Ges inverter seçimi

elifsm

Üye
GES de inverter seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kullanacağın panellerin gücüne.
Panellerin kaçarlı olacağına
kullanım amacına göre sıralayabilirisn

sonyanın dediğini biraz terimsel anlatayım. seri bağlı panel dizilerinin toplam gücünün inverterlara yüklenme oranı 1.20-1.30 arasıdır. örneğin paneller toplamda 120Kw lik dc güç sağlıyorsa DC/AC=1,20-1,30 oranına göre 100 kWA lık bir inverter kullanabilirsin. fakat iş bununla bitmez inverter datasheeti baz alınarak seri paneller belli bir sayı aralığında olmalıdır. yoksa invertera bağlı mpptler zarar görebilir.

Hakan Bey güzel özetlemiş. Datasheetlerde Voc, Impp , Vmpp ve sıcaklık katsayıları bulunmaktadır. Bunlar üzerinden hesaplamalar yapılır. 1,20-1,30 oran şu anda en ideal görülen oranlar fakat inverter firmaları %50 hatta daha fazla yükleme yapılabildiğini söylüyor. Tedaş proje onayında istenilen panel-inverter uyumluluk hesapları var. İsterseniz onları da paylaşabilirim.

Hakan Bey güzel özetlemiş. Datasheetlerde Voc, Impp , Vmpp ve sıcaklık katsayıları bulunmaktadır. Bunlar üzerinden hesaplamalar yapılır. 1,20-1,30 oran şu anda en ideal görülen oranlar fakat inverter firmaları %50 hatta daha fazla yükleme yapılabildiğini söylüyor. Tedaş proje onayında istenilen panel-inverter uyumluluk hesapları var. İsterseniz onları da paylaşabilirim.
Bunları ben rica edebilir miyim acaba?

Merhaba. Ben bağ evim için 5 tane lamba 1 TV 1 mini dolap(bu tam belli değil) çalıştıracak bir sistem yapmak istiyorum. Akü, inverter, akü şarj cihazı ve lazım olacak başka birşeyler var mı? Kaç amper akü ve inverter nasıl alayım? Akü ve inverter arabamın bagajında duracak.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri