Gerilim verilince devrenin kısa devre olması

Herkese iyi akşamlar. Bir kart tasarımı yaptım. Yaptığım tasarımda kartın üzerinde herhangi bir komponent bağlı değil. Multimetreyle kısa devre var mı diye bakıyorum hiç kısa devre yok fakat devreye 24 volt verdiğim zaman 24 volt ile 5 volt, 3.3volt ile gnd kısa devre oluyor. Kısa devre olmasına rağmen multimetre ile ölçtüğümde istediğim gerilim değerlerini alabiliyorum. 2 gündür çözüm arıyorum sizce sebebi nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

Bir gerilim regülatörünün çıkışında mesela 12 volt olsun 5 volt yada 3.3 volt. Kısa devre varsa gerilim okumazsınız. Gerilim var ise kısa devre de yoktur. Bu kural değişmez kuraldır.

Gerilim regülatörlerinin çıkışında voltaj var ise ? Kısa devre olduğunu nereden nasıl anlıyorsunuz?

Kısa devre olan noktada aşırı ısınma olur. Devrenizde ısınma varmı?

Şemanızı ve yaptığınız uygulama devreyi eklerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Kısa devre olduğunu multimetreyi kısa devre modunda açınca ötüyor öyle anladım. Bende anlamlandıramadım çünkü. Komponentler takılınca motor sürücü aşırı ısınıp yanıyor. Takılı değilken herhangi bir ısınma mevcut değil. Şemayı izin alıp paylaşayım.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Kısa devre olduğunu multimetreyi kısa devre modunda açınca ötüyor öyle anladım. Bende anlamlandıramadım çünkü. Komponentler takılınca motor sürücü aşırı ısınıp yanıyor. Takılı değilken herhangi bir ısınma mevcut değil. Şemayı izin alıp paylaşayım.

Devre üzerindeki yüksek kapasiteli bir elektrolitik kondansator kısa devre varmış gibi bir sonuç verebilir.

Devreyi inceleyelim. Motor sürücülerde h bridge v.s. mosfetler iletimde kalıp ana bara voltajini anlık kisa devreye düşürüyor olabilir.

Devredeki en yüksek kapasiteli kondansatör 47 uF değerinde. İlgili devre ektedir. İlgileriniz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• kısadevre.zip
    845.4 KB · Görüntüleme: 7
uygun voltajlar varsa sorun yok demektir. sürücünün aşırı ısınması yük akımının fazla olması yada pwm frekansının yüksek seçilmesinden kaynaklı olabilir.

Anladım teşekkür ederim :)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri