Gerilim değerini nasıl hesaplayabilirim?

morbeyaz

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Ben bir güç hesabı yapmak istiyorum ama aklıma takılan bir soru var. Bende 25 watt bir ampul olsun ve ben bunu kaç volt ile çlıştıaracağımı nasıl hesaplayabilirim?
Eğer formül bu ise ben yapamadım. :-[ P= U.I Yada başka bir formülmü var? İllede bu bir ampul olması gerekmiyor. Bir makina veya başka bir cihazda olabilir voltu hesaplayabileceğimiz. Teşekkür ederim.

Konu başlığı değiştirilmiştir.

Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz.

Düzenleme: Abuzettin20

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
25 watt ampulün üzerine bakarsınız.Kaç voltta çalışacağı yazar.O voltta çalıştıracaksınız.

Cihazların kaç volt ile çalışacağı üretici tarafından bildirilir.
siz o gerilim değerinde çalıştırırsınız ve gücüne göre akım çeker.

Sayın m-usta-fa

Ben hangi ampul veya cihazın üzerinde kaç volt ile çalıştığının yazıldığını biliyorum. Bu cevap benim için yeterli değil. Ben bu hesabın nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum. Bir elektrikçi arkadaşıma 5 kva bir jenaratöre kaç amperlik sigorta takmam gerektiğini sordum. Bana kafadan şu kadar tak dedi. Bende araştırdım ve önce kosinüs ile çarpılıp sonra bine bölünmesi gerektiğini öğrendim. Yüzeysel değil, derinlemesine öğrenmeyi seven biriyim. Bilenlerden yazmalarını rica ediyorum. Teşekkür ederim.

Sayin morbeyaz,elimden geldigince konuyu su sekilde aydinlatmaya calisayim.Ilk once, gerilimin tipi bilinmelidir:
AC mi DC mi. AC ise 1 fazli mi 3 fazli mi.
Ne yazik ki elektrikte, her zaman her kosulda uygulanabilecek tek bir akim-gerilim-guc iliskisini iceren tek bir sabit formul yoktur.
Eger DC gerilimden bahsediyorsak : P=U.I formulunden kolayca hesaplayabiliriz.
Eger AC gerilimden bahsediyorsak :
1 fazli devreler icin : P=U.I.Cosfi formulunu kullaniriz.Bu formulde, yukunuz, armut ampul,utu,isitici gibi bobin icermeyen ohmik dedigimiz bir yuk ise Cosfi=1 aliriz.Yok eger yukunuz camasir makinasi,sac kurutma mak vs gibi motor veya bobin ihtiva eden bir yuk ise cos fi degerini cihazin etiketinden okuyup formule dahil ederiz.
3 Fazli devreler icin ise P=1.732xUxIxCosfi formulunu kullaniriz.

Sizin sorunuza gelince P=25 Watt vermissiniz. P=U.I formulunda matematigin dogasi geregi, gerilimi hesaplayabilmeniz icin mutlaka akimi bilmemiz gerekir.Akim bilinmeden herhangi bir cevap verilmesi soz konusu degil.Mustafa hocamizin ifade etmeye calistigi sey, elektriksel cihazlar, fabrikada uretilirken, hangi gerilim degerinde kullanilacaklari onceden tayin edilerek uretilirler.

Konunun aydinlatmasi icin basit bir ornek vermek gerekirse :

Ornek1-) Evimizde 100 watt gucunde bir armut lambanin cekecegi akim :
P=U.I.Cosfi ise, armut lambalar icin cosfi=1 alinir, 100=220xIx1 ise I=0.45 A ceker.
Ornek-2) Evimizde 2500 watt gucunde bir camasir makinasi calistirilacaktir :
P=U.I.Cosfi ise, camasir makinesi motoru uzerinde cosfi degeri yazar : 0.8 civarindadir.
2500=220xIx0.8 ise I=14.2 A cekecektir.

Dilerim yard. olabilmisimdir.Kolay gelsin

Öğrenmek istediğim buydu. Eline sağlık. Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri