gerilim farkı

MAIN_LOOP

Onursal Üye
Onursal Üye
tuş takımı ie çalışan çok hassas ayarlı bir güç kaynağı yapıyorum. aşağıdaki isis denememde resimdeki gibi akım tamponu olarak kullandığım 2n3055 transistorunun base gerilimi ile kollektörden alınan gerilim arasında doğal olarak 0.6v eksik gerilim alıyorum. bu transistöre base uygulayacağım gerilim bir dac çıkışından olacak ve tuş takımından girilen voltaj değerleri ie voltaj ayarlanacak. yani base gerilimi 3.65 ise transistor çıkışındanda aynı gerilimi almak istiyorum.soft olarak kompanzasyon yapmak istemiyorum. bu 0.6 votluk gerilim farkının olmaması için donanımsal olarak bir çözüm önerisi olan arkadaş varsa yardımlarını bekiyorum. şimdiden teşekkürler.

fnuzn.jpg

Q2 base'ine çıkış transistörlerindeki kayıp kadar voltaj eklemek gerekiyor.
Bir opamp ilavesiyle sanırım yapılabilir:

(geri beslemedeki diyot sayısını arttırmak gerekebilir)

100k direnci base ile emiter arasına takınca isiste oldu fakat gerçekte olurmu bilmiyorum.yani akım çekince ne olacak acaba?

Akım çekilmeye başlandığında çıkış yine olması gereken seviyeye inecek, sonuçta darlington transistörü by-pass etme şansı yok.
İkinci şemadaki diğer sıkıntı; geri beslemeyi gerilim bölücü ile aldığınızda, op-amp giriş voltajı ve çıkış voltajı arasındaki ilişki oransal hale gelir. İstenen bu değil. Oysa diyot kullanıldığında opamp giriş değerine çıkışta hep aynı sabit değer eklenir. Şimdilik aklıma başka yöntem gelmedi. Selamlar.

şöyle bir yöntem nasıl olur simulasyonda oluyor fakat bir konsültasyon yapalım hocam.

transistorden sonraki çıkı gerilimini gerilim bölücü ile bölüp pic ad sine okutup tuş takımından girilen voltaj değerine ulaşıncaya kadar kendisi r2r yi ayarlıyacak. nasıl olur? sadece proportional bir ayar yapacak ve çıkış istenen değere gelince bırakacak.

O şekilde mutlaka olur ama mcu-yazılım müdahalesi olmayacaktı :)

Ek olarak; r-2r yerine pwm+dac daha iyi olur sanırım. Ya da dijital pot ?
Hem daha sade bir devre olur, hem de çok daha hassas çıkış ayarı yapılabilir.

O şekilde mutlaka olur ama mcu-yazılım müdahalesi olmayacaktı :)

Ek olarak; r-2r yerine pwm+dac daha iyi olur sanırım

:) :) mecbur kaldım. aslında bir smps gibi feedbackli ve herzaman kontrollü olmasını istememiştim. (köşeye sıkıştım :D)

Böyle olabilir mi? diyecektim olmaz, ölçümü rv1 toprak arasınddan yapmadım, ama böyle birşey belki uyarlanabilir.

O şase referansını kaydıran benim yukarıda voltaj takipçide kullandığım diyot değil mi :)