Git kullanarak bir kütükteki değişiklikleri geri almak

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Diyelim ki binlerce satırdan oluşan bir yazılım geliştiriyorsunuz.

Bir kütükte değişiklik yaptınız. Bu yaptığınız değişiklik bir yerlerde bir hataya neden oldu.

Diğer kütüklerde yaptığınız değişiklikleri göndermek ama bu kütüğü bir önceki sürüme geri almak istiyorsunuz.

Git:
git rev-parse --short HEAD

komutu ile en son gönderdiğiniz sürümü görebiliyorsunuz. Bu size 123abcd gibi rakam ve sayılardan oluşan bir sürüm numarası veriyor.

İsterseniz bu kütükte yaptığınız değişiklikleri görebilirsiniz.

git diff <sürüm_numarası> <kütük_ismi>

Bu komutla da kütüğü bir önceki sürüme geri alıyorsunuz.

git checkout <sürüm_numarası> <kütük_ismi>

Örneğin

Git:
git checkout 123abcd calismalar/merhaba.cc

Bu değişiklikten sonra yaptığınız değişikliği göndermek gerekiyor.

Örneğin

Git:
git commit -m 'merhaba kütüğünü önceki sürüme geri aldım'

Eğer yazılımın kaç satırdan oluştuğunu merak ediyorsanız şu komutu kullanabilirsiniz.

Python:
git ls-files | grep "\.py$" | xargs wc -l –

Son düzenleme:
GitLab'ı, GitHub Desktop kullanarak butonlara tıklayarak bu işlemlerin çoğunu yapabiliyoruz.

Son düzenleme:
Git, Linus Torvalds tarafından 2005 yılında Linux çekirdeğinin geliştirilmesi sırasında diğer yazılımcıların da katkı sağlayabilmesi için geliştirilen bir sürüm kontrol ve kaynak kod yönetim sistemidir.

GitHub'ı ise temel olarak bir Git sunucusu ve sunucu tarafında çalışan bir uygulama olarak düşünebiliriz.

2018 yılında Github'ı Microsoft satın aldıktan sonra ben ve diğer bazı geliştiriciler depolarımızı farklı Git sunucularına taşıdık.

Örneğin BitBucket'ın sunucu yazılımı Python ve Django kullanılarak geliştirilmiş.

Şu anda kullandığım Git sunucusu bir tane Beaglebone beyaz üzerinde koşuyor.

Go dili ile yazılmış Gitea diye bir yazılım var. Bunu da açık kaynak bir Git sunucu uygulaması diye düşünebiliriz.

Bu yazılımı 256 MB belleğe sahip bir Beaglebone beyaz üzerinde denediğimde bellek yetersiz gibi bir hata vermişti.

Kendi deneyimlerimden şunu söyleyebilirim.

Yerelde bir Git sunucusu kurmak kolay diye düşünebiliriz. Ama tüm dünyanın erişimine açık bir Git sunucusu kurmanın, ortalama bir Linux sistem yöneticisini bile biraz zorlayabilecek işlerden olduğunu düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri