Ges-invertör arızası

Sakinci78

Üye
Merhabalar değerli arkadaşlar;

1MW' lık GES toplamda 20 ad. KACO marka invertöre sahibiz.Ve bu invertörlerden biri diğer invertörlere göre çok daha fazla ısınıyor ve de üretimin pick nokta yapacağı vakitlerde sanki bir şekilde kendini koruma alıyor ve anlık değerini belli bir değerden sonrası için arttırmıyor.(Örn anlık 40 kW sbt diğer invertör 43-45 kw üretimde iken). İnvertörlere bağlı panel köntrolü, konnektör bağlantıları,invertör içi sigorta kontrolleri ve son olarak fan temizliği de yapılıdı ne sıcaklıkta bir değim var ne de üretim değerinde.Cihazın sıcaklığının artışı en büyük etken lakin başka nasıl farklı bir arıza ya da durum olabilir.

Görüşlerinizi bekliyorum,kısacası invertör kendini neden keser??

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

1MW' lık GES toplamda 20 ad. KACO marka invertöre sahibiz.Ve bu invertörlerden biri diğer invertörlere göre çok daha fazla ısınıyor ve de üretimin pick nokta yapacağı vakitlerde sanki bir şekilde kendini koruma alıyor ve anlık değerini belli bir değerden sonrası için arttırmıyor.(Örn anlık 40 kW sbt diğer invertör 43-45 kw üretimde iken). İnvertörlere bağlı panel köntrolü, konnektör bağlantıları,invertör içi sigorta kontrolleri ve son olarak fan temizliği de yapılıdı ne sıcaklıkta bir değim var ne de üretim değerinde.Cihazın sıcaklığının artışı en büyük etken lakin başka nasıl farklı bir arıza ya da durum olabilir.

İnverterde herhangi bi alarm yazmıyor mu ? Sıcaklıktan dolayı kesiyor diyorsunuz , manual(datasheet) inde baktiginizda ne yazıyor.

Hocam invertör yapılandırılması yapılırken ayarları yanlış veya eksik yapılmış olabilir mi ? Arayüzüne girip kontrol etseniz max. güc değeri nedir.

Hocam invertör yapılandırılması yapılırken ayarları yanlış veya eksik yapılmış olabilir mi ? Arayüzüne girip kontrol etseniz max. güc değeri nedir.
Evet o da aklımıza geldi baktık max değer 52 kw yani bir sıkıntı yok.Sınırlandırma yüksek.
İnverterde herhangi bi alarm yazmıyor mu ? Sıcaklıktan dolayı kesiyor diyorsunuz , manual(datasheet) inde baktiginizda ne yazıyor.
Alarm ya da arıza kodu yok.Bu yüksek sıcaklıktan olma durumu sadece bizlerin bir tahmini.Görünürde yetkililer de invertörde hata yok panel ve bağlantı kontrolü yapın diyorlar.DC Sigorta değişimini de yaptık o anlamda ilk orda bir sıkntı gözüküyordu.

1MW' lık Ges toplamda 20 ad. KACO marka invertöre sahibiz.Ve bu invertörlerden biri diğer invertörlere göre çok daha fazla ısınıyor ve de üretimin pick nokta yapacağı vakitlerde sanki bir şekilde kendini koruma alıyor ve anlık değerini belli bir değerden sonrası için arttırmıyor.(Örn anlık 40 kW sbt diğer invertör 43-45 kw üretimde iken). İnvertörlere bağlı panel köntrolü, konnektör bağlantıları,invertör içi sigorta kontrolleri ve son olarak fan temizliği de yapılıdı ne sıcaklıkta bir değim var ne de üretim değerinde.Cihazın sıcaklığının artışı en büyük etken lakin başka nasıl farklı bir arıza ya da durum olabilir.

Termal kamera mevcut ise termal kamera ile panelleri kontrol etsenize. Panellerde kısa devre veya bir sorun olabilir.

şundan panel inverter uyumluluğuna bak bakalım belki ekstremum değerleri için panel-inverter uyumlu değildir stringdeki seri panel sayısını düşürürsün. ayrıca invertera güneşten korunmuyorsa, güney cepheye kurulduysa o da sıcaklığını arttırıyor. bunların hepsi olması gerektiği gibiyse stringlerden birini iptal et bakalım devam edecek mi eğer ederse o inverterdaki bir stringi başka boşta mpptsi olan invertara bağlayabilir veya dediğim gibi seri panel sayısını düşürebilirsin.

Ekli dosyalar

• Panel-Evirici Uyumluluk-2022.xlsx
    12.3 KB · Görüntüleme: 14

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri