Gerilim Değişimi

Ag panosu çıkış gerilimini 230 V ölçtüğüm biryerde hattın sonuna doğru bir evin girişini ölçtüm 245 V çıktı :) Gerilim düşümünün aksi ispat oldu yani.Şaka bi yana sayaçtan sonra olan sigortayı açtım kapadım bir daha ölçtüm 220 çıktı.E buyrun burdan yakın şimdi.Evin sahibinin çok cihazını götürmüş bu olay.Ne olduğu ile ilgili düşünen ya da rastlamış ve olayın ne olduğunu çözmüş ya da duymuş arkadaşların yanıtlarını bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sigorta panosuna üç faz giriyorsa Sigorta panosunda nötr bağlantısı gevşek olabilir. Lojman dairesinde bahsettiğinize benzer bir olayla karşılaşmıştım kombi bu nedenle yanmış ve faz nötr gerilimleri çok dengesizdi (faz-nötr=280V). Yeni devreye aldığımız bir daireydi ustama nötr temassızlığı dedim 1 saat uğraştı sonunda ,bağlantıyı yapan elemanın sayaca nötr'ü girerken izoleyi yeteri kadar soymamış olduğunu gördük.

İlginize teşekkürler öncelikle.Tabi nötr gerilim farkının 220 gerilime bindiğini düşündük ama bağlantılardada herhangi bir eksikliğe rastlamadık.Hep böyle bi değişkenlik oluyormuş zaten.Bir normal ölçüm bir şaşırtıcı ölçüm.Muhtemelen nötr ile ilgili farklı durumlar neler olabilir peki.Genel olarak soruyorum bunu.Başka neler bu duruma neden olabilir.Böyle durumlarla muhtemelen birçok arkadaş karşılaşacak.Karşılaşma anında akıldan hangi olasılıklar geçmeli diye soruyorum bunu.

arkadasım kolay gelsın oncelıkle hattın nasıl bır hat oldugundan bahsetmemıssınız .sız sadece gırıstekı notr kontrol ettınız ama hat boyunca kablonun ne durumda olduguna baktınızmı acaba hattakı herhangı bır kırılmada sıstemde bunu meydana getırır dıye dusunuyorum.ayrıca ag panosundakı ana notr baglantısını kontrol etmelısınız mutlaka .ben sımdı ana notr hattında sorun oldugunu vede dıger bır bınada yada baska bır cıhaz devreye takıldıgında onun dıger faza baglı oldugunu vede orada bu cıhaza bır kacagın oldugunu dusunuyorum.yıne burada konu acan salserol adlı uye arkadasda aynı sorundan bahsetmıstı vede daha sonra arızayı buldular vede bızımle paylastılar ıncelersenız .voltaj ıle ılgılı soru konu baslıgı

hocam önce hat 3 faz nötr sokak fazı hattı.o çıkıştaki bütün fazlarda evleri ölçe ölçe gittik zaten.benimde aklıma devreye giren bir cihazdan diye bi yaklaşım geliyor.ama bu başka aboneyi nasıl etkiler diye düşünüyorum.sonuçta etkileşim sonraki abonelerdede olur.e sadece o evdeki bi cihazın devreye girdiğinde nası bişi olur buda aklıma takılıyor..diğer faza bağlı olduğu ne demek ayrıca.trafonun ag nötr buşinginde bi kayma olsa dicem bütün aboneler etkilenir ama başka evlerde böyle bi sorunla karşılaşılmamış.tek sonuç olarak bence başka bi fazdan bir bindirme ya da çıkış nötr gerilimi ile hattın sonundaki abonenin nötr gerilimi arasında ilk bahsettiğim fark kadar fark var.Ya da bilemiyorum

sımdı sızın dedıklerınıze gore dırekten eve baglanan kablodakı notr hattının baglantısında sorun olabılır.dırekten ıtıbaren kontrol etmelıyız

arkadaşlar bu arızalar tedaş personelinin sıkça karşılaştığı bi arıza birçok defa bizde yaşadık ama sonuç genelde hep aynıdır tamamen nötrün zayıflaması buna birçok etken var trafodaki fazlar arası dengesizlik şebekedeki fazlar arası dengesiz yüklenmeler iletkendeki klemens bağlantılarının gevşek olması şebekede hat sonlarında topraklama olmaması şebekede fazlar arasındaki dengesizlik 1 fazın aşırı yükselmesine diğer fazında aşırı düşmesine sebep olur tamamen nötrün zayıflamsıyla alakalı nötr hattını güçlendirmeden bu arızanın çözümü çok zor tabi şebekedeyse

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri