Gerilim Düşümü yardım

Solar-Yuvarlak-Flasor-Sari-57fc.jpg

Sarı flaşörler genelde solar sistemdir, çalınma riskinden dolayı normal tip seçildiyse dışardan besleme verilecekse dağıtım şirketinin enerji alınabilecek en yakın noktasından direk enerji alınır ve sanal abone olunur (Tüketimi sabit olduğu için aylık tespit edilen sabit ücret ödenir.) 1500m kablo çekilmez.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Formülleri kurcalayınca ilginç bir şey tespit ettim.Hesaplama yaparken program yada kağıt kalem olmadan sadece hesap makinesi pratik olarak hem 1 fazlı hemde 3 fazlı olarak bağıl gerilim düşümün hesaplamak sanırım mümkün.Şöyleki;

1 faz için bilinen 0,074 x L x P /S = % e formülünde %e gerilim düşümünü buluyorduk.Burada S yerine %e'yi koyduğumuzda ise bize kesiti yani S yi veriyordu.Bağıl gerilim düşümünde birden fazla nokta bulunduğu için bayağı zaman alan hesaplama yapmak gerek yada program kullanarak hesaplamak gerek.Bende şu modifikasyonu yaptım

0,074 x L x P/% e= S/3 = çıkan sonucu 3 e böldüğümüzde çok yaklaşık olarak minimum olması gereken kesiti buluyoruz.

üç faz için ise 0,0124 x L x P /%e= S/2 = minimum gerekli kesit

Burada S ve % e nin yerleri değişince kesiti ve yüzde gerilim düşümünü bunları 3 faz için 2 ye monofaz için ise 3 e bölünce istenen gerilim düşümünü yada kesiti buluyoruz.Bunları programla da deneyince olumlu sonuç aldım.Burada hesap yaparken toplam uzunluk toplam güç değerlerini baz alıyorum sonuç programın bulduğuna çok yakın olarak çıkıyor.Hatta uzunluk ve güç değerlerini dengesiz yaptığımda dahi sonuç farkı en fazla % 1 civarı hata payı çıkıyor.

Formülleri kurcalayınca ilginç bir şey tespit ettim.Hesaplama yaparken program yada kağıt kalem olmadan sadece hesap makinesi pratik olarak hem 1 fazlı hemde 3 fazlı olarak bağıl gerilim düşümün hesaplamak sanırım mümkün.Şöyleki;

1 faz için bilinen 0,074 x L x P /S = % e formülünde %e gerilim düşümünü buluyorduk.Burada S yerine %e'yi koyduğumuzda ise bize kesiti yani S yi veriyordu.Bağıl gerilim düşümünde birden fazla nokta bulunduğu için bayağı zaman alan hesaplama yapmak gerek yada program kullanarak hesaplamak gerek.Bende şu modifikasyonu yaptım

0,074 x L x P/% e= S/3 = çıkan sonucu 3 e böldüğümüzde çok yaklaşık olarak minimum olması gereken kesiti buluyoruz.

üç faz için ise 0,0124 x L x P /%e= S/2 = minimum gerekli kesit

Burada S ve % e nin yerleri değişince kesiti ve yüzde gerilim düşümünü bunları 3 faz için 2 ye monofaz için ise 3 e bölünce istenen gerilim düşümünü yada kesiti buluyoruz.Bunları programla da deneyince olumlu sonuç aldım.Burada hesap yaparken toplam uzunluk toplam güç değerlerini baz alıyorum sonuç programın bulduğuna çok yakın olarak çıkıyor.Hatta uzunluk ve güç değerlerini dengesiz yaptığımda dahi sonuç farkı en fazla % 1 civarı hata payı çıkıyor.

Dış aydınlatmada trafodan itibaren toplam %e<5 olmalı. Direkten veya boxtan beslemede %e<%1,5 olmalı. Dolayısıyla %e yerine gelmesi gereken rakamlar bunlar.
Kesit değişken olur son direklere doğru düşer bu yüzden ayrıntılı hesap gerekir. Dağıtım şirketleri aydınlatmada kesiti son direğe kadar 10mm² istiyor genellikle (aydınlatmanın devamı söz konusu olabilir diye).
En pratik metod 3 faz beslemede son direğin beslendiği faz'ı (en kritik faz'ı) referans alarak tek faz gerilim düşümü hesabıdır.

Merhaba, konuya cevap yazmayı unutmuşum. O dönem bir flaş tesisi kurmuştuk ve hesaplama anlamında yanlış yapılsın istememiştim. Verdiğiniz bilgiler çok yardımcı oldu ve işin son hali proje olarak paylaşayım böyle halloldu. Kablo olarak alüminyum kablo kullandık ve buna göre kabloları yakından uzağa doğru kesitini büyükten küçüğe olacak şekilde ayarladık. Hesaplara göre gerilim düşümü çıkmadı ve enerjisa projeyi onayladı. Genel olarak yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.
flas.png

Merhaba, konuya cevap yazmayı unutmuşum. O dönem bir flaş tesisi kurmuştuk ve hesaplama anlamında yanlış yapılsın istememiştim. Verdiğiniz bilgiler çok yardımcı oldu ve işin son hali proje olarak paylaşayım böyle halloldu. Kablo olarak alüminyum kablo kullandık ve buna göre kabloları yakından uzağa doğru kesitini büyükten küçüğe olacak şekilde ayarladık. Hesaplara göre gerilim düşümü çıkmadı ve enerjisa projeyi onayladı. Genel olarak yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.
Ekli dosyayı görüntüle 75780
2 yıl 2 ay 15 gün sonra cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz

2 yıl 2 ay 15 gün sonra cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz
Teşekkürü geç de olsa bana yardımcı olan arkadaşlara verdim. Geç olduğu için kusura bakmayın. Sizin ise arkadaşlar adına sitem etmeniz olmamış. İşe mizahi yönden yaklaşmışsanız o başka tabi.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri