gizli dosyaları göremiyorum

chati

Üye
merhaba arkadaşlar
klasör şeçeneklerinden gizli dosyaları göster diyince göremiyorum
neden olabilir ve nasıl çözebilirim.
yardımcı olursanız sevinirim

teşekkürler

Sorunun virüs bulaşmasındandır..Yeni bir virüs dolaşıyor ortalarda..

Amvo.exe
Amvo.exe dosyası nedir nasıl bir şeydir diye merak edenlere kısaca özet geçeyim. Amvo.exe, bilgisayarda system32 klasörünün altına yerleşen ve içinde gizli dosya olma özelliğini barındıran zararlı bir dosyadır. Ayrıca msconfig' den bakıldığında açılışa kendini eklediğinide görebilirsiniz.Bu zararlı exe' nin yanında amvo1.dll ve amvo0.dll dosyalarıda beraberinde gelir ve o dosyalarda aynı özelliğe yani gizli dosya olma özelliğine sahiptir. Bu dosya bilgisayarımıza nasıl bulaşır ve bulaştığında ne olur, neye etki eder? Hemen cevabını vereyim, bu dosya bilgisayarınıza "Flash Bellekleriniz sayesinde bulaşır. Sistemde yavaşlamaya ve en büyük etkisi olan gizli dosyaların görüntülenememesine neden olur. Yani siz gizli dosyaları göster seçeniğini seçseniz bile sistem gizli dosyalarınızı göstermez.

Amvo.exe Dosyası Nasıl Silinir
Msconfig' den başlangıç sekmesine gelip amvo.exe dosyasının çentiğini kaldırabilirsiniz, hatta msdos komut istemini kullanarak attrib komutu sayesinde dosyalar komut istemi ekranında görüntülenir ve silebilirsiniz ama sorun yinede çözülmez. Bu sefer regedite girip oradan da amvo.exe isimli değerleri ve anahtarları temizlemeniz gerekecek fakat bu da çözüm olmayacak. Uzun aramalarım sonucu VB Script olarak hazırlanmış bir dosya elime geçti. Bende bu VB Scripti amvo.exe' nin bulaşmış olduğu sistemde çalıştırdım. Sonuç gayet başarılı oldu. VB Script' i bilgisayarınızda çalıştıracağınız zaman flash belleğinizide bilgisayara bağlamanızı tavsiye ederim. Bu ufak ama yararı büyük olan dosya sistem içersinde taramasını gerçekleştiriyor temizlediği her dosyayı size bir mesaj olarak bildiriyor. Son olarak amvo.exe dosyasını temizlediğinde size tekrar bir uyarı mesajı veriyor. Bu mesajıda aldıktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız ve gizli dosyaları açmayı deneyiniz. Eğer açamazsanız aynı işlemi tekrar deneyiniz. Sonuç kesinlikle olumlu olacaktır.
Ayrıca bilgisayarınızda bu işlemi yaptıktan sonra dracula isimli programıda çalıştırınız ki autorun.inf dosyasını da silsin. Eğer draculayı çalıştırmazsanız sorun kısa zaman içerisinde tekrar edebilir.

bu işlemleri yaparsan sorunun düzelecektir..

arkadaşlar bu amvo'dan mı kaynaklıyor bilmiyorum da,

bilgisayarımdan çift tıklamayla c sürücüsüne giremiyorum. ama adres satırına yazınca girebiliyorum ancak.
veya bu sürücülere autorun diye sistem dosyası oluşturan bi virüs/trojen vardı ondan mı kaynaklanıyor.

yardımcı olursanız sevinirim.

aynı problem bende de var arkadaşlar bilen lütfen yardımcı olsun
antivirus un sistem dosyalarından birini sildiğini düşünüyorum
yoksa hala virus mü var bilgisayarımda bilmiyorum bu amvo.exe virüsünden olabilir mi acaba?

bi de bu sürücülerde autorun.exe diye bi dosya oluşturan bi virüs var.
bununla nasıl başedicez.
hangi program iyi gelir buna. antivirle temizledim bi ama oluşturmaya devam ediyordu temizledikten sonra.

kurtuluşu yok mu bunun.

lütfen yardım edin.

chati ' Alıntı:
bi de bu sürücülerde autorun.exe diye bi dosya oluşturan bi virüs var.
bununla nasıl başedicez.
hangi program iyi gelir buna. antivirle temizledim bi ama oluşturmaya devam ediyordu temizledikten sonra.

kurtuluşu yok mu bunun.

lütfen yardım edin.
kardeş spywaredoctor silebilir sanırım bi bunu dene istersen

Moderatör tarafında düzenlendi:
daha kolay bi yol yokmu bu vb script indirdim bi dosya cikti hic bisey anlamadim

benimde amvo exe virusü ile başım beladaydı
nod32 antivirus programı bunu çok kolay temizleyebiliyor.
virusu temizledikten sonra elinizdeki usb bellek external hard disk gibi harici diskleride taratmanız gerekiyor
amvo virusu pc her açılışında kendini başka sürücülere kopyalıyor.

kardeşler msconfigden başlangıçta açılmaması için ayarladım ama hala bilgisayarımda mevcut sanıyorum dracula yı denedim ama olmadı ama bide nod32 yi deneyecem (laf aramızda ben pek güvenmiyorum nod32 ye trojanların çoğunu göremiyor nedense)

d dosyası ve c dosyası açılmıyor ağlamak üzereyim yardım edin lanet amvo virüsü banada bulştı dedikleriniz yaptım silindi dedi ama d ye tıkladıımda birlikte aç çıkyor :( :'(

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri