Gerilim dalgalanması sorunu cihazlar yanıyor

mucahit-95

Üye
İyi akşamlar öncelikle
İşletmemizde gerilim dalgalanması var ev eşyalarından su motoruna kadar cihazlar yanıyor. Trifaz kullanılıyoruZ. Voltaj regülatörü kullansam sorun çözülür diye düşünüyorum ama trifaz otomatik voltaj regülatörü pahalı 2 tane 1 fazla voltaj refülatörüyle yapabilirmiyim veya cihazları koruyacak bi sistem varmı
Cevaplarınız için teşekkür ediyorum konu acil yardımcı olursanız sevinirim
Saygılar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi akşamlar öncelikle
İşletmemizde gerilim dalgalanması var ev eşyalarından su motoruna kadar cihazlar yanıyor. Trifaz kullanılıyoruZ. Voltaj regülatörü kullansam sorun çözülür diye düşünüyorum ama trifaz otomatik voltaj regülatörü pahalı 2 tane 1 fazla voltaj refülatörüyle yapabilirmiyim veya cihazları koruyacak bi sistem varmı
Cevaplarınız için teşekkür ediyorum konu acil yardımcı olursanız sevinirim
Saygılar
Dalgalanma nedeni nedir? Diğer işletmelerde de sorun varsa enerji saglayici ile irtibata geçmeniz daha iyi olur.
Cihazları korumak için Gerilim Koruma Rolesi/Roleleri kullanabilirsiniz.

Çevremizdeki diğer işletmelerde bu sorunla karşılaşılmadı bizde böyle bi durum var kendimde elektrik elektronik mühendisiyim elektrikler gidip geldiğinde dalgalanma oluyor o esnada cihazlar yanıyor elektrikte çok kesiliyor evdeki buzdolabı da 2 kere yandı
kendi trafomuzda var bilginiz olsun şehirden uzağız

Çevremizdeki diğer işletmelerde bu sorunla karşılaşılmadı bizde böyle bi durum var kendimde elektrik elektronik mühendisiyim elektrikler gidip geldiğinde dalgalanma oluyor o esnada cihazlar yanıyor elektrikte çok kesiliyor evdeki buzdolabı da 2 kere yandı
kendi trafomuzda var bilginiz olsun şehirden uzağız
Elektrik kesilip muhtemelen jnrtr. Devreye giriyordur. Nasıl bir sistem kullanıyorsunuz bilmiyoruz elbette. Diger işletmelerde boyle bir problem olmadığına göre olasiliklar: Kablo çapı sorunu, kablo hasarı, aktarma kontaklarinda temas sorunu, varsa jeneratör ve Şebeke nötr birlikteliği, isletme dahilinde nötr hattinda hasar/oksitlenme vs.. Sonucta ihtimal çok. Problemi bu yönde ele almanizda yarar olacak kanisindayim.

Çok teşekkür ediyorum nötr hattı kontrolü sağladım sorun yok jeneratör yok işletmede peki voltaj regülatörü kesin çözüm olurmu düşünceniz nedir

Çok teşekkür ediyorum nötr hattı kontrolü sağladım sorun yok jeneratör yok işletmede peki voltaj regülatörü kesin çözüm olurmu düşünceniz nedir
İhtiyaca uygun (servo kontrol örneğin) cihaz seçilirse çözüm olacaktır elbette.
Ancak hatanın kendi sisteminiz lokalinde kaldigi düşünülürse ve regülatörden sonraki alanlarda kalirsa hata, ayni sorunlari yasamaniz olasıdır. Bu nedenle "ben olsam öncelikle hata nedenini bulma yonunde çalişmalar yaparim." Ya da en azindan elektrik geldiğinde sistemde yoksa eger yuk tarafina ornegin 25 saniyelik bir geciktirme devresi koyarim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri