Gerilim ve akım arasındaki ilişki nedir?

Vecihi K

Üye
Arkadaşlar merhaba;

Gerilim ve elektrik akımını anlama noktasında ki araştırmam da sitenizi takip ediyor ve değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

Sorumu sormadan önce konu ile ilgili bildiklerimi yazmak cevapla ilgili daha hızlı sonuç vereceğini ümit ediyorum.

Bir iletken tele manyetik alan uygulandığında manyetik alanın yönüne göre iletkenin en uç noktasından başlayarak elektronlar diğer tarafa haraket ederler. Bu işlem sonucu iletkeni bir ucunda + yük fazlalığı diğer ucunda - yük fazlalığı oluşmaktadır. Bu şekilde telin uçlarında gerilim meydanan gelecektir.Manyetik alanın yönü değiştiğinde iletken uçlarındaki kutuplamada yön değişecektir. A.C. de bu işlem frekansa bağlı olarak saniyede 50 kez tekrarlanmaktadır.

Soru :

Aynı iletkenin telin uçlarını birleştirmeden bir amper metre bağlayıp zamanla yönü ve şiddeti değişen manyetik alan uyguladığızda neden bir akım değeri görememekteyiz.

Gerilim oluşa bilmesi için iletken telde bir elektron haraketi olması ve telin uçlarında zıt yük fazlalığı olması gerekmektedir. Elektrik akımı elektron akımı ise ampermetreden neden değer görülememektedir.

Saygılarımla

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...kim-carpma-etkisi-hakkinda-yardim/sayfa2.html

https://www.kontrolkalemi.com/forum/genel-aydinlatma/67261-led-aydinlatma-guc-hesabi.html

Bu konularda ve dahabirçoğunda gerilim akım iş güç enerji den bahsetmiştik,
biraz ilgili noktalar var, inceleyebilirsiniz.

Aslında dc ve ac motorların ve jeneratörlerin temel çalışma prensibine baksanız
şekillerle animasyonlarla anlatılıyor anlaması daha kolay olur,

Sizinde bahsettiğiniz gibi kanun şu,
bir tele değişken manyetik alan uygulanırsa telin uçlarında gerilim indüklenir,

alıntı;
Aynı iletkenin telin uçlarını birleştirmeden bir amper metre bağlayıp zamanla yönü ve şiddeti değişen manyetik alan uyguladığızda neden bir akım değeri görememekteyiz.
alıntı son.
Akım göremediğimizi kim söyledi?
Bunu denediniz ve akım göremediniz, bu sonucum çıkardınız?

Ampremetre dediğmiz devreye seri bağlanır,
yani telin iki ucuna ampermetrenin iki ucunu bağlamış olacağız bu durumda,
yani tel kısa devre olmuş olacak,
bu yaptığınız şuna eşdeğer,
bir motorun gerilim uyguladığımız uçlarına ampermetre bağlayalım,
ve motorun milini döndürelim,
ampermetreden akım değeri okuyabildiğinizi görürsünüz,
dc ve ac motor ile deneyin tekrar yazalım,
ben denedim.

Generatörlerde paralel çalışma şartlarında senkron devre ulşatırılıp ikazlandığında satator sargı uçlarında gerilim indüklendiğini görmekteyiz. Elektron haraketi mevcut ki gerilim indüklenmiş. Stator sargısın sargı uçları çıkartılıp akım trafosuna ordanda kesiciye gidmekte. Bilindiği gibi akım tarfoları primer sargıları kalın telli düşük sipir sayılı olduğunda iç direnci çok düşüktür ve iletken düz bir tel gibi sistemde yerini alır ve statorun sargısından çıkan iletkenin parçası gibi davranır. ilk sorumda bahsettiğim iletken telin uçlarını birleştilmeden ampermetre bağlama yı bu şekilde açıklaya bilirim.

Nerde nereye,
ampermetre bağladığınızda kısa devre oldu demektir.
Akım görülür,
Uygulanan manyetik alan çok hızlı değişiyor ve periyodik ise,
akım geçtiğini gözle algılayamazsınız o kadar.

Soruda manyetik alan uygulanıyor,
gerilim indüklendiği görülüyor,
ama ampermetre bağlanınca akım görülmüyor,
nasıl oluyor bu, kim diyor bunu,
tekrar soruyorum,
denediniz akım göremediniz bu sonucamı vardınız?

Faraday bizi kandırmamışsa o akımı görmelisin ama ampermetreyi paralel değil seri bağla devreye....

Aslında savunduğunuz konularda hem fikiriz. Hes teknikeriyim ve enerji santralinde çalışmaktayım. Generatör stator sargı uçlarına seri bağlı olan akım trafosun paralel çalışma esnasında sekonderine bağlı ampermetrede akım değeri görünmekdir.

İlk açıklamamda da belirttiğim manyetik alana maruz kalmış iletken telin en uc noktasın dan itibaren elktronlar manyetik alanın yönüne göre diğer yöne doğru haraket eder ve iletken tel uçlarında gerilim indüklenir. Bunda da hem fikiriz.

Sorum şu şekilde :

Bu iletken tel stator sargısı ve kesiciye kadar ulaşan sargı uçlarıdır. Bu sargı uçlarınada seri bağlanmış akım trafosu ve paralel bağlanmış gerilim trafosu mevcuttur. Paralellik şartlarını sağlamış fakat kesicisini kapatmamış generatörün gerilim trafosunda nominal voltajı görebilmekteyim fakat gerilimi meydana getiren elektron haraketini amper cinsinden ampermetreden görememekteyim. Bunun nedenini araştırmaktayım.

Hassasiyet sınıfı çok yüksek bir akım trafosu ve ampermetre bağlanmamış mı demektir.

Saygılarımla

Devreye seri bağlı akım trafosu var ama kesici açık olduğu için akım akmayacaktır. Bu nedenle de ampermetre sıfır gösterecektir.

Devreye seri bağlı akım trafosu var ama kesici açık olduğu için akım akmayacaktır. Bu nedenle de ampermetre sıfır gösterecektir.

Sayın sail14 peki sizce neden akım değeri görünmemektedir.

Aslında savunduğunuz konularda hem fikiriz. Hes teknikeriyim ve enerji santralinde çalışmaktayım. Generatör stator sargı uçlarına seri bağlı olan akım trafosun paralel çalışma esnasında sekonderine bağlı ampermetrede akım değeri görünmekdir.

İlk açıklamamda da belirttiğim manyetik alana maruz kalmış iletken telin en uc noktasın dan itibaren elktronlar manyetik alanın yönüne göre diğer yöne doğru haraket eder ve iletken tel uçlarında gerilim indüklenir. Bunda da hem fikiriz.

Sorum şu şekilde :

Bu iletken tel stator sargısı ve kesiciye kadar ulaşan sargı uçlarıdır. Bu sargı uçlarınada seri bağlanmış akım trafosu ve paralel bağlanmış gerilim trafosu mevcuttur. Paralellik şartlarını sağlamış fakat kesicisini kapatmamış generatörün gerilim trafosunda nominal voltajı görebilmekteyim fakat gerilimi meydana getiren elektron haraketini amper cinsinden ampermetreden görememekteyim. Bunun nedenini araştırmaktayım.

Hassasiyet sınıfı çok yüksek bir akım trafosu ve ampermetre bağlanmamış mı demektir.

Saygılarımla

Jenaratör çıkışında kullanılan gerilim trafosu,bu gerilimi ölçmek için çok küçük bir akım değerini çekmiş,çekilen bu akım değeri,akım trafosundaki sargılarda,jeneratör sarımının tam üzerinde iken(Kapalı devre bir şekilde de bu haliyle de olsa teşkil etmişken),bir burada çekilen akım değeri az olduğundan,herhangi bir indüksiyon akımına da neden olamadığından herhangi bir değeri gösterememiştir.Sizin kastettiğiniz asıl konunun,aslında gerilim ölçümünün yapılırken,az da olsa,bu gerilim trafosundan,yine ölçme amacıyla akıp giden elektronların,jeneratör sargısı üstündeki akım tarfosunda,az da olsa bir akımın geçmesine mutlaka neden olup da,bunun neden hassas olarak,bir akım trafosu yoluyla ölçülüp de farkedilememesidir,benim tam anladığım şekliyle eğer burada kastettiğiniz bu noktayı tam olarak doğru anladıysam.

Ancak ilk sorunuzdaki soru şeklinizde,"Uçların hiç birleştirilmeden değişken mağnetik alanın sargılara uygulanmış halinde ampermetreden neden akım geçmiyor" şeklindeki cevabınıza diğer üyelerimiz,bu nedenle ampermetrenin yüke paralele bağlanmaması (Kısa devre olması riski) ve kesinlikle seri bağlanması şeklinde tepkilerini dile getirebilmişlerdir.İlk mesajınıza göre bu cevaplar olağandır.Ancak benim alıntı yapmış olduğum son mesajınızda,bu işleme paralel bağlı gerilim ölçülmesini de devreye koymuşsanız,cevap da buna göre değişmiş oluyor.

Jeneratörü biz bir kenara bırakıp,220/110 volt,50 hz.,ac/ac değişimini yapan bir trafonun sekonderindeki 110 volt ac.yi ölçmeye çalışalım isterseniz.Dediğiniz gibi,ayni jeneratör sargılarının bir benzeri,trafo nüvelerinde değişken mağnetik alanda sekonder sarımın iki ucunda bir gerilimi de yine indükler.Ama siz bunu dijital bir multimetre ile paralel olarak ölçerken,bu sırada bu sarımlardan birinde var olan akım trafosunda veya pensampermetrede,bu geçen çok küçük akım miktarı (Elektron hareketi) sayısal bir değer şeklinde,eğer bu cihazlarımız,bunu sezecek kadar çok hassas da değilse hiç de görülmeyecektir.Yani sorunuzun son kısmında "Hassasiyet sınıfı çok yüksek bir akım trafosu veya ampermetre bağlanmamış mı demektir.?" şeklinde sorduğunuz sorunuzun cevabı bu noktada "Evet!" olmuş oluyor.Haklısınız çok aşırı hassas bir cihazımız da olsaydı bunu dahi kolaylıkla sezip ölçebilecekti,ama malesef sıradan yapılmış olan bu cihazların sezgisi de bu noktada yetersiz kalmış oluyor.

Tebrik ediyorum ben sizi,niye diyeceksiniz?Bu işinizi sadece "iş olsun,torba dolsun" diye yapanlardan değil,"Neden böyle oluyor,nasıl böyle oluyor,böyle de olmaması lazım!" diyerek yaptığınız işte bilinçli olarak bir sorgulama yapıyor,kesin bilimsel temellere ve açıklamalara olayları tam dayandırmak istiyorsunuz.Sizin gibi düşünen insanlar,belki parmakla bile gösterilecek kadar bu ülkede az da olabilir! Sizin gibi araştırıcı insanlara bu ülkenin aslında çok çok ihtiyacı var. "Salla kafayı al maaşı" zihniyetinden tam olarak kurtulmadıkça,biz ne bilimde,ne teknolojide bir yerlere ne yazık ki hiç gelemeyiz.Ancak bu demek değildir ki özel sektör ve resmi kurumlar hiç teknoloji ve ar-ge çalışmasından çok uzaklar,hiç yapmıyorlar.Bu noktalarda da,hiç tahmin edilemeyen özel ve resmi kurumların çok güzel ve çok başarılı çalışmaları da meyvesini yeni yeni vermektedir.Sözüm yalnızca belirli bir kesime,daha fazlasına veya tümünü de içine alacak şekiliyle de değildir.Zaten başarı yolunda,faydalı,iyi olan düşüncelerin de temelllerini filizlendirmiş durumdasınız.Kolay gelsin,herkes sizin gibi inşallah böyle büyük ve detaylı,sürekli sorgulayarak düşünsün!.Canım Türkiyem,işte ancak o zaman ileri ve çok gelişmiş medeniyetler seviyesine,teknolojsine belki bir nebze daha da yaklaşabilir.Tekrar başarılar diliyorum.Saygılarımla.Not:"Canım Türkiyem" sloganı Cem Ceminay'dan bir alıntıdır,benim değildir.;)

Sayın binbaşı vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkür ederim. Sorumun cevabını tahmin edebilyordum fakat sizin gibi ustaların konu ile ilgili düşencelerinizi öğrenmem benim için çok değerliydi. Benzer düşüncelere sahipmişiz. Cevap veren tüm arkadaşarada teşekür ederim.

Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri