Grundig buzdolabı motoru yardım...

Motora şoklama yaptım videodaki gibi normal çalışıyor sesi geldi ancak fazla akım çekip sigortayı attırdı(30 saniye içinde)besleme kablosu bile çok ısındı motorda sorun olduğu kesinleştikten sonra tamirci arkadaşımı çağırdım yeni motor+gaz+işçilik 700 TL masrfım oldu şu anda dolaba yeni gaz basıldığı için 3-4 saat boşta çalışıracağım.ilgilenen mesaj yazan arkadaşlara teşekkür ederim ilk mesajımda motorun fotosu mevcut bu motorların sıkıntılı olduğunu söyledi tamirci arkadaşım.herkese selamlar saygılar

Benim yaşadığım sorunla aynı galiba ancak videodaki şoklama çözümünü seninde denemeni öneririm gerekli emniyet tedbirlerini aldıktan sonra tabikide sargılar sağlamsa sadece sıkışıklık varsa çok düşük bir ihtimal de olsa inşallah açılır ve sorun düzelir bayram masrafları nın üzerine 700 fena geldi [emoji1 ancak motordaki sıkışmanın kartla bir alakası olacağını zannetmiyorum bu model motorun kronik bir sorunu olduğunu düşünüyorum 4-5yıl ömür biçilen bir motor olduğunu ve sargılarının bakır olmadığını duydum doğruluğu tartışılır tabiikide ancak duyumlar böyle]
Sizinle aynı durumdayım ve dolabımdaki küçük bir kart sorununu daha önce de kendim yaptığım halde üşendim tamir etmedim kart motoru sıkıştırıp bozdu. Benim ölçtüğüm motor direnci de sizinki gibi motorda inleme var ama 220 volt ile kalkmıyor. Kime sorduysam r600 tip gazlı olanlarda bu sorun oluyor motor çöp dedi. Yeni kompressör işçilik ve gazla 700 lira tutuyor. Galiba yaptıracağım artık.

keşke yaptırmasaydın çok cins bir gaz koymuşlar eskiden soğutucu gaz yanmaz derlerdi bu r600 çakmak gazı gibi buzdolabı alırsak r600 olan hiç birşey almıcam..

Dolap 2500-3000 TL civarı 700 TL tamiri tuttu dolabın diğer aksamlarında çürük çarık arıza vb gibi sorunlar yoktu zaten 5yıllık buzdolabı bir şansı daha hakediyor cevabın için teşekkür ederim arkadaşım [emoji106]
Bu kadar masraf yerine yeni bir buzdolabı almak , hangisi sizce pratik olur?

Valla kardeşim bayram masraflarından dolayı başka seçeneğim yoktu malum buzdabı olmadan 2 gün bile durulmuyor ancak yenisini alacağım zaman önerini aklımdan çıkarmam sağolasın[emoji106]
keşke yaptırmasaydın çok cins bir gaz koymuşlar eskiden soğutucu gaz yanmaz derlerdi bu r600 çakmak gazı gibi buzdolabı alırsak r600 olan hiç birşey almıcam..

Sizinle aynı durumdayım ve dolabımdaki küçük bir kart sorununu daha önce de kendim yaptığım halde üşendim tamir etmedim kart motoru sıkıştırıp bozdu. Benim ölçtüğüm motor direnci de sizinki gibi motorda inleme var ama 220 volt ile kalkmıyor. Kime sorduysam r600 tip gazlı olanlarda bu sorun oluyor motor çöp dedi. Yeni kompressör işçilik ve gazla 700 lira tutuyor. Galiba yaptıracağım artık.
her marka ve modelin kendine kas kronik arızaları vardır.

illlaki her kalkış yapamayan r600 gazlı dolap motordandır diyemezsiniz..

öncelikle marka ve model belirteceksinizki ezbere konuşup yanıltmayalım..

burada anlatılanlar arçelik-beko-altus-grundig için geçerlidir çünkü motor problemlidir..

ayrıca r600 gazlı dolap almam diyen arkadaşada bir tavsiyem 134 gazlı dolapın son 10 yıldır üretimi yoktur..

internette gördüğünüz metot röle takımında arıza varsa ortaya çıkarır motor yanmışsa bir çözüm olmaz eğer termik attırıyorsa %99 motor yanmıştır

internette gördüğünüz metot röle takımında arıza varsa ortaya çıkarır motor yanmışsa bir çözüm olmaz eğer termik attırıyorsa %99 motor yanmıştır
Kesinlikle ustama katılıyorum gösterilen yöntem sadece röle termik arızaları için geçerli sıkışan veya yanan kompresörü 220 volt vererek kaldırmak mümkün görünmüyor. Ayrıca kompresör de durup dururken sıkışmıyor muhtemelen sisteme yağ kaçırması gibi bir sorunu olabilir. Artık hiçbir usta bu sorunlarla uğraşmıyor, değiştiriyor motoru bitiyor. Bende servise verdim 700 liraya yapacaklar. Bayram sonrası acı verici oldu ama yapacak bir şey yok. Sadece motor yüzünden no frost dolabımı çöpe atmak istemedim.

Geçen sene de bir hastanede klima tamiri esnasında patlama olmuş ve bir meslektaşımız bir insan vefat etmişti :(.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri