giriş aydınlatma

akle

Üye
Merhabalar.

Evin girişindeki anahtar hem tavanı hem de ayak hizasındaki lambaları yakıyor. bazı evlerden çift düğme koymuşlar, onlar ister tavanı ister yerleri aydınlatıyorlar. Benimkinde ise tek düğme var; ikisini aynı anda açıyor. Prizi açtım ki tek faz kablosu mevcut. Anahtara giren ve çıkan. toplam 2 kablo. Dolayısı ile buat'ı bulup ek kablo mu çekilmesi lazım? ve buat nasıl bulunur? diğer odalarda olma ihtimali var mı ?

bir diğer konu da: 2 düğmeli anahtar ile tuvaet lavabo bölümü ve lavabo aynası yanıyor. lavabo aynasının ayrıca anahtarı var yanında. dışarıdaki tek anahtarı iptal etmek istiyorum. lavabo aynası dışarıdakinden bağımsız olsun istiyorum. bir gelen 2 çıkan kablo var anahtar içinde. toplam 3 adet. anahtarı devre dışı bırakmak aynaya giden kabloyu fazın girdiği deliğe bağlasam olur mu. güvenli midir ?

ne önerirsiniz ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kardes mesleginiz nedir? Ona gore yardimci olalim..elektrikci degilseniz bir elektrikci cagirip yaptirmaniz da can ve mal guvenliginiz acisindan fayda var.

Yncçelik bey bu yanlışı bir elektrikçi yapmış.tabii ki herkes kendi işini yapmalı; ancak yapabileceğim işler için de iki de bir adam çağırmam.
Zbyrblc bey bilgisayar mühendisiyim. evdeki bir takım elektrik işlerini kendim yapıyorum. Yap(a)masam da bilgim olursa iyi olur.
teşekkürler

Yncçelik bey bu yanlışı bir elektrikçi yapmış.tabii ki herkes kendi işini yapmalı; ancak yapabileceğim işler için de iki de bir adam çağırmam.
Zbyrblc bey bilgisayar mühendisiyim. evdeki bir takım elektrik işlerini kendim yapıyorum. Yap(a)masam da bilgim olursa iyi olur.
teşekkürler
Bir takim elektrik islerini kendiniz yapabiyorsunuz madem;google gorsellerden komitator anahtar devresini incelediginiz zaman sorununuza yanit bulmus olacaksiniz..kimse sizin evinizdeki lambalarin buati nerde bilemez oyle degil mi.bu yuzden daha cok can sıkıcı arizalara sebebiyet vermeden bir elektrikci cagirip yaptirmanizda fayda var..bigisayar muhendisisiniz madem.ustaya vereceginiz 100 tl size cok fazla dokunmaz diye tahmin ediyorum.

Beni yanlış anladınız. Buna gerçekten üzüldüm. Şahsen bir konu ile ilgilenirken foruma sormadan önce internette benzer problemleri-çözümleri tararım. Kullandığım anahtar kelimeler eksik olacak ki çözüm bulamadım ve buraya sordum. Avizeyi kendim asarım, yerinden oynayan prizi kendim sabitlerim, aynanın elektrik kablosunu da kendim bantladım. ve bunları yapmaktan zevk alırım. bunun nesi kötü ?.
Yapamazsam, risk taşırsa tabii ki ustayı çağıracağım. Çılgınca birşeyler yapacak olsam buraya da sormazdım, aklıma geleni yapardım. Değil mi ?
iyi akşamlar dilerim

kimse kusura bakmasın anlayanda elektrik işi yapıyor anlamayanda ondan sonra vay efendim tesisatım yandı mal kaybı oldu vb. ben isterimki herkes mesleğini yapsın ehliyeti olmayan arabaya BİNMESİN mantık budur belkide biz bundan kaybediyoruz

Beni yanlış anladınız. Buna gerçekten üzüldüm. Şahsen bir konu ile ilgilenirken foruma sormadan önce internette benzer problemleri-çözümleri tararım. Kullandığım anahtar kelimeler eksik olacak ki çözüm bulamadım ve buraya sordum. Avizeyi kendim asarım, yerinden oynayan prizi kendim sabitlerim, aynanın elektrik kablosunu da kendim bantladım. ve bunları yapmaktan zevk alırım. bunun nesi kötü ?.
Yapamazsam, risk taşırsa tabii ki ustayı çağıracağım. Çılgınca birşeyler yapacak olsam buraya da sormazdım, aklıma geleni yapardım. Değil mi ?
iyi akşamlar dilerim
Ustadim bisey dedigimiz yok.insanin kendi isini kendisinin gormesi guzel bisi fakat sizin yaptiginiz prizi yerine vidalama veya kablo bantlama vs bunlari akli selim herkes yapabilir zaten..diger istediginiz seyleri gercekten yetkili bir elektirkcinin yapmasi lazim.burdan tarif etmekle olacak is degil..sizede iyi aksamlar.

teşekkürler
Ben yapilan iste bir yanlislik görmedim. Evdeki butyn lambalar anahtara basinca yanip sonuyor. Yanlislik nerede. Sizin istediginiz gibi olmamasi yanlis oldugu anlamina gelmez. Elektrikcilere durduk yere laf soylemeyin. Ayrica 2 dugmeli anahtar dediginizin adi komütatör. Tekrar diyorum anlattığınız sistem ile cekilmis olan kablolar dogrudur ve birbirini destekler. Kimseye bir seyi bilmedigi icin neden bilmiyorsun demem ama elektrikcinin yanlis yaptigini anlayacak kadar bilgi sahibi iseniz odadaki buatin yerini de bulun bir zahmet. Durun onu da elektrikci tarif etsin. Yuzde 99 anahtar grubunun uzerinde olur. Ayni duvarin ters tarafina bakabilir. Eger orda yoksa da en yakinda gordugunuz buatlari acip kablolari 2 kisi biri cekip biri bakma yontemiyle ya da kablo bulma cihazi ile tespit edebilirsiniz. Tabi yine elektrikcinin yanlis yaptigini anlayacak kadar bilgi sahibi oldugunuz icin enerjiyi kesmeyi akil edersiniz. Kestikten sonra da sigortanin faza degil notre baglanmis olma ihtimaline karsi olcu aleti ile kontrol edersiniz. Yine cik bilgili oldugunuz icin komutatore buattan uc kablo inip birini faz diger ikisini desant olarak kullanacaginizi, faz olani sigortadan gelen faza desant olanlari iki farkli lamba icin ayri ayri çektiğiniz kablolara baglayacaginizi biliyorsunuzdur zaten. Notru de buattan her iki labaya da ayri cekmenizin daha dogru olacagini da hatirlatamama gerek yoktur diye dusunuyorum. Komutatorun icini de gormussunuzdur. Bir tarafta tek giris olan yere fazi diger tarafta iki giris olan yere desantlari baglamaniz gerektigini hatirlatmama bile gerek yok. Desant olarak tabir ettigim kablonunda elektrikci agzi ile anahtardan itibaren akimi lambaya goturen kablo oldugunu, ama literaturde @UzMaN 41 abimizin tarifbettigi sekilde baska tanimi oldugunu elktrikcinin yanlisini bulan bilgisayarci zaten coktan hatmetmistir. Baska zaten cok iyi bildiginiz ama yine de benim hatirlatmamin gerek olmadigi konu var mi? Ya da benim hatirlatmamayi atladigim bir yer?

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri