Giriş-Çıkış modül adreslemeleri

shox

Katılımcı Üye
C200HX cpu44 rack üzerinde resimde 3 numara ile işaretli yerdeki modüller takılı.
Programı derlediğimde hata vermiyor online olup hata denetimi yaptığımda da hata vermiyor ama modül çıkışda vermiyor ve modül üzerindeki ledlerde yanmıyor.
Modül dizilimiyle ilgili hatada almıyorum plc üzerinde hata ledide yanmıyor.
bu durumda acaba adreslemelerimi yanlış yapıyorum diye düşünüyorum.
Omron programlayan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkür ederim.
Omron giriş çıkış adresleme.jpg

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Uzun zaman önce omron cpm1a modelini kullanmıştım.

Onda çıkış adresleri 10.01 - 10.02 şeklinde idi. Modelden modele farketmiyorsa deneyin derim.
(Ben 1001- binbir- gibi okur söylerdim. -on nokta bir- yerine)

Sayın @huh bu model rack montajlı modellerden yani modülü hangi sıraya takıyorsanız o sırayı kullanmanız gerekmez mi?
Ama dediğiniz gibide yarın deneyeceğim.

Fikir vermesi açısından bir görsel paylaşıyorum buna çok benzer bir yapıda modüllerim takılı.

Omron-C200HX-CPU44-PA204-CLK21-plc-others-picture.jpg

Son düzenleme:
Sanırım dediğiniz gibi 10 ile olacak yarın dener sonucu bildiririm Teşekkür ederim.

@huh adreslemeleri 10.00 gibi yazınca program bunu memory bt olarak görüyor çünkü giriş çıkış tablosunda 10 numaralı rack girişi boş olduğundan ou dahili bit olarak algılıyor ama 1.01 veya 2.01 gibi yazınca o sokette modül olduğundan adreslemelere otomatik olarak Q adresi ibaresini kendisi koyuyor.
Sanırım burada başka bir durum var mesela modüllerin üzerinde V+ diye bir klemens girişi var acaba buraya haricen +24V. uygulamak gerekiyormu bilemedim modüle zarar vermeyeyim diyede denemedim açıkçası :)

Deltada pt100 termo vb. Modülleri ilk kullandığımda ışıkları yanık görünce beslemeyi unutup programı denemiş ve başarılı olamamıştım. 24v beslemeyi farkedene kadar epey program yazdığımı bilirim.

Ama sizin modüllerin katline vesile olmakta istemem doğrusu.[emoji846]

Verdim enerjiyi ama birşey değişmedi anlamadım bir eksiklik var ama nerede bulamadım.
Sağolsun omron teknik servisi arıyorum onlarda sadece modül ve plc pdf dosyasını yollamaktan başka birşey bilmiyorlar tek yaptıkları döküman dağıtmak şu şöyle olur şunu yap diyecek kapasitede birisi henüz telefonlarıma çıkmadı.

@huh çözdüm olayı. Dediğiniz gibi COM ucuna -0vDC verip V+ ucuna +24 verdim ilk başta çalışmadı ama dipswitch lerin hepsini OFF yapıp tekrar ON yapınca bu sefer çalıştı
Buradan anladığım kadarıyla Hardware konfigürasyonunu bu dipswitch birtanesi aktif etti.
Yalnız burada birşey oldu oda modüllerden birtanesinin çıkış transistörleri yandı çöpe çıktı neyseki fazlalıktı :D :D

Şimdi sıra Giriş modülünde inşaAllah ona birşey olmaz onun yedeği yok tek modül ama 64 girişi var kısmette bakalım ne olacak :) :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: huh
Önceki mesajlarda verdiğim ikinci pdf de dip swiç ayarlarından bahsediyordu. Bir bakın bence.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri