Goldmaster 9400 uydu alıcısı görüntü problemi

Benimki sadece varsayım, yoksa bir bilgim yok. Sabahtan beri uyduyu her açtığımda artık görüntü de yok. Sürekli kanal geziyor kendi kendine. Galiba uydumuz ömrünü tamamladı artık. Dile kolay tam onbir yıl. Bende de uğraşacak ne bilgi ne de sabır yok. Zaten leşini de zigon sehpa olarak kullanacağız, malum devasa bir kasası var.:)))
İlgi gösterip yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Genel sonuç;
Artık cepte kalan temiz bir yüzlük yok, başkasının cebini ısıtacak:))))))

kardeş bende bir tane küçük arçelik var sadece kumandası yok istersen ver adersini kargo yapayım.

Kendi kendine kanal gezmesini, kumanda pilini veya ön paneldeki kablo soketini çıkarttığınız halde yapıyorsa şu lehimlediğiniz entegre bacaklarına büyüteçle bakarak çözmeye çalışın. Hemen vazgeçmeyin kolay gelsin.

Kendi kendine kanal gezmesini, kumanda pilini veya ön paneldeki kablo soketini çıkarttığınız halde yapıyorsa şu lehimlediğiniz entegre bacaklarına büyüteçle bakarak çözmeye çalışın. Hemen vazgeçmeyin kolay gelsin.
Siz böyle yazınca son bir gaza daha gelmedim değil hani. Yazdığınız mesajdaki ön paneldeki kablo soketini çıkarttığınızda .... diye devam etmişsiniz. Bundan iyi yol gösterme olkur mu dedim, çıkardım ön panel soketini. Tam 5.5 saattir hiçbir kanal atlama yapmadı cihaz. Tabii şimdi böyle olunca sorun ön panelde diye düşünmedim, daha sonra yazdığınız cümle geldi aklıma. Üzerinden lehim geçtiğim entegrenin ayaklarını büyüteçle incelemek.

Hemen buldum bir mercek. Ayakların dibindeki lehimin hemen dibinde içeriden gelen kıl gibi bir kablonun ucu açık bir şekilde durduğunu farkettim.
Bu cihaz yanlış hatirlamiyorsam 8-9 sene önce tamirciye gitmişti görüntü problemi nedeniyle. Şimdi tam da hatırlayamıyorum ayrintisini. İşte tamircide bu üzerinden lehim geçtiğim entegreye bir işlem yapılmış ki cihazın başka hiç bir yerinde bu kadar kaba lehimleme yok. Hepsi fabrika çıkışli lehim. Sanırım entegrenin bir temas problemi nedeniyle bu kablo bağlantısınyapildi. Tabii bi koca bir varsayim benimkisi. Belkide ben lehim tazelerken bu ayak yanlarına bir tel içeri düştü ben de onunla beraber lehimi yaptım. Bu komplonteorilerini giderek çoğaltıp iyice ortalığı bulandırıp kafa karıştirmadan sorayim, bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim? Bu kablo tamirci tarafindan takilmis olabilir mi? Ön panelde bir başka sorun olabilir mi? Kablonun bulunduğu lehimi komple söküp duruma bir daha mi bakalim? Bu kablodan sorun kaynaklaniyorsa kopuk ucunu nereye monte edecegim?
Siz misiniz pes etme devam diyen, ağrımayan başınızı ağrıtacağım artik:))
Tel de bu resimde işaretlediğim entegrenin dibindeki lehimde...aslinda bu tel en az bir santim daha uzundu. Resim çekeceğim için entegre civarini alkolle temizlemek icin fircalarken kopup bu kadar kaldi
image.png

Son düzenleme:
Siz böyle yazınca son bir gaza daha gelmedim değil hani. Yazdığınız mesajdaki ön paneldeki kablo soketini çıkarttığınızda .... diye devam etmişsiniz. Bundan iyi yol gösterme olkur mu dedim, çıkardım ön panel soketini. Tam 5.5 saattir hiçbir kanal atlama yapmadı cihaz. Tabii şimdi böyle olunca sorun ön panelde diye düşünmedim, daha sonra yazdığınız cümle geldi aklıma. Üzerinden lehim geçtiğim entegrenin ayaklarını büyüteçle incelemek.

Hemen buldum bir mercek. Ayakların dibindeki lehimin hemen dibinde içeriden gelen kıl gibi bir kablonun ucu açık bir şekilde durduğunu farkettim.
Bu cihaz yanlış hatirlamiyorsam 8-9 sene önce tamirciye gitmişti görüntü problemi nedeniyle. Şimdi tam da hatırlayamıyorum ayrintisini. İşte tamircide bu üzerinden lehim geçtiğim entegreye bir işlem yapılmış ki cihazın başka hiç bir yerinde bu kadar kaba lehimleme yok. Hepsi fabrika çıkışli lehim. Sanırım entegrenin bir temas problemi nedeniyle bu kablo bağlantısınyapildi. Tabii bi koca bir varsayim benimkisi. Belkide ben lehim tazelerken bu ayak yanlarına bir tel içeri düştü ben de onunla beraber lehimi yaptım. Bu komplonteorilerini giderek çoğaltıp iyice ortalığı bulandırıp kafa karıştirmadan sorayim, bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim? Bu kablo tamirci tarafindan takilmis olabilir mi? Ön panelde bir başka sorun olabilir mi? Kablonun bulunduğu lehimi komple söküp duruma bir daha mi bakalim? Bu kablodan sorun kaynaklaniyorsa kopuk ucunu nereye monte edecegim?
Siz misiniz pes etme devam diyen, ağrımayan başınızı ağrıtacağım artik:))
Tel de bu resimde işaretlediğim entegrenin dibindeki lehimde...aslinda bu tel en az bir santim daha uzundu. Resim çekeceğim için entegre civarini alkolle temizlemek icin fircalarken kopup bu kadar kaldiEkli dosyayı görüntüle 58656
Aslında bu lehim şaseye yapılır ve ısı dağıtmak soğutma sağlamak içindir. Ayaklara odaklanın diyeceğim ki, siz soketi çıkarınca saatlerdir kanal atlatmadı diyorsunuz, o zaman ya sadece kumanda gözü ve ebsleme pinlerini tespit edip tuşları devre dışı bırakın diyeceğim ya da ilgili kanal gezme tuşu hangisiyse butonu söküp tekrar deneyin. Sonuçta kumandadan ayar zaplama yapabiliyorsunuz paneldeki tuşlara ihtiyacınız yok. Sorun bu denemelerle ortadan kalkmışsa butonu yenileyin veya böylece bırakın.

Aslında bu lehim şaseye yapılır ve ısı dağıtmak soğutma sağlamak içindir. Ayaklara odaklanın diyeceğim ki, siz soketi çıkarınca saatlerdir kanal atlatmadı diyorsunuz, o zaman ya sadece kumanda gözü ve ebsleme pinlerini tespit edip tuşları devre dışı bırakın diyeceğim ya da ilgili kanal gezme tuşu hangisiyse butonu söküp tekrar deneyin. Sonuçta kumandadan ayar zaplama yapabiliyorsunuz paneldeki tuşlara ihtiyacınız yok. Sorun bu denemelerle ortadan kalkmışsa butonu yenileyin veya böylece bırakın.
Dediklerinizi harfiyen yaptım, dilimi ısırarak söylemek isterim ki sanırım bu defa işlem tamam. Anlatimınız o kadar anlaşılır ve açık ki bu işten zerre anlamayan bile anlayıp havya tutar... Pinleri tek tek kontrol edip ön panel tuşlarını kontrol eden pini buldum ve çıkarıp ucunu bantladım. Buton yenilemek yerine iptali seçtim. Ve yaklaşık 7 saattir herhangi bir sorun yok. Lütfen olmasın da zaten:)))
Her şey için çok teşekkür ederim. Çok basit görünse de duruma farklı açıdan ve farklı gözle bakabilmek... Sanırım tecrübeyi tarif ettirdiniz bana. Emeği geçen, yol gösteren, göstermeye çalışan herkesten Allah razı olsun. Sağlıcakla kalın..

NOT:
Yok öyle yiyip kaçmıyorum, bir süre şehir dışında olacağım. Döndüğümde bambaşka bir sorunla( arada algılamayan gözüyle demirdöküm klimam ile ) huzurlarınızda olacağım nasipse..:)))

Döndüm, klima için ayrı başlık açıp oradan devam etmek niyetindeydim. Ama klimanın ön panelindeki algılama kartını söküp inceledim ön hazırlik olarak. Bir tane diyotun dibinde lehim çatlağı farkettim. Arıza bundan olamaz diye düşünüyordum. Tazeledim lehimi, şimdi çok şükür tıkır tıkır çalışıyor cihaz.( sorunu merakmeden içinnyazayım. Kumanda bazen klimanin algilama gözüne komut vermiyordu. Ama kışın sıcak üflediğinde ara sıra kendiliğinden düzeliyordu)
Bu işi de böylece halletmiş olduk. Şimdi tam bir boşluktayım, acaba neyi bozsam da tamir için uğraşsam diye düşünmüyor dehilim hani..:)))

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri