olsa da :D

Son düzenleme:
Bu da vidalanan parçalardan biri. Vida bunun içinden geçerek alttaki yuvasından çıkıyor. Metale değmiyor sanki.
Grounding için pirinç vidalardan alıp bunların yerine takılıp yapılabilir sanırım uygun boyutlarda.

Ekli dosyayı görüntüle 89848Ekli dosyayı görüntüle 89849

Tamamdır. Siparişi müsait bir zamanda vereceğim artık Cuma günü memlekete gideceğim için muhtemelen yetişmez.

Kartın arkası bu şekilde.

Ekli dosyayı görüntüle 89853

@izmirli_m R111i de ölçtüm hocam 200 Ohm yani problem yok. Görüntüsü her ne kadar savaş görmüş gibi olsa da :D
Bu fotoğrafı çeken kör olmuş herhalde . Detay bakalım diyorum yakınlaşıp fotoğraf oluyor çamur 😀

Gondansatörlere şimdilik gerek yok. Sadece 470uF olanı değiştir.
NOT:
HUMM konusunu daha sonra halledebiliriz.
Ciahazın ground hattını çözemedim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri