GES için birkaç soru, yardımcı olabilir misiniz?

hvsfgvvv

Üye
Merhaba forum üyeleri, yeni mezunum ve bir firmada yetiştirilmek üzere çalışıyorum, herkesi çok sıkboğaz etmek istemediğimden biraz da internet üzerinden sorularım ile kesiti genişletip akışı serinletiyorum :)

1-Aküyü seri bağlayarak voltajı artırmanın ve ya tam tersi paralel bağlayıp akımı artırmanın sistem tasarımlarında inverter-akü uyumu haricinde bir sebebi var mı yoksa sadece inverter 24 volt 12V aküleride 2 seri gerisi paralel yap 24 volt sistem invertere uysun şeklinde bir mantık mı var yoksa arkasında elektrik üretiminde ve depolamasında gerçekten faydali bir bilgi var mı ?

2-Aynı sorunun güneş paneli versiyonunu da sormak istiyorum, tek amaç inverterin çalışma aralığı ve nominal çalışma voltajına uyum sağlayacak şekilde paralel-seri ayarı yapmak tamamen invertere uyumlu olması için mi yoksa belli başlı akım ve voltajlar elektrik üretiminde bazı hesaplamalar ile gerçekten verimli olduğu için mi bu uyumları yapıyoruz, öyle ise ben bu hesaplamalara nasıl erişebilir bakıp inceleyebilirim ?

Büyük sistemlerin tasarımlarında pvsyst kullanıyorum , bu tarz matematık ıslerinden kurtarıyor tabi ama işin arkasındaki mantığı öğrenmek istiyorum, hatalı yazım, bilgim, eksik düşüncem olabilir bu yüzden yanlışlarım için şimdiden özür dilerim :)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
genç insan seni sevdim, adam gibi soru sordun. ustalarımın affına sığınarak bildiğim kadarıyla cevap vereyim.( bu arada tamirciyim, hani mühendis veya iş sahibi değilim) şimdi birinci şık. akülerimi seri bağladım ne oldu? kapasitem arttı (amper) ama gücüm yine aynı (voltajım) bana ne avantaj sağlar? hizmet süremin artmasını sağlar. (örnek: 100 amperlik bir akü ile 2 saat çalışırken X 4 akü diyelim = 8 saat çalışırım)
ikinci şık; 12 voltu 220 volta çıkarmak için harcadığın enerji ve sistem 18 kat kadar güç gerektirirken 24- 36- 48 voltta orantılı olarak düşer. yani düşük voltajı yükseltmek zordur (emek) ama yüksek voltajı yükseltmek kolaydır. yukarıda ne yaptık aküleri seri bağladık çalışma zamanımız arttı, şimdi paralel yaptık ne oldu? gücümüz küçük ama çalışma voltajımız yüksek, sistem daha az yoruluyor fakat süremiz kısa. biz elimizde olan 4 aküyü kullanalım sistem de 24 volt olsun çalışma sürem ne olur? 4 saat eeee kazanç nerede? kazanç sistemin daha rahat çalışması. matematiksel hesaplar benim işim değil. ne kayıp hesaplarım nede kablo.
şimdi gelelim geslere sistem çok farklı değil yukarıda anlattığım mantığın aynısı.

şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. yeni sistem invertör (ter) yani eviriciler o kadar çok çeşitleri var ki ben yetişemiyorum hele hele yenileri hiç tamir edemiyorum. uygun panel sayısı ve evirici direkt sana 220 volt veriyor ama sadece gündüzleri ve akülere ihtiyaç duymuyorsun. yani konunun teknik detayları öyle genişliyor ki, işin içinden çıkmak bazen çok zor oluyor. peki çözüm nedir? ihtiyaca yönelik paket(ler) hazırlayıp sunmak. bir bağ eviyle bir villayı karıştırmamak lazım. 12 metre bir yat ile 25 metre bir yatı karıştırmamak lazım. 30-40 metre kuyudan su çekip 3 dönüm tarlayı sulayan çiftçiyle ( düz tarla kot farkı yok diye) bir de 80-100 metreden su çekip kot farkı olan yerdeki dönümlerce tarla sulayan çiftçiye aynı sistem ve paketi sunamayacağını sanırım anladın.

genç insan seni sevdim, adam gibi soru sordun. ustalarımın affına sığınarak bildiğim kadarıyla cevap vereyim.( bu arada tamirciyim, hani mühendis veya iş sahibi değilim) şimdi birinci şık. akülerimi seri bağladım ne oldu? kapasitem arttı (amper) ama gücüm yine aynı (voltajım) bana ne avantaj sağlar? hizmet süremin artmasını sağlar. (örnek: 100 amperlik bir akü ile 2 saat çalışırken X 4 akü diyelim = 8 saat çalışırım)
ikinci şık; 12 voltu 220 volta çıkarmak için harcadığın enerji ve sistem 18 kat kadar güç gerektirirken 24- 36- 48 voltta orantılı olarak düşer. yani düşük voltajı yükseltmek zordur (emek) ama yüksek voltajı yükseltmek kolaydır. yukarıda ne yaptık aküleri seri bağladık çalışma zamanımız arttı, şimdi paralel yaptık ne oldu? gücümüz küçük ama çalışma voltajımız yüksek, sistem daha az yoruluyor fakat süremiz kısa. biz elimizde olan 4 aküyü kullanalım sistem de 24 volt olsun çalışma sürem ne olur? 4 saat eeee kazanç nerede? kazanç sistemin daha rahat çalışması. matematiksel hesaplar benim işim değil. ne kayıp hesaplarım nede kablo.
şimdi gelelim geslere sistem çok farklı değil yukarıda anlattığım mantığın aynısı.

şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. yeni sistem invertör (ter) yani eviriciler o kadar çok çeşitleri var ki ben yetişemiyorum hele hele yenileri hiç tamir edemiyorum. uygun panel sayısı ve evirici direkt sana 220 volt veriyor ama sadece gündüzleri ve akülere ihtiyaç duymuyorsun. yani konunun teknik detayları öyle genişliyor ki, işin içinden çıkmak bazen çok zor oluyor. peki çözüm nedir? ihtiyaca yönelik paket(ler) hazırlayıp sunmak. bir bağ eviyle bir villayı karıştırmamak lazım. 12 metre bir yat ile 25 metre bir yatı karıştırmamak lazım. 30-40 metre kuyudan su çekip 3 dönüm tarlayı sulayan çiftçiyle ( düz tarla kot farkı yok diye) bir de 80-100 metreden su çekip kot farkı olan yerdeki dönümlerce tarla sulayan çiftçiye aynı sistem ve paketi sunamayacağını sanırım anladın.
Çok teşekkür ederim , gerçekten merak ettiğim bir şeyin yanıtını alabildim net bir şekilde çok sağolun, zaten böyle güzel cevaplar biz mühendisler ve ya iş yeri sahiplerinden pek çıkmıyor (tabiki istisnalar olabilir) sizin gibi yıllarını veren ustalardan çıkıyor. Geçenlerde iş yerinde yillik tecrübesi benden fazla olan bir mühendise asenkron motorların tükettiği enerji ve demeraj akımı ile ilgili bir soru sormuştum 'zamanla oturur böyle şeyler, tecrübe meselesi' diye cevap aldım mesela.. birde senin aciklayici cevabına bak.. Tekrardan teşekkürler ustam

Çok teşekkür ederim , gerçekten merak ettiğim bir şeyin yanıtını alabildim net bir şekilde çok sağolun, zaten böyle güzel cevaplar biz mühendisler ve ya iş yeri sahiplerinden pek çıkmıyor (tabiki istisnalar olabilir) sizin gibi yıllarını veren ustalardan çıkıyor. Geçenlerde iş yerinde yillik tecrübesi benden fazla olan bir mühendise asenkron motorların tükettiği enerji ve demeraj akımı ile ilgili bir soru sormuştum 'zamanla oturur böyle şeyler, tecrübe meselesi' diye cevap aldım mesela.. birde senin aciklayici cevabına bak.. Tekrardan teşekkürler ustam
bak ben söyledim zaten tamirciyim diye, öyle sizlerin yaptığı mühendislik hesabı ne yapabilirim, ne de yaparım. bana getir arızalı kartı, makineyi arızayı bulur yaparım. çoğu zaman da ne işe yaradığını bile bilmem. al benim yazım arasına 3-4 tane mühendislik hesap koy (şu kadar watt motor şu kadar amper çeker işte şu kadar kW ihtiyaç var uzat ta uzat roman olur. büyüklük görecelidir. senin bildiğini ben bilmek zorunda değilim. benim bildiğimi yaptığımı sen bilmek zorunda değilsin. senin işin teknik bilgi- matematiği, benim işim el emeği parça bilgisi ve hamallığı. yazımda nerdeyse bir tane mühendislik bilgisi yok, hesabı yok. ben bildiğimi şablon olarak verdim, senin işin mühendisliğini kullanıp kullanmak. bu arada bana değil foruma teşekkür et. forum sayesinde varım.

Akülerin seri veya paralel bağlanmasında gūçleri (P=V*I) toplanır. Panelde de durum aynıdır. Eviricide (inverter) gereken gerilime göre bağlantı şekli belirlenir. AC220V'a çevirilecekse ve inverterin desteklediği en yüksek gerilim (volt) kademesi hedeflenir. Makas ne kadar darsa kayıplar o oranda azalacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri