GPS ile PC ye veri aktarımı?

Sim kartsiz hangi iletisim sistemi ile haberlestireceksiniz? Uzun menzilli hangi teknolojiyi kullanacaksiniz?

Gps bir radyo alicisidir verici degil. Size gps uydularindan aldigi sinyalleri isleyip verir baska ise yaramaz.

Sizin once bu verileri alip isleyip bunu gonderecek sistemi seçmeniz lazim.

Olabilecek bir iki alternatif

1 bluetooth ile 30 metre alan icinde calisirsiniz

2 bir hammal sinyal vericisi kullanip bu mesela fm bandi yada farkli bir radyo frekansını kullanip bu sinyal uzerine verileri bindirip gonderirsin

3 telsiz sistemi ile ( yine radyo dalgalari oluyor )

4 gsm sistemi ile

Başka bildigim yontem yok. Ikinci konu bu is televizyonlardaki aksiyon yada bilimkurgu filmlerindeki gibi hayali bir urun olan 1 TL lik gps aygitini yada bir toplu igneyi dusmanina ilistirip super bilgisayardan dusmaninin konumunu okumak gibi bir dunya yok. Zaten gps alicisi olacak bunu isleyecek bir islemci karti olacak birde bu veriyi gonderecek bir verici yada gsm karti olacak. En buyuk sorun ise bu sistemi besleyecek batarya olacak. En kotu bir cep telefonu buyuklugunde olacak bu aygit.

Siz gps den aldiginiz veriyi ne kadar uzakliga gondermeyi istiyorsunuz?
Önce bu soruyu cevaplayin. Bu soruyu cevaplamadan hep ayni soru etrafında dönüp duruyoruz. Ona gore bir somut veri paylasalim.

Sim kartsiz hangi iletisim sistemi ile haberlestireceksiniz? Uzun menzilli hangi teknolojiyi kullanacaksiniz?

Gps bir radyo alicisidir verici degil. Size gps uydularindan aldigi sinyalleri isleyip verir baska ise yaramaz.

Sizin once bu verileri alip isleyip bunu gonderecek sistemi seçmeniz lazim.

Olabilecek bir iki alternatif

1 bluetooth ile 30 metre alan icinde calisirsiniz

2 bir hammal sinyal vericisi kullanip bu mesela fm bandi yada farkli bir radyo frekansını kullanip bu sinyal uzerine verileri bindirip gonderirsin

3 telsiz sistemi ile ( yine radyo dalgalari oluyor )

4 gsm sistemi ile

Başka bildigim yontem yok. Ikinci konu bu is televizyonlardaki aksiyon yada bilimkurgu filmlerindeki gibi hayali bir urun olan 1 TL lik gps aygitini yada bir toplu igneyi dusmanina ilistirip super bilgisayardan dusmaninin konumunu okumak gibi bir dunya yok. Zaten gps alicisi olacak bunu isleyecek bir islemci karti olacak birde bu veriyi gonderecek bir verici yada gsm karti olacak. En buyuk sorun ise bu sistemi besleyecek batarya olacak. En kotu bir cep telefonu buyuklugunde olacak bu aygit.

Siz gps den aldiginiz veriyi ne kadar uzakliga gondermeyi istiyorsunuz? Önce bu soruyu cevaplayin. Bu soruyu cevaplamadan hep ayni soru etrafında dönüp duruyoruz. Ona gore bir somut veri paylasalim.
Usta naptın ya ben olabildiğince minimize dedim toplu iğne ucu kadar olamayacağının bende farkındayım.
Kol saatine sığsa yeter veya ufak büyüme payı olabilir.
Ayrıca filmlerde Gördüğünüz gibi diyipte bizide yabana atma 10 senedir Programlama işindeyim.

Birde anlattığım ne kadar zor olabilir yani bunun yapılmış versiyonları var. Boyut ve teknoloji olarak.
Bulunduğu yerin konumunu Wi-Fi veya bluetooth ile PC’ye aktaracağım olay bu.
Mesafe çok önemli değil başka fiziksel cihazlarla sinyal alanını arttırırım.

Istekleriniz çok fazla
yapilacak ürün büyük olsa + diger ek birimler ( mesafe arttiricilar ) düşünebilir.

Yapılmış versiyonlari var diyorsunuz örnek linkler vermeniz?

Usta naptın ya ben olabildiğince minimize dedim toplu iğne ucu kadar olamayacağının bende farkındayım.
Kol saatine sığsa yeter veya ufak büyüme payı olabilir.
Ayrıca filmlerde Gördüğünüz gibi diyipte bizide yabana atma 10 senedir Programlama işindeyim.

Birde anlattığım ne kadar zor olabilir yani bunun yapılmış versiyonları var. Boyut ve teknoloji olarak.
Bulunduğu yerin konumunu Wi-Fi veya bluetooth ile PC’ye aktaracağım olay bu.
Mesafe çok önemli değil başka fiziksel cihazlarla sinyal alanını arttırırım.

Bu takip cihazi benim aracimda var. Aracimla nereye gittigimi milim milim kaydediyorlar. O yuzden biliyorum.

Sunu soyleyeyim kol saatinede sigmaz. Yukarida verdigim ornekteki gibi ortalama bir cep telefonu buyuklugunde olabilir.

Ben sizi yabana atmadim filmlerde gorunen ornekleri soylememin nedeni gercek olmadigi nedeniyle idi. yazilim isi icinde oldugunuzu bilmiyorum yazilimini yapamazsiniz demedim. Olay boyut ve mesafe konusunda sorun var. Bir bluetooth modulu ve gps modulu ile ortalama bir urun yapilabilir. Birazdan vaktim olursa gorsel eklerim. Ancak bir ev icinde 20 - 30 mt mesafede is gorur. Sonra mesafeyi hangi donanimla guclendirirsiniz ayni boyutta onu bilmiyorum.

Bu biraz ne kadar ekmek o kadar kofte misali bir durum.

Istekleriniz çok fazla
yapilacak ürün büyük olsa + diger ek birimler ( mesafe arttiricilar ) düşünebilir.

Yapılmış versiyonlari var diyorsunuz örnek linkler vermeniz?
Aksine isteklerim çok basit belki işime yarayacak parçaları bilmiyorsunuzdur ve kafanızda canlanmadığı için isteklerim fazlave uçarı gelmiş olabilir.
Bunu yaşadığım şehirdeki firmaya danıştığımda “ÜstÜste 3 adet 1 TL nin kapladığı alana sığdırırız” dediler.
Bu takip cihazi benim aracimda var. Aracimla nereye gittigimi milim milim kaydediyorlar. O yuzden biliyorum.

Sunu soyleyeyim kol saatinede sigmaz. Yukarida verdigim ornekteki gibi ortalama bir cep telefonu buyuklugunde olabilir.

Ben sizi yabana atmadim filmlerde gorunen ornekleri soylememin nedeni gercek olmadigi nedeniyle idi. yazilim isi icinde oldugunuzu bilmiyorum yazilimini yapamazsiniz demedim. Olay boyut ve mesafe konusunda sorun var. Bir bluetooth modulu ve gps modulu ile ortalama bir urun yapilabilir. Birazdan vaktim olursa gorsel eklerim. Ancak bir ev icinde 20 - 30 mt mesafede is gorur. Sonra mesafeyi hangi donanimla guclendirirsiniz ayni boyutta onu bilmiyorum.

Bu biraz ne kadar ekmek o kadar kofte misali bir durum.
Yani şu isteğimde kol saatine sığmıyorsa artık ben ne diyim :)
Adamlar kendi elleriyle içinde GPS, led ekran, işlemci, RAM, grafik işleyicinin ve fazlasının olduğu akıllı saatler yapıyor ben bulunduğu konumu radyo dalgası, Bluetooth, Kızılötesi veya farklı bir şekilde ileten basit bir aygıt yapamıyorum.
Usta menzili 5km olan 2 TL büyüklüğünde uart cihazlar var.
Ben bununla GPS arasında nasıl iletişim kurarım ?
GPSdeki veriyi buna nasıl aktarırım?
Ek almam gerekn şeyler nedir?
Bunları öğrensem yeter bana:)
Şurada bir çalışma anlatılmış rf modülüyle ilgili, boyutlarıda gayet makul acaba bunu arduinosuz nasıl yaparım?
(RF)Verici+GPS yani sadece

Son düzenleme:
Gelecek cevaplari dort gozle bekliyorum. Bakalim nasil fikirler gelecek.

Bu konum bilgisini bluetooth yada rf modulle 10 - 20 metre oteye gondererek ancak deneysel bir urun ortaya cikar. 20 metrelik kasam esafesi ile bir ticari urun olmaz. Gps sistemini kullanan urun samimiyetle soyleyeyim amacim sizi kirmak degil hayal kuruyorsunuz.

Bakalim nasil fikirler gelecek dinlemedeyim.

Gelecek cevaplari dort gozle bekliyorum. Bakalim nasil fikirler gelecek.

Bu konum bilgisini bluetooth yada rf modulle 10 - 20 metre oteye gondererek ancak deneysel bir urun ortaya cikar. 20 metrelik kasam esafesi ile bir ticari urun olmaz. Gps sistemini kullanan urun samimiyetle soyleyeyim amacim sizi kirmak degil hayal kuruyorsunuz.

Bakalim nasil fikirler gelecek dinlemedeyim.
Herkes farklı dilden konuşuyor yan forumdaki arkadaş 250 metreye bir Router kullan, işin çözülür diyor.
Ben hiç anlamıyorum şu olaydan biraz kavrasam sormayacağım internet kaynak dolu da bende anahtar kelimeler yok.
Ben şunu merak ediyorum Wi-Fi modülü ile GPS modülünü ardıino olmadan birbiriyle nasıl çalıştırırım.

bak oktay kardeş, mesafe+ büyüklük+ takip etmek istediğin açıkça söyle, söyle de biz de fikir üretebilelim. yani balığı kavak ağacına çıkarmaya gerek yok, ya da gazoz ağacından nasıl gazoz toplarız yeniden öğrenmeyelim. bu forumda yeterinden daha akıllı insanları tanıdım, her biri kendi konusunda uzman ve yeterli. sen ucundan accık gösteriyon, hadi bil diyon. benim ne aklım ne bilgim bu soruya cevap veremez. kendimi ukala düzeyinde engin bir LBA ma rağmen

bak oktay kardeş, mesafe+ büyüklük+ takip etmek istediğin açıkça söyle, söyle de biz de fikir üretebilelim. yani balığı kavak ağacına çıkarmaya gerek yok, ya da gazoz ağacından nasıl gazoz toplarız yeniden öğrenmeyelim. bu forumda yeterinden daha akıllı insanları tanıdım, her biri kendi konusunda uzman ve yeterli. sen ucundan accık gösteriyon, hadi bil diyon. benim ne aklım ne bilgim bu soruya cevap veremez. kendimi ukala düzeyinde engin bir LBA ma rağmen
5KM Kare alandan kişinin konumu alıp PC’ye ileteceğim.
Olay bundan ibaret.
Bana gereken boyutlarda Apple Watch akıllı saat kadar belli biraz daha büyüğü.

neden çocuk takip sistemini istemiyorsun yada pet takip? ucuzluk ve kullanılabirlik göreceli kavramlardır. yenisini yapmak örnek 1000 TL iken kullanacağın var olan sistem 100 TL olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri