GRUNDIG V7000 Ampli Tamiri ve Bakımı

Özel mesajda bahsettiğim ampliyi alıp kutusunu kullanabilirim. Elimde bi trafo vardı fakat voltajları uysa da başka sorunlar çıkartır mı bilemiyorum.
Soğutucu konusuda yine o bahsettiğim amplideki bloklar olabilir. Oldukça büyükler bu iş için kullanılabilir diye düşünüyorum. Yada Grundigdeki soğutucu olabilir eğer bu ampliyi dağıtacaksak.

Potları ve kartlarda kullanılacak diğer elemanları yine Ebay'den temin edebilirim. Grundig amplinin potuna güvenemiyorum maalesef sorun çıkartma ihtimali var bence.

Grundig amplideki DSL özelliğini açıkçası ben çok sevdim :) Grundig'de bazen açık kullanıyorum. Kısık seste müzik dinlerken çok işe yarıyor.

Loudnes kartından bir kaç tane üretip bana gönderirsen bendeki malzemeleri kullanarak sana kartı hazırlarım. Gerekli ölçümleri ve testleri de yaparak kartı sana hazır gönderirim. Bana da bir kart hediye edersin artık :D
Ne demek hocam hepsi sizin olsun :D Test için ekipmanım zaten yeterli olmadığından bu kısımlar düşündürüyordu beni.

Ampli kutusunu ayarladıktan sonra konuyu başlatırım hayırlısı ile :)

Grundig ampliyi kapattım bahsettiğim elemanları kontrol etmeme rağmen çözüm olmadı maalesef.

O ampliyi dağıtmayalım. Elinde bulunsun.
Ama o ilandaki gibi bir kutu ile gayet güzel bir ampli yapabiliriz.
Burada şunu belirtmem gerekiyor.
Bu proje nispeten kaliteli ampli yapımı ve kendin yap (DIY) proje özelliğindedir.
Basit biraz daha makul olarak tasarlanırsa eli havya tutan ve senin seviyende olan herkesler yapabilir. (Standart LM1875 li ampli)
Hi-End sınıfına doğru tercih edilirse...
@ozgurece35 ye yapmış olduğum teknikle yapılır. 20W çıkış gücü için LM1875 kullanılır.
30-40W güç için STK465 kullanılır. Geniş bandlı olur. Low/Noise özelliklidir. Başka da bir ampliyi dinlemezsin.
Ancak STK 465 ler ucuz olmasına rağmen çabuk bozulur ve ciddi bir koruma devresi gerektirir.
Eğer çok fazla güç gerekli değil dersen LM1875 idealdir. Hem kolay tasarlanır hem de nispeten ucuza mal olur.

Grundigteki DSL ile benim DSL arasında ne fark vardır?
İşte işin ciğer noktası.
Benim DSL sisteminde 3 ayrı frekans bölgesi, 30Hz- 4kHz ve 18kHz ayrı ayrı kontrol edilir ve kazançları ayarlanır. Ayrıca bu frekanslar ayrı ayrı değiştirilebilir.
Örneğin 30Hz yerine 40Hz veya 20Hz lik sinyallerimizi istediğimiz oranda artırıp azaltabiliriz. Keza diğer frekansları da dilediğimiz frekans bölgesinde kontrol edebiliriz.
Grundig amplide tek bir tuş ile önceden kalibre edilmiş frekanslar belli seviyede yükseltilmektedir. Grundig amplide de 3 ayrı frekans bölgesi değiştirilir ama bunlar fix sistemdir. Yani kulağın eşgürlük duyma eğrisine göre baz alınmış olup insan kulağının duyma limitleri dışında değildir.

Tamamdır ben kutu vs işlerine bakacağım. Duruma göre haberleşiyor oluruz hocam çok teşekkürler :)
Grundigteki DSL ile benim DSL arasında ne fark vardır?
İşte işin ciğer noktası.
Benim DSL sisteminde 3 ayrı frekans bölgesi, 30Hz- 4kHz ve 18kHz ayrı ayrı kontrol edilir ve kazançları ayarlanır. Ayrıca bu frekanslar ayrı ayrı değiştirilebilir.
Örneğin 30Hz yerine 40Hz veya 20Hz lik sinyallerimizi istediğimiz oranda artırıp azaltabiliriz. Keza diğer frekansları da dilediğimiz frekans bölgesinde kontrol edebiliriz.
Gönderdiğim ilandaki amplide de 3 tane ayrı pot ile belirtilmiş frekans ayarlama özelliği var bahsettiğiniz sisteme kafa tutacak kadar değil tabii. Haa belki bu ilandaki amplinin potlarını bile kullanabiliriz hiç aklıma gelmemişti. Kullanılanlar 3 pinli değil gibi. Detaylı görselini bulursam buraya iliştireyim.
Grundig amplide tek bir tuş ile önceden kalibre edilmiş frekanslar belli seviyede yükseltilmektedir. Grundig amplide de 3 ayrı frekans bölgesi değiştirilir ama bunlar fix sistemdir. Yani kulağın eşgürlük duyma eğrisine göre baz alınmış olup insan kulağının duyma limitleri dışında değildir.
Grundig sanırım loudness ve ton kontroller için bu yüzden 40Hz ibaresi vermiş.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri