GES Kurulumu Sonrası Kompanzasyon Panosundaki NH Bıçaklı Sigortaların Gitmesi

kaganege

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda(GES Projeleri fabrika çatılarında yaygınlanşmaya başladıktan sonra) çevremdeki fabrikalardaki elektrikçi arkadaşlarım ile yaptığımız tartışmalarda fabrikada çatılarına Güneş Enerjisi Panelleri(GES) koydurduktan sonra kompanzasyon panolarında ki NH Bıçaklı sigortalarda ara ara(zaman aralığı belirli olmamak ile beraber) gittiklerini veya yandıklarını söylüyorlar. Bu durumun GES sistemi kurulmadan önce kompanzasyon panolarının yıllarca sorunsuz çalıştıklarını söylediler.(ufak tefek ekipman değişimleri hariç)

Benim aklıma "Rezonans" durumunun sebebiyet verebileceği geldi fakat emin olmamak ile beraber bunun ile ilgilide kaynak bulmakta zorlandım.

Siz değerli tecrübeli meslektaş ve çalışma arkadaşlarımın bu durum ile ilgili fikir ve çözümlerini öğrenmek için açığım.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
güneş enerji santralinde çalışıyorum, (kapasitif-reaktif enerji yüksekselmesinden dalgalanma yapıyor) reaktiften ceza gelmeye başlayınca Şönt reaktörlerlü kompanzasyon panosu kurdurduk sorun düzeldi..

NH sigortalar,en güvenilir koruma aygıtıdı-
dır.Olay,kalite , düşük değerde seçim ve-
ya montaj hatası ( gevşek bağlantı / sıkış-
tırma eksikliği ) ile ilgil olabilir.Belli bir sü-
re,akım takibi yapmakta yarar var.

güneş enerji santralinde çalışıyorum, (kapasitif-reaktif enerji yüksekselmesinden dalgalanma yapıyor) reaktiften ceza gelmeye başlayınca Şönt reaktörlerlü kompanzasyon panosu kurdurduk sorun düzeldi..
Öncelikle çözüm öneriniz için teşekkür ederim, şönt reaktör bütün kompanzasyon panolarında içeriyor. %7 geçirgenlikli şönt reaktör kullanıyorlar farklı özel bir üretim veya özellikli ise reaktörünüz paylaşmanızı rica edebilir miyim.
NH sigortalar,en güvenilir koruma aygıtıdı-
dır.Olay,kalite , düşük değerde seçim ve-
ya montaj hatası ( gevşek bağlantı / sıkış-
tırma eksikliği ) ile ilgil olabilir.Belli bir sü-
re,akım takibi yapmakta yarar var.
Merhabalar,

Dediğiniz kontrollerin hepsi yapıldı bir sorun görülmedi,
ELECTRONICON marka Kondensator, Benedict marka kontaktör kullanılıyor de-şarj dirençli, panolar üzerinde de 120amperlik NH bıçaklı sigortalar yer alıyor.

Dediğim gibi farklı süre zaflarında ara ara bu olay gerçekleştiği için GES etkenli bir durumun sistem üzerinde etkisi olabilir diye düşünüyoruz.

Son düzenleme:
Öncelikle çözüm öneriniz için teşekkür ederim, şönt reaktör bütün kompanzasyon panolarında içeriyor. %7 geçirgenlikli şönt reaktör kullanıyorlar farklı özel bir üretim veya özellikli ise reaktörünüz paylaşmanızı rica edebilir miyim.

Merhabalar,

Dediğiniz kontrollerin hepsi yapıldı bir sorun görülmedi,
ELECTRONICON marka Kondensator, Benedict marka kontaktör kullanılıyor de-şarj dirençli, panolar üzerinde de 120amperlik NH bıçaklı sigortalar yer alıyor.

Dediğim gibi farklı süre zaflarında ara ara bu olay gerçekleştiği için GES etkenli bir durumun sistem üzerinde etkisi olabilir diye düşünüyoruz.

Ekli dosyalar

• 20211026_122209.jpg
    20211026_122209.jpg
    308 KB · Görüntüleme: 45
  • 20211026_122205.jpg
    20211026_122205.jpg
    374.9 KB · Görüntüleme: 44

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606